Malarstwo krajów nordyckich w Muzeum Narodowym w Warszawie

Pod koniec 2022 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można podziwiać arcydzieła malarstwa nordyckiego. „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910” to pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej przekrojowa prezentacja twórczości artystów i artystek ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii. Wśród pokazywanych prac znajdzie się m.in. obraz Melancholia Edvarda Muncha. Wystawę można będzie zwiedzać od 18 listopada 2022 do 5 marca 2023 r.

Autor: PM

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.mnw.art.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Edvard Munch (1863–1944, Norwegia)
Melancholia
1900–1901
olej, płótno
Munch-museet, Oslo
nr inw. MM.M.00012

Dzika przyroda Północy, odwieczne tradycje i nowe prądy w sztuce „Przesilenie…” jest zaproszeniem do odkrywania bogactwa malarstwa krajów Północy Europy. W siedmiu salach znajdzie się aż 105 dzieł, które przyjadą do MNW z 22 muzeów i galerii w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii i Islandii. Poza wspomnianym obrazem Edvarda Muncha na wystawie będzie można poznać prace takich artystów i artystek jak Anna Ancher, Michael Ancher, Nicolai Astrup, Richard Bergh, Axeli Gallen-Kallela, Pekka Halonen, Vilhelm Hammershøi, Hanna Hirsch-Pauli, Marie Krøyer, Peder Severin Krøyer, Carl Larsson, Erik Werenskiold, Anders Zorn.

Emocjonalny wymiar malarstwa oraz relacja człowieka z przyrodą to główne wątki ekspozycji. Narracja wystawy będzie skoncentrowana wokół tematów charakterystycznych dla sztuki Północy, takich jak przyroda, dom i rodzina, mity i legendy, ludowość, pejzaż nastrojowy oraz psychika człowieka. Poruszone zostaną dwa zagadnienia z pogranicza kultury artystycznej i życia społecznego: działalność malarek oraz kolonii artystów w Skagen.

Ásgrímur Jónsson (1876–1958, Islandia)
Z Bíldudal
1905
olej, płótno
Listasafn Íslands / National Gallery of Iceland / SG
fot. Listasafn Íslands / National Gallery of Iceland / SG

Malarstwo, w którym zakochał się świat

Sztuka krajów Północy z przełomu XIX i XX wieku cieszy się popularnością wśród odbiorców i uznaniem krytyków na całym świecie. Dzięki wystawom zorganizowanym w Skandynawii, Europie Zachodniej i w USA publiczność mogła się przekonać o najwyższym poziomie artystycznym malarstwa nordyckiego i jego wyjątkowości na tle europejskim. Dzieła z tego regionu można znaleźć w kolekcjach najważniejszych muzeów na świecie. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie przybliży to wyjątkowe malarstwo polskiej publiczności.

Michael Ancher (1849–1927, Dania)
Dziewczyna ze słonecznikami
1889
olej, płótno
SMK, National Gallery of Denmark
fot. SMK, National Gallery of Denmark

Wspólne wątki

Kuratorzy wystawy Agnieszka Bagińska i Wojciech Głowacki zwrócili również uwagę na relacje między twórczością artystów polskich i nordyckich. – „Wystawa zostanie wzbogacona o wybrane obrazy polskich artystów tego czasu, żeby zwrócić uwagę na zaskakujące podobieństwa między malarstwem polskim i nordyckim pod względem tematyki, konwencji przedstawiania i źródeł inspiracji. Mamy nadzieję, że prezentacja przyczyni się do zmiany w postrzeganiu sztuki tego okresu, w którym wciąż dominuje perspektywa zachodnioeuropejska” – zapowiadają twórcy ekspozycji.

Richard Bergh (1858–1919, Szwecja)
Nordycki letni wieczór
1899–1900
olej, płótno
Gothenburg Museum of Art 
fot. Gothenburg Museum of Art

Niespieszna kontemplacja

Nastrojowe malarstwo Północy będzie można oglądać w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni Muzeum. Za projekt architektoniczny wystawy odpowiada pracownia Jana Strumiłły. Autorzy pragnąc podkreślić więź północnego malarstwa z naturą wykorzystali naturalne materiały i wybrali subtelną kolorystykę, nawiązujące do zjawisk świetlnych Północy. 

„Przesilenie...” efektem międzynarodowej współpracy

Wystawa powstała we współpracy z Gothenburg Museum of Art. Szwedzka instytucja wspierała projekt od początku, a także wypożyczyła na ekspozycję 35 dzieł sztuki ze swoich zbiorów. Wystawa warszawska powstała w odpowiedzi na prezentację sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku – „Młoda Polska. Polskie malarstwo fin de siècle” – zorganizowaną przez Gothenburg Museum of Art, Muzeum Narodowe w Warszawie i Instytut Adama Mickiewicza w 2018 roku.

Marie Krøyer (1867–1940, Dania)
Wnętrze z szyjącą dziewczyną
b.d.
olej, płótno
Art Museums of Skagen 
nr inw. SKM1369

Przybliżyć kulturę Północy

Wystawie będzie towarzyszyć bogaty program wydarzeń dotyczących kultury krajów Europy Północnej, tamtejszego designu, relacji człowiek–natura, koncepcji życia i wychowania, sposobu malowania obrazów, w tym oddawania kolorów i gry światła. Program jest przygotowany z myślą o młodzieży, rodzinach, dorosłych, seniorach oraz osobach z niepełnosprawnościami. Zostanie wydany ilustrowany katalog, który będzie pierwszą w Polsce publikacją na temat sztuki nordyckiej.

Współpraca: Gothenburg Museum of Art
Patronaty honorowe: Ambasada Królestwa Danii w Warszawie, Ambasada Finlandii w Warszawie, Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie, Konsulat Honorowy Republiki Islandii w Warszawie, Ambasada Królestwa Szwecji w Warszawie
Kuratorzy: Agnieszka Bagińska, Wojciech Głowacki / Zbiory Sztuki Polskiej do 1914 r. MNW

Więcej: mnw.art.pl

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.