Dwurnik u Norblina
Przy dawnej Fabryce Norblina w Warszawie powstaje mural według obrazu jednego z najbardziej znanych polskich malarzy i grafików — Edwarda Dwurnika. Obok zagości również autorska praca córki artysty, Poli Dwurnik.
Autor: MP
Zdjęcia: materiały prasowe
19 kwietnia, w rocznicę 78. urodzin Edwarda Dwurnika, u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej, na południowej ścianie dawnego laboratorium metaloznawczego Fabryki Norblina zaczął powstawać wyjątkowy obraz. Zmarły przed ponad dwoma laty artysta, którego życie prywatne i zawodowe było ściśle związane z Warszawą, zostanie uhonorowany wyjątkowym muralem o powierzchni aż 90 mkw. Znajdzie się na nim szczegółowo odwzorowany i dostosowany do rozmiaru ściany obraz Edwarda Dwurnika z 2009 r. pt. „Zakłady Norblina”. Dzieło to jest częścią większej serii pt. „Warszawa”, która przedstawia najciekawsze i najważniejsze dla artysty miejsca w stolicy, widziane z lotu ptaka.
Jestem przekonana, że tata byłby bardzo szczęśliwy, widząc tę realizację. To wspaniałe uhonorowanie i piękna ekspozycja jego twórczości w żywej, miejskiej tkance, Pola Dwurnik
Gdzie powstanie mural według pracy Edwarda Dwurnika?
Mural malowany jest na zabytkowym, którego historia sięga końca XIX wieku. Wybudowany w 1885 roku początkowo pełnił jednocześnie funkcję budynku mieszkalnego i magazynowo-spiżarnianego. Po II wojnie światowej mieściło się w nim laboratorium chemiczne. Obiekt przetrwał obie wojny w prawie nienaruszonym stanie — aż do 1963 roku, kiedy to przy poszerzaniu ulicy Prostej został skrócony o całe skrzydło południowe. W trakcie prac konserwatorsko-restauratorskich podczas rewitalizacji Fabryki Norblina, odtworzono oryginalny dach spadzisty oraz detale elewacyjne na ścianach wschodniej, zachodniej i północnej.
Kto zajmie się realizacją muralu?
Realizacją wyjątkowego muralu zajęła się wyspecjalizowana grupa Red Sheels, którą tworzą wyłącznie kobiety – malarki, konserwatorki zabytków oraz architektki. Mają doświadczenie w tworzeniu wielkoformatowych form malarskich w nietypowych, wymagających szczególnej precyzji miejscach, jak na przykład na murze funkcjonującego zakładu karnego czy na szczycie szybu górniczego w kopalni „Zofiówka”. Red Sheels specjalizuje się także w muralach niosących istotny społecznie przekaz, wspierający takie kwestie jak prawa kobiet, mniejszości czy ochrona środowiska. Przygotowany dla Fabryki Norblina projekt będzie miał dodatkowo aspekt ekologiczny. Użyte do jego realizacji farby produkowane są w technologii fotokatalicznej. Pod wpływem promieni słonecznych zawarty w nich składnik neutralizuje szkodliwe zanieczyszczenia, a zatem cała powierzchnia muralu będzie „oddychać” i oczyszczać powietrze.
Na kiedy planowane jest ponowne otwarcie Fabryki Norblina i co znajdzie się w środku?
Realizacja muralu w dawnej Fabryce Norblina to tylko część działań rewitalizacyjnych, które mają miejsce na terenie wytwórni. Według projektu po zakończeniu prac Fabryka Norblina ma stać się miejscem tętniącym sztuką — wyjątkowe murale, galerie sztuki, miejsca z muzyką na żywo i koncertami, unikatowe kino butikowe — to tylko część propozycji przygotowanych dla mieszkańców stolicy. Co więcej, niedaleko powstaje również autorska praca córki Edwarda Dwurnika, Poli, która również jest artystką. Malarka, której prace były wystawiane między innymi w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie czy Muzeum Współczesnym Wrocław pracuje obecnie nad obrazem, który znajdzie się w przestrzeni zrewitalizowanego kompleksu i zajmie ekspozycję o powierzchni około 20 mkw.
Chcę, aby mój monumentalny obraz zaskoczył odwiedzających. Będzie to jak dotąd największa powierzchniowo realizacja w moim artystycznym życiorysie, Pola Dwurnik
Fabryka Norblina, rewitalizowana z inicjatywy Grupy Capital Park, już w drugiej połowie 2021 roku udostępni ponad 65 tys. mkw. powierzchni, z czego 41 tys. mkw. stanowić będą biura, a pozostałe 24 tys. mkw. wypełnią strefy rozrywkowe, kulturalne, gastronomiczne, usługowe i handlowe. Na miejscu na pewno pojawią się BioBazar – pierwszy w Polsce targ oferujący wyłącznie ekologiczne produkty i foodhall z 26 restauracjami. Zrewitalizowana Fabryka stanie się także centrum kultury. Oprócz wspomnianego już butikowego kina z siedmioma salami, którego partnerem merytorycznym będzie Gildia Reżyserów Polskich, do dyspozycji odwiedzających będzie również Piano Bar z muzyką na żywo, a w jednej z zabytkowych hal powstanie klub muzyczny.
Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji Fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiada firma Monument Service.