Kalina Bańka – Kulka: „Szkło jest niezwykłym materiałem, ale równie kapryśnym i nieprzewidywalnym”

Jest jedną z ciekawszych współczesnych artystek młodego pokolenia, które zajmują się szkłem artystycznym. Jej twórcze zainteresowania ewoluowały od fascynacji sztuką uliczną, po ekologię, aż po osobiste wątki, takie jak mania zbieracza jej babci czy macierzyństwo i tworzenie więzi. Kalinę Bańkę – Kulkę zapytaliśmy o jej najważniejszy projekt, techniki w jakich tworzy oraz artystyczne plany.

Autor: MB

Zdjęcia: Dzikie Studio, B. Sadowski

http://kalinabanka.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Szkło na twórczej drodze Kaliny Bańki – Kulki pojawiło się przez przypadek. Wydział Sztuki i Wzornictwa wrocławskiej ASP wybrała jako kierunek studiów bez przekonania, bardziej pociągała ją grafika i w tym obszarze chciała się rozwijać. Jeden z wykładowców pokazał jej podstawowe możliwości, jakie daje szkło. Wtedy u artystki pojawił się pomysł, by zająć się malarskimi technikami witrażowymi. Jednak w toku studiów Kalina Bańka – Kulka coraz bardziej dała się uwieść szklanej materii, poznawała naturę tego materiału i możliwości jego kształtowania. „Szkło jest dla mnie materiałem niezwykłym, ale również bardzo kapryśnym i nieprzewidywalnym. Czasami lubi pękać w najmniej oczekiwanym momencie, często wtedy, kiedy wydaje nam się, że mamy je pod kontrolą. Jest pełne kontrastów, jednocześnie zimne i gorące, twarde i płynne, daje naprawdę ogrom wizualnych możliwości” - wyjaśnia artystka.

Kalina Bańka - Kulka podczas ręcznego nakładania malatur witrażowych, fot. dzikie studio
Ręczne malowanie szklanych obiektów z cyklu "Segregacja", fot. dzikie studio

W pracach Kaliny Bańki-Kulki widać nie tylko doskonale opanowany warsztat, ale i dużą wszechstronność artystyczną. Projektantka lubi łączyć ze szkłem takie techniki, jak sitodruk pośredni i bezpośredni, fusing, przenosić na nie fotografie. I jak przyznaje, na tym nie poprzestaje, bo w planach ma jeszcze wiele eksperymentów, m.in. chce rozwijać pracę w hucie szkła, ponieważ jak tłumaczy, do tworzenia swoich dzieł zawsze potrzebuje hutnika, bądź innych artystów szkła, którzy mają lepsze umiejętności niezbędne do pracy z gorącą masą szklaną. Jednak tworząc prace z użyciem tej techniki zawsze stara się, by duża część pracy była wykonana przez nią osobiście, czy to poprzez grafiki nakładane wewnątrz obiektu, czy ręcznie malowane motywy. W efekcie każdy z tworzonych przez artystkę obiektów jest unikatowy, bo jak mówi Kalina Bańka-Kulka, masowa produkcja jej nie interesuje.

SMOG, fot. dzikie studio
Wazon Ornamenty, fot. dzikie studio
Powidoki, fot. dzikie studio
Powidoki, fot. dzikie studio

Twórczość Kaliny Bańki-Kulki zwraca uwagę nie tylko ze względu na wybraną przez nią materię, ale i tematykę, którą za jej pomocą porusza. „Początek mojej niezależnej drogi twórczej był mocno naznaczony tkanką miejską, która mnie wtedy inspirowała, ale z czasem się to trochę zmieniło” - wyjaśnia. Artystka podglądała sztukę ulicy, ślady pozostawiane na elewacjach budynków czy słupach wysokiego napięcia, które później służyły jej jako baza do własnych prac. Tak powstały m.in. obrazy malowane na szkle, instalacje i witraże.

Skrawki, obrazy szklane. fot. dzikie studio

Z czasem to jednak miasto jako organizm i związane z nim obiekty, uznawane często za bezużyteczne czy nieatrakcyjne, zaczęły bardziej pociągać artystkę. Przeskalowując je do mniejszych rozmiarów i zmieniając ich funkcje, artystka stworzyła unikalne objets d’art. To m.in. seria miniaturowych szklanych koszy na śmieci, która miała zwrócić uwagę na problem braku segregacji odpadów i nadmierną konsumpcję czy fabryczne kominy z cyklu „Smog”, traktujące o zanieczyszczeniu powietrza.

Wazon z cyklu "Segregacja", fot. dzikie studio
SMOG, fot. B. Sadowski
Śmieci, fot. dzikie studio
Seria "Segregacja", fot. dzikie studio

Najbardziej osobistym i najważniejszym projektem w dorobku Kaliny Bańki-Kulki jest instalacja „Wszystko się przyda” zaprezentowana w 2021 roku na autorskiej wystawie pod tym samy tytułem w galerii SIC!BWA Wrocław. Artystka opowiada w niej o zbieractwie swojej babci, jej kompulsywnej potrzebie gromadzenia często niepotrzebnych przedmiotów, które naukowo określa się jako syllogomania. Na instalację składa się kilkaset przedmiotów zebranych zarówno przez artystkę, jak i jej babcię. „Pomiędzy tymi przedmiotami umieściłam szklane obrazy, które przedstawiały fragmenty zdjęć z rodzinnych albumów oraz rośliny, które zbierałam wspólnie z babcią w dzieciństwie” - opowiada.

Widok z wystawy "Wszystko się przyda"

Obecnie wokół tematów najbardziej interesujących Kalinę Bańkę – Kulkę jest macierzyństwo i relacje czterech pokoleń kobiet. „Opowiadam o budowaniu i tworzeniu więzi, oddaniu, przemijaniu, poświęceniu. O roli mężczyzn w budowaniu tych relacji, o błędach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wykorzystując delikatny materiał, jakim jest szkło, chcę nawiązać do kruchości życia, nadwrażliwości każdej z nas i podatności na problemy psychiczne” - dodaje artystka. Obiekty do tego projektu zostaną wykonane za pomocą technik hutniczych, jak i piecowych. Będzie to seria szklanych kolaży oraz instalacje z użyciem szkła.

Naczynia połączone, szkło dmuchane ręcznie, fot. B. Sadowski

„Ostatnio na potrzeby projektu z instrumentami szklanymi zaczęłam się uczyć kształtować szkło w ogniu palnika gazowego. Myślę że  z pewnością wykorzystam również tę technikę. Część tych obiektów realizuję w ramach stypendium z Ministerstwa Kultury, które zakończę indywidualną wystawą w wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA” - wyjaśnia Kalina Bańka - Kulka.

Naczynia połączone, szkło dmuchane ręcznie, fot. B. Sadowski

Kalina Bańka – Kulka (rocznik 1989) jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie od 2013 roku współtworzy pracownię dyplomującą w Katedrze Szkła, ma też tytuł doktora sztuki swojej macierzystej uczelni. Zrealizowała dwanaście wystaw indywidualnych oraz wzięła udział w kilkuset wystawach szkła w kraju i za granicą (m.in.: U.S.A, Włochy, Dania, Niemcy, Bułgaria, Estonia, Holandia, Litwa, Czechy). Jej prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Glass Museum Alter hof herding w Niemczech i kilku kolekcjach prywatnych za granicą. Zdobyła wiele nagród artystycznych, a od 2024 roku jest członkinią stowarzyszenia Nów Nowe Rzemiosło.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.