Nie przegap: Wystawa „Rzeźby gradientowe”. Jacek Kołodziejski mierzy się z ikoną architektury i fascynacją kolorem
Najnowszy projekt uznanego fotografa i artysty multidyscyplinarnego Jacka Kołodziejskiego to podróż w stronę zrozumienia koloru i twórczości jednego z najsłynniejszych architektów XX wieku. Wraz z Kołodziejskim ruszamy do surowego klasztoru La Tourette we Francji zaprojektowanego przez Le Corbusiera, gdzie fotografuje on swoje kolorowe instalacje. Efekty jego pracy można oglądać na wystawie „Rzeźby gradientowe” w Instytucie Fotografii Fort, której LABEL jest patronem medialnym.
„Kolor można rozpatrywać na wiele sposobów - jest sensoryczny, oddziałuje na człowieka na różnych płaszczyznach. Nieważne, czy będzie to moda czy architektura. Taki też jest mój ostatni projekt. Działa na zmysły i podprogowe odczucia” - tak o swojej najnowszej wystawie „Rzeźby gradientowe” mówi fotograf Jacek Kołodziejski.
Jacek Kołodziejski zafascynowany architekturą Le Corbusiera dziesięć lat temu wyruszył do Francji, by spotkać się z twórczością ikony osobiście. Jednym z budynków, który zrobił na nim największe wrażenie, jest wybudowany w latach 50. XX wieku konwent La Tourette położony na górskim zboczu niedaleko Lyonu. Klasztor tak zachwycił fotografa, że postanowił osadzić go w swoich pracach. Pomysł wzmocnił jeden z oryginalnych próbników kolorów stworzony przez Le Corbusiera w latach 30. ubiegłego wieku, który trafił w ręce Kołodziejskiego. Dziś efekty tych inspiracji można oglądać na wystawie w warszawskim Instytucie Fotografii Fort.
Wystawa „Rzeźby gradientowe” opiera się na tezie: „kolor kształtuje formę”, a proces twórczy oparty jest na analizie kontrastujących barw Le Corbusiera. Monochromatyczna struktura konwentu La Tourette stanowi przestrzeń do wyodrębnienia i analizy poszczególnych kolorów z palety słynnego architekta. To właśnie kolor determinuje proces powstawania oraz ostateczny kształt instalacji-rzeźb rozmieszczonych w klasztorze. Jak mówi Jacek Kołodziejski: „Umieszczając w tej przestrzeni obiekty stworzone na podstawie mojej percepcji i kontemplacji miejsca, a także fotografując je w kontekście historii i charakteru budynku, nie zamierzam oddawać czci legendzie, lecz nawiązać dialog z jego twórczym podejściem – tak jak z własnym”.
Na wystawę składają się zarówno fotografie instalacji Jacka Kołodziejskiego wykonane w klasztorze La Tourette, jak i rzeźby oraz zdjęcia, które powstały w jego studio oraz film z narracją napisaną przez artystę.
Jacek Kołodziejski jest fotografem, artystą wizualnym i filmowcem, absolwentem Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Studiował również Film i Fotografię w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Charakterystyczny i rozpoznawalny styl twórczości Kołodziejskiego wynika z szerokich zainteresowań sztukami wizualnymi i dizajnem. Jego projekty były wystawiane na całym świecie, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Arles, Miesiącu Fotografii w Los Angeles i Miesiącu Fotografii w Bratysławie, a także wielokrotnie nagradzane (m.in. PDN Photo Annual 2016, nominacja do Książki Fotograficznej Roku 2016). W 2020 roku został wybrany najlepszym polskim fotografem na Światowym Pucharze Fotograficznym w Rzymie.