Nie przegap: Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022” 11 maja – 27 sierpnia 2023

Chagall, Goya, Muter, Weiss, Bilińska, Wyspiański, Rosselli, Schongauer, Kulik, Gronowski, Janin, Waliszewska, Nadar, Zamoyski – to tylko niektórzy artyści, których prace w ostatnim czasie zakupiło Muzeum Narodowe w Warszawie. Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór ponad 120 dzieł, pozyskanych dzięki dotacjom celowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: MP

Zdjęcia: Bartosz Bajerski

https://www.mnw.art.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Muzeum Narodowe w Warszawie stale powiększa swoje zasoby, dbając o systematyczny rozwój wszystkich kolekcji. – Nowe dzieła trafiają do Muzeum kilkoma drogami. Zdarza się, że prywatni kolekcjonerzy lub instytucje przekazują dzieła w darze lub oddają je w depozyt. Powracają także zabytki zrabowane podczas II wojny światowej. Obecnie kluczową rolę w kształtowaniu zbiorów odgrywają przede wszystkim zakupy – mówi Piotr Czyż, kurator wystawy „MNW kolekcjonuje”. Ekspozycja będzie pasjonującą opowieścią o procesie powiększania muzealnych zbiorów. Wszystkie nabytki, które trafiają do Muzeum, to starannie wyselekcjonowane dzieła. Rozbudowywanie zbiorów Muzeum to odpowiedzialna, społeczna inwestycja dla kolejnych pokoleń. MNW przechowuje obecnie ponad 800 tysięcy dzieł sztuki. 

Najgłośniejszy zakup ostatnich lat 

W 2021 roku Muzeum zakupiło zbiór 14 kolorowych rysunków Marca Chagalla (1887–1985). Po premierowej prezentacji na ubiegłorocznej wystawie wszystkie prace słynnego artysty będzie można zobaczyć także teraz. Dzieła pochodzą z dojrzałego okresu twórczości Chagalla, powstały w okresie rozkwitu technik rysunkowych i graficznych w zachodniej Europie w latach 60. i 70. XX wieku. Mistrz łączył ze sobą gwasz i temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz, a nawet pastel. Kolory jego prac z tego okresu są żywe i intensywne. Część zakupionych dzieł przedstawia sceny biblijne, osobliwie, indywidualnie zinterpretowane, część – pary zakochanych, bukiety kwiatów i zwierzęta. Pojawiają się także nawiązania do idealizowanego dzieciństwa. Przedstawiona rzeczywistość objawia się na dwóch poziomach: realnej i fantastycznej. 

Zakupy z wystawy 

Wiele dzieł pozyskano w związku ze zrealizowanymi w Muzeum wystawami monograficznymi. Pokłosiem ekspozycji z 2021 roku „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” jest zakup części prezentowanych na niej zabytków. To m.in. pastel Kobieta w kimonie, z japońską parasolką, studia anatomiczne, archiwalia, modele gipsowe oraz sprzęty uczelniane i prace dokumentujące działalność słynnej Académie Julian, do której uczęszczała Bilińska. W ten sam sposób, po zakończonej wystawie, do zbiorów Muzeum trafiły prace Witkacego, Wojciecha Gersona i Piotra Potworowskiego. W przypadku dzieł Augusta Zamoyskiego kolejność była odwrotna: to zakup całej kolekcji stał się bezpośrednim impulsem do zorganizowania prezentacji dorobku artystycznego rzeźbiarza. 

