Nie przegap: Wystawa „Łódź Kaliska. Klasycy absurdu” w DESA Unicum

Wystawa „Łódź Kaliska. Klasycy absurdu” w DESA Unicum to ponad cztery dekady twórczości jednego z najciekawszych zjawisk w historii polskiej sztuki w jednym miejscu. W ramach ekspozycji odwiedzający mogą zapoznać się z niemal 40 fotografiami i obiektami artystycznymi, w tym dyptykiem „Godło”, którego publikacja na kultowej okładce „Playboya” zakończyła się skandalem. Wydarzenie potrwa do 18 lutego.

Autor: WM

Zdjęcia: materiały prasowe

https://desa.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Łódź Kaliska to jedna z najciekawszych grup artystycznych, działająca nieprzerwanie od 1979 r. Jej przedstawiciele od 45 lat łączą sztukę z humorem i absurdem, nie stroniąc od kontrowersji. W duchu Marcela Duchampa przesuwają granice wyobraźni i otwierają przed widzami nowe przestrzenie myślenia o kulturze.

Z okazji okrągłego jubileuszu istnienia grupy, na wystawie „Łódź Kaliska. Klasycy absurdu” DESA Unicum prezentuje cały przekrój jej twórczości. Unikalne fotografie i obiekty w pełni oddają charakterystyczny dla artystów balans między absurdem, zabawą, a głębokim komentarzem społecznym i pokazują, że sztuka nie jest zarezerwowana dla elit.

DESA Unicum, Łódź Kaliska, 1 X Majonez Archaiczny + 1 X Stefan Archaiczny, 2010

Pop – art, pop – PRL 

Zamiast puszki zupy „Campbell’s”, słoik rodzimego majonezu. Prace Łodzi Kaliskiej nie tylko nasuwają skojarzenie z twórczością Andy’ego Warhola. W 2017 r. były również prezentowane obok siebie na wystawie we francuskim Monteilmar. Polski „New Pop” zapoczątkowany przez grupę w „Manifeście unieważniającym”, znoszącym podział pomiędzy reklamą i sztuką, powstał 60 lat po zaistnieniu pop-artu na świecie. Twórczość „Łodzi Kaliskiej” trudno jednak zamknąć w ramach jakiegokolwiek nurtu. Od 45 lat niepokorna grupa przez własną soczewkę przygląda się zastanym zjawiskom i komentuje rzeczywistość. 

Narodziny grupy to klasyczna opowieść o buncie wobec ustalonych reguł. Wyrzuceni z fotograficznego obozu Marek Janiak, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik, Andrzej Wielogórski oraz Andrzej Kwietniewski postanowili stworzyć własną przestrzeń ekspresji. W latach 80. na strychu kamienicy przy ul. Piotrkowskiej zaczęli realizować działania oparte na dadaistycznych założeniach: prowokacji, absurdzie i negacji zastanych norm.

Na początku był skandal – twórczość Łodzi Kaliskiej w dekadach

Jednym ze znaków rozpoznawczych Łodzi Kaliskiej, stały się tworzone w drugiej połowie lat 80. inscenizowane fotografie. Pastisze najbardziej znanych dzieł europejskiego malarstwa nawiązywały do płócien renesansowych klasyków. W interpretacjach Botticellego czy Velázqueza widoczny jest duch Duchampa, który w swojej słynnej karykaturze „Mony Lisy” podważył powagę arcydzieła, dodając mu wąsy i ironiczny podpis. Prace Łodzi Kaliskiej były jednak czymś więcej niż tylko prowokacją. Stanowiły wyraz przemyślanej krytyki historii sztuki, jej hierarchii i niedostępności. Grupa zrywała z ideą dzieła jako sacrum, sprowadzając je do poziomu gry, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością, a sztuka wysoka z popkulturą.

DESA Unicum, Łódź Kaliska, Stefan i Majonez sezon II, 2024

Pierwsze lata po transformacji to czas, w którym Łódź Kaliska rozmywa granice między sztuką a reklamą. Prace takie jak „Tryumf”, stylizowane na kampanie promocyjne, udawały reklamy produktów czy idei, ironicznie komentując kulturę konsumpcyjną i społeczne obsesje. Na początku XXI w., grupa z dystansem postanowiła natomiast demaskować narodowe mity. „Parada wieszczów” – cykl prac takich jak „Balladyna selfie” czy „Stefan i Majonez” – jest nie tylko parodią mitologii, ale również próbą rozliczenia się z romantycznym dziedzictwem Polski. To wtedy, w 2004 r. powstała również słynna sesja z nagą personifikacją polskiego orła w koronie, której finał miał miejsce w sądzie.

Klucz do interpretacji – co znajdziemy na wystawie w DESA Unicum?

Postępowanie w zgodzie z własnym sumieniem, kult niezależności własnej i dystans do powagi napotkanej rzeczywistości to tylko kilka zasad, którymi kierowali się przedstawiciele „Łodzi Kaliskiej”. Warto zapoznać się z nimi i traktować jako klucz do interpretacji twórczości grupy.

DESA Unicum, Łódź Kaliska, Śniadanie na trawie, 1989
DESA Unicum, Adam Rzepecki, Projekt pomnik Ojca-Polaka, 1981

Choć odbiorowi niektórych zdjęć, w tym prezentowanemu w DESA Unicum „Śniadaniu na trawie” nawiązującym do obrazu Édouarda Maneta, czy „Tryumfowi geniusza destrukcji” odwołującemu się do „Wolności wiodącej lud na barykady” mogą towarzyszyć wspomnienia ze szkolnych lekcji historii, prace takie jak „Kapliczka ku czci stanu wojennego (Sztuka na zamówienie społeczne)”, czy „Projekt pomnika Ojca-Polaka”, zapraszają do odkrywania kolejnych warstw znaczeń i zabawy sztuką.

Na ekspozycji w DESA Unicum znalazły się również cztery numery pisma „Tango”.  Wydawane przez Łódź Kaliską publikacje prezentujące twórczość niezależnego, łódzkiego środowiska artystycznego “Kultura Zrzuty” w pełni ukazują jej przewrotny charakter, będący odpowiedzią na przytłaczający, łódzki krajobraz lat 80. 

Wystawa „Łódź Kaliska. Klasycy absurdu” dostępna jest dla odwiedzających do 18 lutego w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

Na 12 lutego o 18:00 zaplanowano również panel dyskusyjny ze specjalnym udziałem artystów: Marka Janiaka, Adama Rzepeckiego i Andrzeja Świetlika. Podzielą się oni wspomnieniami i historiami związanymi z realizacją swoich prowokacyjnych projektów. Rozmowę poprowadzi Dorota Monkiewicz – pierwsza dyrektorka Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, krytyczka sztuki, kuratorka oraz redaktorka naczelna publikacji „Krytyka i Rynek Sztuki”.

Więcej:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.