Synergia architektury i sztuki. Wystawa Bożeny Sacharczuk „Układy improwizowane” w NOSPR w Katowicach
W gmachu NOSPR w Katowicach, w mistrzowskim anturażu architektury Tomasza Koniora, zagościły „Układy improwizowane” Bożeny Sacharczuk, współczesnej artystki sztuk wizualnych, dla której formy ceramiczne stanowią główne medium artystycznej wypowiedzi. Wystawę można oglądać do 26 czerwca 2025 roku, z kolei już 11 maja, o godz. 15.00 można wziąć udział w oprowadzaniu autorskim.
Z pozoru odmienne światy zmysłowych doznań, wybrzmiewają w tym miejscu w pełnej synergii, budując atmosferę harmonijnej jedności między architekturą i sztuką - muzyką i formą wizualną. Obszary te zdają się przenikać i wzajemnie na siebie wpływać, poszerzając granice percepcji. Bożena Sacharczuk, umieszczając we wnętrzach NOSPR swoje ceramiczne multiplikacje, pełne organicznych kształtów i intensywnych tonacji kobaltowych błękitów, szmaragdowych zieleni oraz metalicznych brunatności, zainicjowała unikalny spektakl. Łączy on w sobie wrażenia wizualne z emocjonalnymi, które swoją dynamiką mają pobudzać naszą wyobraźnię, skłaniając do refleksji nad znaczeniem sztuki.
Jak mówi architekt gmachu, Tomasz Konior:
„Ceramika łączy w sobie dwa żywioły: ziemię i ogień. Te przeciwstawne światy dają początek dwoistej naturze zastygłej materii. Pierwsza jest masywna, chropawa, surowa. Druga - ulotna, niematerialna, zmysłowa. Rzemiosło i sztuka. Granica się zaciera. Teraz w jednym miejscu możemy doświadczyć obu tych zjawisk.
Cegła stała się ważnym tworzywem dla wzniesienia gmachu NOSPR. To praktyczny i trwały materiał. Ceramiczne elewacje powstały z setek tysięcy, wyselekcjonowanych kształtek, wypalonych w XIX wiecznym piecu. Dzięki nim architektura zyskała unikalny charakter, podkreślający jej śląski rodowód. Cegły są podobne, jednak nie takie same. Różnorodność, która wynika z dobrego rzemiosła. Naturalny ornament, który przyciąga uwagę i porusza wyobraźnię.
Sztuka. Ceramiczna alchemia, z jednej strony tworzy masywną architekturę, z drugiej – ulotną i kruchą rzeźbę. To spotkanie dwóch światów, które na siebie oddziałują, uzupełniają się i wzbogacają. Szczególnie intrygujące jest zestawienie surowej, architektonicznej formy z delikatnością i płynnością ceramicznych układów. Wystawa prac Bożeny Sacharczuk wprowadza do wnętrz element ciepła i zmysłowości. Formowane w glinie niezwykłe kształty zaskakują lekkością i dynamiką. Prezentowane obiekty przypominają formy znane z natury, jakby wyrosłe z ziemi lub ukształtowane przez wiatr i wodę. Jednocześnie, widać w nich precyzję i dbałość o detal. Opalizujące faktury reagują na ruch i światło. Synergia, to słowo, klucz do twórczości Bożeny Sacharczuk. Jej ceramika zaciera granice między tym, co materialne, a tym, co niematerialne. Muzyka zdaje się tańczyć w tych formach. A może te kształty rodzą się z muzyki? Ekspozycja ceramiki w NOSPR to nie tylko prezentacja pojedynczych utworów, ale też przemyślana, wielowątkowa kompozycja, która angażuje całą przestrzeń”.
Projekt zrealizowany został dzięki staraniom FINE ART GALLERY Art of Ceramics z Wrocławia, jedynej w Polsce prywatnej galerii, której działania skupione są na popularyzacji polskiej sztuki ceramiki.
Wystawę „Układy improwizowane” Bożeny Sacharczuk można oglądać w foyer NOSPR w Katowicach.