Kosmos przed Pałacem w Wilanowie
Przed Pałacem w Wilanowie stanęła niezwykła instalacja o nazwie „Kosmos”. Jej projektantką jest Beata Konarska – współautorka obiektów w przestrzeni publicznej zrealizowanych na zamówienie instytucji państwowych – „Pegazów" na Placu Krasińskich dla Biblioteki Narodowej, „Kogutów" przed Ambasadą Francji, „Domu na Drzewie" na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej, oraz autorka licznych projektów związanych z jej malarstwem.
„Kosmos” jest przestrzenną ruchomą formą graficzną, inspirowaną dziełem „Machinae Coelestis” Heweliusza. Obiekt kręci się wokół własnej osi pod wpływem siły wiatru. Dodatkowo wybrane elementy instalacji obracają się niezależnie. Front oraz tył różnią się grafiką i kolorystyką. W bezwietrzną pogodę instalacja jest statyczna. Przy silnym wietrze porusza się dynamicznie, może zmieniać kierunek i tempo. Jest elementem zależnym i zintegrowanym, w koegzystencji z siłami Natury. Obiekt powstał na wystawę „Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna".
Tworząc instalację w konkretnej przestrzeni publicznej Pałacu w Wilanowie, ważne dla mnie było wpisanie się w specyfikę i tożsamość miejsca. Tematyka kosmologiczna jest kluczem do zrozumienia struktury pałacu. Znajduje ona swój wyraz zarówno w samej architekturze budynku, założeniach przestrzennych, jak i dekoracjach. Na elewacji pałacu znajdują się motywy związane z kosmicznym porządkiem świata. Zależało mi na wejściu w rodzaj dialogu z historią i tkanką tego miejsca - zarówno z symboliką i kolorystyką elewacji oraz bogatą wzorzystą geometrią barokowego ogrodu. Równocześnie chciałam osiągnąć efekt zarazem lekkości jak i dynamiki instalacji - kiedy nagle wprawiona w ruch przez wiatr zaczyna obracać się. Kolorystyka nawiązuje do bajkowych, kolorowych wyobrażeń tworzonych przez Heweliusza. Oryginalnie, w XVII wieku na tarasach na osi pałacu znajdowały się fontanny. Ponieważ nie ustalono ich wyglądu, zaznaczony jest jedynie ich zarys w formie ceglanych wzorów na posadzce. W środku centralnego okręgu umiejscowiona jest instalacja „Kosmos" – mówi Beata Konarska.
Proces powstawania instalacji można zobaczyć tutaj.
Całość ekspozycji „Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna" przygotowana jest ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz prezentująca prace i instalacje artystów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Kuratorka wystawy: prof. Dorota Folga Januszewska
Kuratorki organizacyjnie: Aleksandra Głowacz, Marta Gołąbek
Scenografia i aranżacja wystawy: dr hab. Barbara Kowalewska
Identyfikacja wizualna wystawy oraz katalog: prof. Lech Majewski
Miejsce ekspozycji: pałac i historyczny park oraz Oranżeria
Wystawa czynna jest do 15.08.22
Kompendium informacji o wystawie „Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna" oraz wydarzeniach towarzyszących znajduje się pod tym linkiem.