Słynny artysta i ceramik Marek Cecuła zaprojektował kolekcję dla DESA Home. Miłośnicy rzemiosła będą zachwyceni
Marka Cecuły nie trzeba przedstawiać wielbicielom sztuki i wzornictwa. Ten polski artysta ma na swoim koncie wiele projektów, które można określić już ikonami dizajnu – na przykład zestaw do kawy „Zig Zag” czy serwis „Qubus”. Tym razem specjalnie dla DESA Home zaprojektował komplet „Stealth”, na który składają się czajnik, cukiernica, mlecznik i filiżanki. Serwis zasili kolekcję DESA Home Today.
DESA Home w swojej ofercie nie ogranicza się do kultowych projektów vintage czy sztuki dawnej, czego wyrazem jest zaprezentowana we wrześniu tego roku kolekcja TODAY. Seria oscyluje wokół takich tematów, jak współczesność, inspiracja naturą, bliskość czy szukanie własnego głosu wśród masowej powtarzalności. Do jej stworzenia zaproszono wielu wybitnych artystów i rzemieślników, w tym kolektyw rzemieślniczy Nów, Ivo Nikića, Adę Sokół i Aleksandrę Kujawska. Do tego wybitnego grona dołączył również Marek Cecuła.
Artysta zaprojektował zestaw w trzech wersjach kolorystycznych, których podstawą jest czerń i biel. Wersje różnią się od siebie akcentami koloru: odpowiednio zielonego, niebieskiego i szarego. Z uwagi na zastosowane barwy i kanciasty kształt serwis przypomina oryginalny zestaw klocków. Z tego względu świetnie sprawdzi się zarówno w charakterze użytkowym, jak i dekoracyjnym.
Nazwa zestawu „Stealth” pochodzi od technik mających na celu zmniejszenie możliwości wykrycia obiektu wojskowego znanymi metodami obserwacji. W tym celu używa się zwykle samolotów czy okrętów, które mają często ostre kąty. Artystę zainspirowało wojskowe wzornictwo i przewrotna idea, że czajnik również może być niewykrywalny przez radar.
Marek Cecuła jest najbardziej rozpoznawalnym twórcą ceramiki w Polsce. Od 16 roku życia mieszkał w Izraelu, później w Brazylii, a w latach 70. XX wieku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie założył Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. Przez blisko 20 lat był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, nauczał w National Academy of the Arts w Bergen. W 2012 roku otworzył Design Centrum Kielce, a rok później Ćmielów Design Studio. Jest profesorem w Royal College of Art w Londynie.
Zobacz także:
Interesujesz się sztuką i dizajnem?
Sprawdź LABEL 56 – „Paryż nie tylko nad Sekwaną. Francuskie inspiracje w architekturze, wnętrzach i stylu życia” i & Living nr 25 – „Od szczegółu do ogółu – na tropie stylu w polskich wnętrzach”!