Kolejki za sztuką w Gdańsku. Nowe Muzeum Sztuki NOMUS otworzyło się dla publiczności.

„Za czym kolejka ta stoi? Za sztuką Proszę Państwa!” Taką wymianę zdań można było usłyszeć 22 października, w uroczysty wieczór otwarcia Nowego Muzeum Sztuki NOMUS, oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku. Chętnych do zobaczenia nowego miejsca na artystycznej mapie Polski było tak dużo, że część z nich ze względu na obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne, musiała czekać na swoją kolej na zewnętrz.

Autor: IZ

Zdjęcia: Bogna Kociumbas, Michał Szymończyk

https://nomus.gda.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Artyści widzą więcej, czują czulej. Często przepowiadają nadchodzące trzęsienia ziemi, rzadziej pogodne wschody słońca. Sztuka współczesna powstaje w kontekście. Czas i materia sztuki wzajemnie oddziałują na siebie. Dziś mamy dwa powody do radości. Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej, którą budujemy od 2017 roku, znajduje dom. A Młode Miasto zyskuje nowego gospodarza. Bardzo się cieszę, że NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku – obok Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre, Mlecznego Piotra, Ulica Elektryków, 100cznia – będzie wypełniać życiem tę ważną przestrzeń miasta, dawną stocznię, obszar o tak ogromnym potencjale – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która zaszczyciła swoją obecnością uroczystość otwarcia tego niezwykłego miejsca. Towarzyszył jej Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, a także przedstawiciele rządu, Rady Miasta Gdańska oraz parlamentu.

 

Gospodarzom NOMUSA –  Jackowi Friedrichowi, dyrektorowi Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Anecie Szyłak, kierowniczce NOMUS-u i kuratorce wystaw, nie schodził z twarzy uśmiech przez cały wieczór. Takiego miłego przyjęcia nowego muzeum przez mieszkańców Gdańska, jak przyznali, nie spodziewali się nawet oni sami.

Jakim gospodarzem Młodego Miasta będzie NOMUS? Z pewnością fantastycznym! Już sam pieczołowcie odrestaurowany gmach, w którym mieści się muzeum robi niesamowite wrażenie. Powstał on w czasie II wojny światowej, jako szkoła zawodowa kształcąca przyszłych stoczniowców i pełnił tę funkcję aż do lat 90. Po prywatyzacji stoczni, budynek stał przez kilka lat pusty, by następnie w latach 2004–2014 stać się siedzibą Instytutu Sztuki Wyspa. W 2015 roku, w wyniku wspólnej inicjatywy Prezydenta Miasta Gdańska oraz organizatorów muzeum: Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapadła decyzja o utworzeniu NOMUS jako działu Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

 

W ramach otwarcia NOMUS można było zobaczyć  dwie wystawy i liczne performance. Pierwsza z wystaw to znajdująca się w budynku głównym muzeum wystawa „Kolekcja w działaniu”, której trzon stanowi gromadzona przez Miasto Gdańsk Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej, przekazana w Depozyt Muzeum Narodowemu w Gdańsku. Tworzą ją prace artystów 40 artystów (z czego część pochodzi z Gdańska), szczególnie wrażliwych na wyzwania współczesności, w której uczestniczą poprzez sztukę, takich jak Anna Orbaczewska, Marcin Zawicki, Agnieszka Kalinowska, Karol Radziszewski, Joannna Ratajkowska, Ania Witkowska, Piotr Wyrzykowski i Dorota Nieznalska. Prezentowane na wystawie dzieła dotyczą szerokiego spektrum zjawisk i problemów, związanych z doświadczeniem historycznym oraz nieustającymi przemianami w sferze społecznej, kulturowej, politycznej i ekonomicznej. Kuratorką wystawy jest Anna Szyłak, która w rozmowie z LABEL powiedziała: „Do kolekcji wybieramy sztukę, która zajmuje się palącymi kwestiami, takimi jak emigracja, zagrożenie klimatyczne, niesprawiedliwość społeczna i prawa człowieka. Zajmujemy się tym, co jest w naszym świecie trudne, chcemy wspierać namysł nad nami samymi i nad światem, który zniszczyliśmy rabunkową gospodarką, a następnie przetłumaczyć te sprawy na język, który nie jest językiem konfliktów cywilizacyjnych. Ważne są dla nas kwestie sprawiedliwości”.

 

W dniu otwarcia wystawie „Kolekcja w działaniu” towarzyszył bogaty program performatywny. Swoje performance zaprezentowali Ania Nowak, Kate Groobey, Grzegorz Klaman, Ruben Montini.

Wisienką na torcie były pod koniec całego dnia dwa koncerty - Floriana Tuercke’ego i gdańskiego zespołu Trupa Trupa.


Druga wystawa, jaka towarzyszyła otwarciu NOMUS – „Niech poprzedza Cię płomień” –  miała swój wernisaż 23 października w oddziale Muzeum Narodowego Zielona Brama. Wystawa prezentuje współczesną sztukę irackich Kurdów i jak mówi Aneta Szyłak - „pokazuje ona inną lokalność w kontekście politycznym i gospodarczym”. Jej twórcy należą do pokolenia trzydziesto- i czterdziestolatków i w większości mieli możliwość studiowania za granicą, głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Część z nich wróciła do ojczyzny i uczy w szkołach artystycznych, część pozostała w diasporze.

Wernisaż też uświetnił performance, który wykonała dwójka artystów – Khabat Abas i Hardi Kurda.

 

W sobotę odbyła się też bardzo interesująca debata „Po co nam dziś muzea sztuki współczesnej?” z udziałem znakomitych gości – Bogny Burskiej, Andy Rottenberg, Piotra Stasiowskiego, Jarosława Suchana i Anety Szyłak. Moderatorką debaty była Bogna Świątkowska.

 

Wszyscy chcący spróbować swoich sił w artystycznym performance, mogli wziąć udział w warsztacie performatywnym  „Runner 2.0” Piotra Wyrzykowskiego, w którym artysta powtórzył swoją słynną akcję z 1993 roku.

Emocji nie zabrakło również w niedzielę.Był to czas wyjątkowych warsztatów (również dla dzieci), ale i kolejnych performance – ulotnych działań artystycznych, których ideę NOMUS zamierza rozwijać również w przyszłości.

 

Każdy, kto trafił do NOMUS w miniony weekend mógł poczuć namiastkę tego, jaki pomysł ma na siebie to wyjątkowe muzeum. Z jednej strony mamy tu lokalność, nacisk na lokalną scenę artystyczną i kontekst sąsiedzki, z drugiej szeroką tematykę zagadnień dotyczącą całego współczesnego świata. Będzie to miejsce, w którym każdy z pewnością się przekona, że sztuka współczesna nie gryzie, a wręcz przeciwnie ma do spełnienia bardzo ważną funkcję w naszym społeczeństwie. 



Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.