Najdrożej sprzedane prace polskich artystów w 2023 roku
Jak co roku serwis artinfo.pl publikuje wyniki rynku sztuki. Jakie prace polskich artystów znalazły się w czołówce najdrożej sprzedanych?
Autor: MB
Wyniki zestawienia nie przynoszą niespodzianek. Czołówkę polskich artystów, których dzieła osiągają najwyższe ceny na aukcjach, tworzą Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor i Ewa Juszkiewicz. Choć wśród największych transakcji na polskim rynku sztuki ubiegłego roku znalazły się dwie prace zagranicznych twórców (obraz z pracowni Petera Paula Rubensa i rzeźba Nikoli Vudraga), skupimy się wyłącznie na rodzimych nazwiskach.
Najdrożej sprzedaną pracą w ubiegłym roku jest „Caminando” - zestaw 20 figur autorstwa Magdaleny Abakanowicz z lat 1998/1999, które sprzedano na aukcji w Desa Unicum za 9,6 miliona złotych (cena wraz z opłatą aukcyjną). Grupa rzeźb z brązu nawiązuje do popularnych w twórczości artystki motywów tłumu i postaci kroczących - ludzkich przedstawień bez głów, wykonywanych również w autorskiej technice z utwardzonej żywicą juty.
Jak podaje artinfo.pl., druga najdrożej sprzedana w 2023 roku praca polskiego artysty to obraz "M 39" z 1969 roku autorstwa Wojciecha Fangora. Płótno na aukcji w Desie osiągnęło cenę ponad 7,5 milona złotych. Artysta należy zresztą do ubiegłorocznych rekordzistów jeżeli chodzi o frekwencję – jego prace w pierwszej dwudziestce największych transakcji na polskim rynku sztuki pojawiają się aż sześć razy.
Trzecią najdrożej sprzedaną polską pracą w ubiegłym roku jest płótno "Detal 2806353 - 2828874" z cyklu "1965/1 - ∞" Romana Opałki datowane na 1965 rok. Wylicyotwano je za 4,5 miliona złotych (cena wraz z opłatą aukcyjną Desa Unicum). Praca artysty znalazła się też na piątym miejscu polskich rekordów cenowych – obraz "Detal 4253356 - 4273404" z cyklu "1965/1 - ∞" z 1965 roku osiągnął cenę ponad 4,3 miliona złotych (Desa Unicum).
Jedną z aukcyjnych sensacji ubiegłego roku był odnaleziony po 133 latach obraz „Wieczór letni” autorstwa Józefa Chełmońskiego – czwarta najdrożej sprzedana polska praca ubiegłego sezonu. Płótno powstało w 1875 roku, ale ostatni raz widziano je w 1890 roku. Od tego czasu praca jednego z czołowych przedstawicieli polskiego realizmu owiana była tajemnicą i rozgrzewała wyobraźnię historyków sztuki. Do obrazu zachował się jedynie ołówkowy szkic przechowywany do dziś w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ta historia ma jednak prawdziwie filmowy zwrot akcji. Obraz odnalazł się w ubiegłym roku w starej willi pod Warszawą. Jego właściciele nie zdawali sobie sprawy, że przekazywana z pokolenia na pokolenie pamiątka to cenne dzieło sztuki warte kilka milionów złotych. Płótno wylicytowano na aukcji w Desie za ponad 4,3 miliona złotych (cena wraz z opłatą aukcyjną). To najdrożej sprzedana praca Chełmońskiego w historii, którą zakupiło Muzeum Narodowe w Poznaniu.
W pierwszej dwudziestce najdrożej sprzedanych dzieł na polskich aukcjach w 2023 roku są aż trzy prace Ewy Juszkiewicz. Artystka pobiła też aukcyjny rekord dla najdrożej sprzedanej pracy żyjącego polskiego artysty.
Płótno „Bez tytułu (za Adolfem Ulrikiem Wertmüller)” z 2019 roku sprzedano na aukcji w Polswissart za ponad 2,7 milion złotych (cena wraz z opłatą aukcyjną). Ten wynik daje Ewie Juszkiewicz dziewiąte miejsce dla najdrożej sprzedanej pracy polskiego artysty w 2023 roku. Obraz to nawiązanie do XVIII-wiecznego pierwowzoru pędzla Adolfa Ulrika Wertmüllera, przedstawiającego jego matkę, żonę szwedzkiego aptekarza. Artystka w charakterystycznym dla siebie surrealistycznym stylu mierzy się z postacią kobiety. Głównym motywem obrazu są splątane włosy modelki zasłaniające jej twarz.
Pełne wyniki polskiego rynku sztuki znajdziecie TUTAJ >>