Michael Hansmeyer artystą kolejnej odsłony BMW Art Club. Przyszłość to sztuka
Trzecia edycja projektu artystycznego BMW Art Club. Przyszłość to sztuka porusza niezwykle aktualny temat: co wynika z połączenia technologii i sztuki? Celem znalezienia odpowiedzi na to pytanie marka zaprosiła do współpracy Michaela Hansmeyera – zdolnego artystę, architekta i eksperta od sztucznej inteligencji. Twórca wraz z BMW wykreował doświadczenie, podczas którego można zastanowić się nad relacjami między człowiekiem, technologią, sztuką i światem.
Artykuł sponsorowany
Autor: JS
Zdjęcia: materiały prasowe
Fot. Zuza Krajewska
Projekt BMW Art Club. Przyszłość to sztuka to działania kulturalne inspirowane przez BMW i realizowane we współpracy z wizjonerskimi artystami oraz najważniejszymi polskimi instytucjami kultury. W poprzednich odsłonach projektu udział wzięli Boris Kudlička i Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Witek Orski wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W tym roku do projektu zaangażowano Michaela Hansmeyera i działające na warszawskim Mokotowie Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr.
Wybór Michaela Hansmeyera nie był przypadkowy. Ten urodzony w 1973 roku artysta i programista od lat bada innowacyjne możliwości związane z wykorzystaniem algorytmów do generowania i wytwarzania form architektonicznych. Swoją twórczość Hansmeyer określa jako „architekturę obliczeniową”. Rozgrywa się ona na granicy dziedzin projektowania, sztuk wizualnych, kodowania oraz studiów nad uczeniem maszynowym w kontekście poszukiwań estetycznych. Hansmeyer tworzy nie tylko formy istniejące w rzeczywistości wirtualnej, ale również instalacje, przestrzenie oraz obiekty architektoniczne wytwarzane za pomocą technik drukowania 3D.
Tym razem – na specjalne zamówienie BMW – artysta przygotował monumentalną 360-stopniową projekcję multimedialną i architektoniczną rzeźbę, która będzie kontrapunktem jego pracy wideo. Efekt jego pracy zostanie zaprezentowany na wystawie „Digital Grotesque III”, którą będzie można zobaczyć od 6 do 22 października w Nowym Teatrze w Warszawie.
Fot. Fabrice Dall'Anese
„Artysta przygotowuje na nasze zamówienie immersyjną instalację multimedialną »Digital Grotesque III« oraz dopełniającą świat wirtualny rzeźbę inspirowaną antycznymi kolumnami” – wyjaśnia Stach Szabłowski, kurator projektu BMW Art Club.
Fot. Michael Hansmeyer
„Digital Grotesque” to flagowy projekt Hansmeyera, doskonalony przez artystę od lat. Twórca odpowiada za każdy jego aspekt: pisanie programów i algorytmów używających sztucznej inteligencji, druk 3D, a także finalne wykończenie instalacji. Na wystawie będzie możliwość fizycznego zetknięcia się z dziełem będącym efektem pracy tworzonych przez artystę algorytmów.
Fot. Michael Lyrenmann
„Interesuje mnie, w jaki sposób rozwój technologii redefiniuje na naszych oczach to, co w architekturze i dizajnie możliwe jest do zrobienia, a przede wszystkim do pomyślenia. Algorytmy są według mnie narzędziem, ale takim, które w partnerstwie z człowiekiem jest w stanie pomóc mu zrozumieć siebie, rozpoznać swoje możliwości, a nawet przybliżyć się do uchwycenia natury tak ulotnego pojęcia, jak piękno” – mówi Michael Hansmeyer.
Niemały wpływ na dzieło miała wizyta artysty w Centrum Badań i Innowacji (FIZ) w Monachium, gdzie marka BMW pracuje nad innowacjami. Jak podkreśla sam twórca, było to inspirujące i otwierające doświadczenie.
Wystawa „Digital Grotesque III” będzie niebiletowana i dostępna dla wszystkich odwiedzających Nowy Teatr. Tym gestem BMW wpisuje się w trend jak najszerszego udostępniania kultury, kreując nową formą mecenatu kultury.
Partnerem projektu jest Nowy Teatr, partnerem technologicznym jest firma Epson, która udostępnia projektory wykorzystywane podczas ekspozycji.