Paweł Kowalewski – jedyny Polak na wystawie w Turynie

Paweł Kowalewski - ikona polskiej sztuki lat 80. - jako jedyny artysta z Polski zaprezentuje swoje prace na zbiorowej wystawie „A.B.O. THEATRON. L’Arte o la Vita” (sztuka czy życie). Artysta otrzymał specjalne zaproszenie od protagonisty włoskiej sceny artystycznej i kuratora o międzynarodowej sławie – Achille Bonito Oliva. Wystawa zapowiada się niezwykle i już stała się jednym z najważniejszych współczesnych wydarzeń artystycznych.

Autor: AS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.castellodirivoli.org/en/mostra/achille-bonito-oliva/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

ABO THEATRON. L’Arte o la Vita

ABO THEATRON. Art or Life jest częścią projektu Espressioni, zgłębiającego wszelkie formy ekspresji, towarzyszące ludzkości przez całą historię sztuki i społeczeństwa. W poszukiwaniu klucza do zrozumienia Ekspresji, która wykracza poza kanon i unikalne ruchy artystyczne, nie sposób pominąć sylwetki  Achille Bonito Oliva. To właśnie jemu, czołowemu na gruncie włoskim historykowi  sztuki współczesnej, krytykowi i kuratorowi poświęcona jest wystawa w Turynie, prezentowana w Castello di Rivoli Museo d'Arte Contemporanea. 

Pierwsza wystawa zorganizowana była w 2019 roku, w Getty Research Institute of Los Angeles i dedykowana Haraldowi Szeemannowi. Ich celem przewodnim niezmiennie jest ukazanie nie tylko sztuki, ale sylwetki kuratora, jako pośrednika balansującego między najrozmaitszymi, często nieoczywistymi formami działalności artystycznej. To właśnie kurator jest pomostem do zrozumienia i interpretacji sztuki przez odbiorców.

Druga wystawa dotyczy Achille Bonito Oliva, ur. w Caggiano w 1939 r.  To jeden z najważniejszych krytyków i kuratorów sztuki XX i XXI wieku. W swej wieloletniej działalności wykorzystuje on kuratorstwo kreatywne, które jest szeroką, koncepcyjną i perspektywiczną formą wyrazu, sięgającą po prac wielu artystów w celu uzyskania zamierzonego efektu, zilustrowania określonej tezy lub zbudowania nowej intelektualnej spójności. Właśnie dlatego Bonito Oliva nawiązał kontakt z niektórymi z najwybitniejszych artystów drugiej połowy XX wieku. Tworzyli oni specyficzną enklawę, która definiowała nowe, często radykalne kierunki w sztuce. Bonito Oliva zapoczątkował neoekspresjonistyczne ruchy w sztuce, prezentując prace twórców podczas sekcji „Aperto '80” na Biennale w Wenecji w 1980 roku. 13 lat później wyreżyserował także całą edycję słynnego Biennale w Wenecji.

 

 

Dzieła Pawła Kowalewskiego w Castello di Rivoli 

Wśród prac takich artystów jak Louise Bourgeois, Francesco Clemente, Enzo Cucchi, Marcel Duchamp, Damien Hirst, Michelangelo Pistoletto, Robert Rauschenberg czy Andy Warhol w Turynie są także wystawiane prace Pawła Kowalewskiego — czołowego artysty Polski czasów PRL-u, wykładowcy na ASP, założyciela kultowej, radykalnej w tamtych czasach Gruppy.

Jego najgłośniejsze dzieła (m.in. Mon Cheri Bolscheviq, Symulator Totalitaryzmu, Europeans Only, Do widzenia moi kochani) zaliczane są dziś do kanonu sztuki współczesnej i były wystawiane na całym świecie, m.in. w NS-DOK w Monachium, Castello di Rivoli w Turynie, Artist’s House w Tel Avivie, Galerii Tretiakowskiej w Moskwie czy Galerii Isy Brachot w Brukseli.

W Polsce sztuka Kowalewskiego zasila zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Jerke, oraz Fundacji Sztuki Polskiej ING i Fundacji Rodziny Staraków.

Sztukę Pawła Kowalewskiego cechuje duża ekspresja przekazu. Jego dzieła zalicza się do tzw. sztuki osobistej, czyli prywatnej, ukazującej uniwersalizm na tle emocji i przeżyć jednostki. Jest autentyczna, autobiograficzna, pełna literackich kontekstów, tworzy spójną synestezję ze słowem, którego odbiorca doświadcza w formie słownych komentarzy i rozbudowanych, poetyckich tytułów prac, zamieszczonych na materiałowych szarfach. Przy tym odzwierciedla absurd i groteskę czasów PRL-u. Tych prac nie mogło zabraknąć na wystawie w Turynie. Więcej o autorze i twórczości na stronie artysty: https://pawelkowalewski.pl/

Wystawę można oglądać do stycznia 2022 w Castello di Rivoli Museo d’Arte Contemporanea — Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Turynie. Sam Achille Bonito twierdził, że muzeum to tak naprawdę miejsce spotkań, w którym na zwiedzających czeka estetyka. Ze względu na swój statyczny charakter muzeum tworzy aurę bezpieczeństwa i trwałości; oferuje społeczności wartościową przestrzeń, w której człowiek może obcować i cieszyć się pięknem bez jego posiadania. Według Achille Bonito Olivia właśnie w ten sposób społeczeństwo może przetrwać. To sztuka, jako najczystsza forma gloryfikacji życia.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć tutaj.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

Spokój klasyki Wnętrza

Spokój klasyki

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. na warszawskiej ulicy Oleandrów – brzmi jak marzenie? Owszem.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.