Porozmawiajmy o Bauhausie

Panele dyskusyjne, warsztaty i pokazy filmowe - trwa nowy cykl wydarzeń w Goethe-Institut, tym razem w wersji online. Wydarzenia, do tej pory organizowane stacjonarnie w Warszawie, w tej chwili są dostępne dla wszystkich, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.

Autor: redaktor

Zdjęcia: Dariusz Gackowski/SARP

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=21863263

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Warto więc przyjrzeć się bliżej programowi i poznać historię Bauhausu - najbardziej wpływowej szkoły i jednocześnie symbolu nowoczesnego podejścia do projektowania. 

Jak uratować świat za pomocą projektowania? Czy Bauhaus nadal może stanowić źródło inspiracji? Jakie media, formy przedstawieniowe i treści aktualnie kontynuują idee Bauhausu?

Kolejny cykl tematyczny to pięć wydarzeń poświęconych Bauhausowi i jego recepcji współcześnie. Do stworzenia programu zostali zaproszeni m.in. historycy sztuki i dizajnu, architekci, krytycy, teatrolodzy i kuratorzy. Wszystkie wydarzenia cyklu odbędą się online na FB Goethe-Institut.

Wyjątkiem jest wystawa “Cały świat to Bauhaus” w Pawilonie Wystawowym SARPu, która została ponownie otwarta w dla zwiedzających.

Szczegółowy program:

– Wystawa „Cały świat to Bauhaus”
do 21 czerwca, Pawilon Wystawowy SARP, ul. Foksal 2, wstęp wolny

kurator: Boris Friedewald

Wystawa przygotowana przez ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) Stuttgart.

Wystawa podzielona została na osiem rozdziałów: „W powietrzu” – o bauhausowskiej fascynacji motywem nieważkości, dematerializacji architektury za pomocą szkła i metalu, „Eksperyment” prezentujący obiekty, które były wynikiem doświadczeń z materiałami i przestrzenią oraz „Sztuka totalna” przedstawiająca syntezę wszystkich sztuk, ale także sztuki i nauki oraz sztuki i życia codziennego. W rozdziale „Wspólnota” znajdziemy najważniejsze obiekty z epoki, dokumentujące życie codzienne i towarzyskie w Bauhausie, a „Nowy człowiek” dowiedzie, że Bauhaus nie był jedynie lewicową utopią i pokazuje nowe nowe oblicza człowieka, w tym również  odznaczające się politycznym i światopoglądowym radykalizmem. Rozdział „Sztuka, rzemiosło, technika” zaprezentuje pracownie i wytwarzane w nich produkty, a „Radykalna pedagogika” przybliży strukturę uczelni oraz nowatorski program dydaktyczny Bauhausu. W części „Spotkania” eksplorowane są wątki międzykulturowe.

– Mit Bauhausu 100 lat później - dyskusja online 

21 maja, godz. 18.00

udział wezmą: dr Agata Szydłowska - historyczka dizajnu, kuratorka, autorka, wykładowczyni; Anna Cymer - historyczka architektury, dziennikarka; dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny, adiunkt w Katedrze Teorii Projektowania i Historii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej 

Bauhaus istniał tylko 14 lat, ale został uznany za najbardziej nowatorską i wpływową placówkę edukacyjną w dziedzinie architektury, sztuki i wzornictwa w XX wieku. Rzemieślnicy i artyści wspólnie wypracowywali i wdrażali innowacyjne idee na rzecz społeczeństwa i nowego człowieka. Twórczość bauhauslerów, ich projekty i prace weszły na stałe do repertuaru klasycznego modernizmu, funkcjonalizm połączony z walorami estetycznymi stał się ponadczasowym kanonem. Jakie media, jakie formy przedstawieniowe i jakie treści aktualnie kontynuują idee Bauhausu? Czy Bauhaus nadal może stanowić źródło inspiracji dla zadań i wyzwań w dziedzinie projektowania w XXI wieku?

– Kolor, dźwięk, ruch. Kobieta w Bauhausie inaczej - dyskusja online 

2 czerwca, godz. 18.00
udział wezmą: Jenny Brockmann - artystka; Martyna Groth - badaczka, kuratorka, autorka programów edukacyjno-artystycznych; Paulina Olszewska - historyczka sztuki i kuratorka

Gertrud Grunow prowadziła w Bauhausie nowatorskie zajęcia z harmonii integrującej wszystkie zmysły i stanowiące bazę do nauki o barwach i formach. Na czym polegała jej metoda i jaki wpływ miała na Bauhaus? Czym jest dzisiaj i jak można się do niej odnieść?

Film. Fenomen Bauhausu - projekcja online 
12-14 czerwca 
László Moholy-Nagy, jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku, opowiadał się za utworzeniem przy szkole Bauhausu „centralnego studia eksperymentów filmowych”. Jego pomysł nie mógł jednak zostać zrealizowany. Chociaż w Bauhausie nigdy nie było oddzielnego warsztatu filmowego, to według najnowszych badań dwadzieścioro ośmioro jego uczniów i uczennic pracowało przy filmach lub projekcjach światła. Mieli oni swój udział w rozwoju filmu awangardowego, eksperymentalnego i artystycznego. Program filmowy pokazuje, jak zdumiewający potencjał rozwinęli w tej dziedzinie uczniowie Bauhausu. Tematycznie można te dzieła zaklasyfikować do czterech różnych obszarów – są to filmy abstrakcyjne, polityczne i eksperymentalne eseje filmowe, o architekturze oraz rozszerzone formy filmowe. 
Kuratorzy Thomas Tode i Markus Heltschl, którzy przedstawią i skomentują filmy, są jednocześnie autorami przygotowanej przez Centrum ZKM Karlsruhe wystawy "bauhaus.film.expanded".

– Doświadczyć Bauhausu - warsztaty modelowania form online

19 czerwca, godz. 18.00

Prowadzenie warsztatu: Boris Schwencke

Celem tego warsztatu jest uczynienie Bauhausu namacalnym. Przy użyciu rąk i na przykładzie małych, własnoręcznie stworzonych modeli uczestnicy doświadczą w praktyce pomysły szkoły Bauhausu. Aby wziąć udział w warsztatach wystarczy przygotować: biały i/lub czarny papier , nożyczki, nóż do papieru, linijkę, podkład do cięcia, klej, ołówek i papier do szkiców.

– Jak uratować świat za pomocą projektowania? - dyskusja online 

25 czerwca, godz. 18.00 

udział wezmą: Van Bo Le-Mentzel - architekt, projektant ekonomicznych mebli i domów wg motta „konstruować, nie konsumować”; Aleksandra Kędziorek -  kuratorka, krytyczka, historyczka sztuki i architektury; Jakub Szczęsny - architekt pracujący na pograniczu architektury, miejskiej interwencji i sztuki w przestrzeni publicznej, twórca m.in. Domu Kereta

Bauhaus 100 lat temu sformułował i realizował utopijną wizję kształtowania społeczeństwa. Obecny kryzys, ekologiczne i społeczne katastrofy spowodowane destrukcyjnym działaniem człowieka ponownie konfrontuje projektantów, architektów z wyzwaniem efektywnego współkształtowania przyszłości i wymyślenia świata na nowo. 

 

Więcej informacji o wydarzeniach TUTAJ.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.