Nie przegap: Wystawa „Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy”. Współczesność na cztery głosy młodych wrocławskich artystów
Czwórka młodych artystów związana z Wrocławiem w galerii OP ENHEIM prezentuje nigdzie wcześniej nie pokazywane prace, które powstały w ramach programu mentorskiego OP_YOUNG. To obiekty poruszające zarówno wątki osobiste, jak i tematykę totalitaryzmów czy niszczycielskiej mocy jednostki.
Łączy ich Wrocław, różni sposób artystycznego wyrazu, poruszana tematyka i wrażliwość. Katarzyna Bogusz, Marcin Derda, Klaudia Kasperska i Alia Savashevich to uczestnicy czwartej odsłony programu mentorskiego OP_YOUNG organizowanego przez wrocławską galerię OP ENHEIM.
W pracach prezentowanych na wystawie „Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy” artyści mierzą się z aktualnymi problemami. Spektrum tematyki jest szerokie - od totalitaryzmów i opresji systemowej po zachłanność ludzką i niszczycielską moc jednostki, również w kontekście zawłaszczania, zagarniania i destrukcji. „W prezentowanych dziełach odkryjemy ważne dla artystek i artysty, niekiedy intymne wątki, które poprzez użycie języka sztuki, zostały podniesione do rangi uniwersalnej” - piszą organizatorzy wystawy.
Artyści zdają się zastanawiać, czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na duchowość i metafizykę. A może pozostał nam tylko ciągły postęp i pogoń za rozwojem technologicznym? „Cztery postawy. Cztery głosy i cztery problemy współczesności. Wszystkie te prezentowane prace snują na swój sposób opowieść o czasie widzianym z różnych perspektyw, będąc zarazem punktem wyjścia do rozmowy międzypokoleniowej” - pisze Kama Wróbel, kuratorka wystawy.
Ekspozycja jest podsumowaniem czwartej odsłony zainicjowanego przez Kamę Wróbel programu mentorskiego dla młodych artystów i artystek z Dolnego Śląska. Projekt realizowany przez OP ENHEIM od 2020 roku umożliwia nagrodzonym m.in. budowanie świadomości na temat rynku sztuki, rozwijanie marki osobistej czy zaprezentowanie swojej twórczości w instytucji kultury. Laureatkami ostatniej edycji zostały Katarzyna Bogusz i Klaudia Kasperska ex aequo, wyróżnienie zaś otrzymali: Marcin Derda i Ala Savashevich.
Katarzyna Bogusz (ur. 1990, Świebodzin) – artystka wizualna, kuratorka. Absolwentka Mediacji Sztuki na ASP we Wrocławiu w Pracowni Studium Relacji Przestrzennych, Fotografii na UA w Poznaniu w V Pracowni Fotografii/ VII Pracowni Fotografii uzupełnionej aneksem w V Pracowni Rysunku prof. J. Kozłowskiego. Ukończyła także Teatrologię na UAM w Poznaniu. Zajmuje się instalacją site specific, wykorzystując niestandardowe przestrzenie wystawiennicze.
Marcin Derda (ur. 2000, Konin) – artysta, rzeźbiarz, performer, autor instalacji i wideo. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, od 2020 student rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jego prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Klaudia Kasperska (ur. 1995, Nysa) – artystka wizualna specjalizująca się w mediach cyfrowych i postcyfrowych. Reżyserka świateł i multimediów, autorka instalacji. Absolwentka Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2022) oraz Wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim (2017). W pracy artystycznej skupia się na szeroko pojętym medium światła oraz eksplorowaniu postcyfrowych strategii wizualnych, inspirując się percepcją człowieka skutecznie uwikłanego w media cyfrowe.
Ala Savashevich (ur.1989, Stolin) – artystka białoruskiego pochodzenia, tworzy rzeźby, instalacje i prace wideo. Studiowała rzeźbę w Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki w Mińsku oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, obecnie doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swoich pracach podejmuje tematy pamięci zbiorowej i formowania tożsamości w społeczeństwach z doświadczeniem autorytaryzmu i patriarchatu. Szczególnie interesują ją mechanizmy socjalizacji do roli kobiety w systemach rodzinnych, edukacyjnych i przez płciowy podział pracy. Przepracowując historię wyzysku i przemocy, wizualizuje także perspektywy odzyskania sprawczości, solidarności i wolności. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Wystawę „Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy” można oglądać w galerii OP ENHEIM przy Placu Solnym 4 we Wrocławiu do 28 kwietnia.