 

Rosselli i początki kolekcji 

Muzeum buduje i uzupełnia swe zbiory, nawiązując do własnej historii i wcześniejszej pracy muzealników. To dlatego zakupiono prezentowane na wystawie dwa obrazy tablicowe: Bernardyn ze Sieny i św. Urszula oraz Św. Ludwik z Tuluzy i Św. Antoni z Padwy Cosima Rossellego. Po 160 latach symbolicznie dołączyły one do kwatery Św. Jan Chrzciciel i Św. Franciszek z tego samego kompletu. Wszystkie pochodzą ze słynnej kolekcji architekta i urbanisty Johanna Petera Weyera, która trafiła na sprzedaż w Kolonii w 1862 roku. Ówczesnemu dyrektorowi honorowemu warszawskiego Muzeum (wówczas Muzeum Sztuk Pięknych) udało się pozyskać do zbiorów tylko jedną z tablic. Wraz z 42 innymi dziełami mistrzów szkół europejskich był to jeden z pierwszych nabytków w historii instytucji. Współczesny zakup jest zwieńczeniem tamtych starań. 

Panteon sław 

Wśród dzieł pozyskiwanych przez Muzeum są prace uznanych twórców. Na ekspozycji znajdzie się m.in. rycina Francisca Goi Szaleństwo strachu (Ze strachu nie trać honoru). Odbitka należy do słynnego cyklu „Szaleństwa (Przysłowia)” i ukazała się drukiem już po śmierci hiszpańskiego mistrza. Współcześni badacze dopatrują się w tej scenie osobistej refleksji artysty nad światem, ulegającym gwałtownym przemianom i przewartościowaniom. Na wystawie zaprezentowano także zapewne XVI-wieczny rysunek ze sceną Dręczenia św. Antoniego, kompozycyjnie związany z miedziorytem Martina Schongauera. Uwagę zwiedzających zwróci również pastel Stanisława Wyspiańskiego – portret zagłębionej w myślach dziewczynki. To Wanda Nowakówna, późniejsza Dubieńska, sportsmenka, muzykolożka i lekarka weterynarii. Portret powstał około roku 1902, czyli w najpłodniejszym dla artysty okresie twórczości. Do sztuki polskiego symbolizmu należy obraz Wojciecha Weissa Pierrot i Colombina, zakupiony od rodziny artysty. Na wystawie będą też prezentowane obrazy Meli Muter Le Pont Neuf zimą oraz Widok portu w Collioure. 

Rzemiosło przez wieki 

W ostatnich latach Muzeum konsekwentnie rozbudowuje zbiory rzemiosła artystycznego, zarówno dawnego, jak i współczesnego. Zakupiono m.in. kompletny serwis deserowy z połowy XVIII wieku, wykonany w miśnieńskiej Królewskiej Manufakturze Porcelany oraz pas kontuszowy z królewskiej manufaktury jedwabiu w Grodnie. Na wystawie sąsiadują z nim dwa serwisy kawowe z lat 60. XX wieku „Goplana” i „Carry” ze słynnej polskiej wytwórni porcelany w Ćmielowie oraz talerze wykonane w studiu ceramicznym ENDE Ceramics we współpracy z Aleksandrą Waliszewską, jedną z najbardziej cenionych współczesnych artystek wizualnych. Na wystawie nie zabraknie też mebli, m.in. projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się także jadeitowe przedmioty z wyposażenia pracowni chińskiego uczonego oraz dekoracyjne wazony ze scenami z życia japońskich samurajów. 

Współczesny rozdział historii sztuki 

Znaczną część zakupów ostatnich lat stanowią prace polskich artystek i artystów współczesnych, m.in. Zuzanny Janin, Grzegorza Kowalskiego, Zofii Kulik, Teresy Murak i Aleksandry Waliszewskiej. Obejrzymy rzeźby Jerzego Beresia, duetu Kijewski/Kocur oraz prace Zbigniewa Dłubaka. Na wystawie nie zabraknie też kilku znaczących zakupów uzupełniających kolekcję Muzeum Plakatu, np. unikalnej pracy Tadeusza Gronowskiego. Poprzez włączenie do kolekcji Muzeum wszystkie te dzieła zyskują muzealny status, zostają na stałe zapisane w inwentarzu instytucji i będą przechowane dla kolejnych pokoleń. W ten sposób Muzeum Narodowe w Warszawie współtworzy kanon współczesnej historii sztuki. 

 

Kurator wystawy: dr Piotr P. Czyż 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.