Nie przegap: Wystawa „SAULE”. Magdalena Łapińska-Rozenbaum oswaja tabu związane z ciałem, seksualnością i śmiercią
Magdalena Łapińska-Rozenbaum w swojej kolejnej solowej wystawie sięga po tematy, które interesują ją od dawna. Seksualność i śmierć to dla artystki dwa obszary, które przenikają się w cyklu życia. Na ekspozycji zatytułowanej „SAULE” będzie można zobaczyć prace z kilku ostatnich lat, zarówno obiekty ceramiczne, jak i rysunek czy malarstwo.
„SAULE to bogini wzrostu, żniwa i płodności, była znana jako Słońce-Dziewica i Matka-Słońce. Jej sierp zapewnia noszącemu Dostatek i Obfitość, służy do zbioru owoców życia. SAULE (Słońce) to jedna z głównych postaci bałtyjskich mitów nieba. Suwerenna bogini, wyobrażana jako Słoneczna Panna (Saules meita) lub Matka Słońce” - tak o swoich inspiracjach pisze artystka.
Na kanwie tych mitycznych nawiązań powstała wystawa „SAULE”, która pokazuje przekrojowo dorobek Magdaleny Łapińskiej-Rozenbaum. Na ekspozycji, którą oglądać będzie można w warszawskiej kawiarnio-restauracji Między Nami, zobaczymy prace z lat 2020-2024. To zarówno obiekty ceramiczne, jak i inne formy, z których znana jest artystka – rysunki, malarstwo czy grafika.
„Artystka w swoich żywych pracach zaprasza wszystko, co się w nas gotuje, skacze, gniecie, męczy, ciekawi, wibruje” - czytamy w opisie wystawy. Do głównych wątków, które porusza Łapińska-Rezenbaum, należy tabu związane z ciałem, seksualnością oraz śmiercią. „Seksualność i śmierć to tak naprawdę największe tabu naszego społeczeństwa. A przecież Eros i Tanatos – miłość i śmierć – się przeplatają. Jeśli nie boisz się śmierci, tego, że coś się kończy, umiera, nie boisz się też seksualności, czyli życia” - mówi artystka.
Magdalena Łapińska-Rozenbaum - artystka i projektantka, która od kilkunastu lat zajmuje się projektowaniem ceramiki, grafiki, opakowań, identyfikacji wizualnych, a także niestandardowych realizacji, m.in. neonu dla cukierni Lukullus przy ulicy Mokotowskiej w Warszawie czy 100-metrowej mozaiki w „Zodiaku” - Warszawskim Pawilonie Architektonicznym (2018).
Zaprojektowała też scenografię do spektaklu “Monstera” w reżyserii Marty Ziółek w Teatrze Studio (2020). W latach 2011-2013 projektowała lifestylowy magazyn K MAG. Współpracuje z instytucjami kultury - Nowym Teatrem w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich, Narodowym Centrum Kultury, Uniwersytetem Warszawskim, Fundacją Centrum Architektury oraz z magazynami takimi jak Harpers Bazaar, ELLE, Warsaw Insider, Gazeta Wyborcza, Architektura, KUKBUK, K MAG czy Magazyn Polityka. Jej klientami byli m.in. Saatchi&Saatchi, Red Bull, PepsiCo, SARP, Lukullus, Galilu, PURO Hotels, Frontex oraz marki modowe takie, jak Ania Kuczyńska czy Magda Butrym. Jej prace prezentowane były m.in. w PGS w Sopocie, Kasia Michalski Gallery, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a w 2023 w galerii Nanazenit w Warszawie na wystawie indywidualnej pt. ”Emerge”, której kuratorką była Kaja Werbanowska.
Łapińska-Rozenbaum prowadzi też artystyczno-rozwojowe warsztaty dla kobiet pt.„Totem Mocy”, podczas których uczestniczki lepią z gliny swoje „totemy mocy”, czyli obiekty tworzone z osobistą intencją, które mają przypominać kobietom o potencjale twórczym, który w nich drzemie. W 2020 prowadziła warsztaty ceramiczne w ramach programu edukacyjnego przy wystawie Agnieszki Brzeżańskiej „Halo, tu Ziemia” w Muzeum Rzeźby Królikarnia. W świecie zdominowanym przez myślenie linearne i racjonalne artystka chce przez prowadzenie warsztatów i swoją działalność artystyczną przypomnieć jak ważne jest ufanie czuciu i intuicji.
Otwarcie wystawy „SAULE” odbędzie się 13 czerwca o godz. 19 w Między Nami przy ul. Brackiej 20.