Sztuka dzielenia się pięknem – rozmowa z Maciejem Musiałowskim

W dniach 25-27 sierpnia na zamku w Domanicach odbędzie się Festiwal Sztuk Zjednoczonych. To festiwal o sztuce i dla sztuki, którego uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncertach, spektaklach teatralnych, seansach kinowych, warsztatach rzeźbiarskich oraz medytacyjnych. Pomysłodawcą, organizatorem i gospodarzem tego wydarzenia jest zakochany w pięknie aktor i wokalista, a od niedawna właściciel zamku w Domanicach, Maciej Musiałowski, z którym rozmawiamy na chwilę przed festiwalową gorączką.

Autor: IZ

Zdjęcia: Paulina Dzikowska, Michał Szczepański

https://festiwalsztukzjednoczonych.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

 Maćku, podobno, po tym jak kupiłeś zamek w Domanicach, przez dwa tygodnie spałeś z aktem notarialnym pod poduszką?

Tak, to prawda! Wszystko dlatego, że spełniło się moje życiowe marzenie. Chciałem więc celebrować dosłownie wszystko, co się z tym wiąże.  Była to jedna wielka celebracja, która ciągle trwa…

I przejawia się też między innymi w Festiwalu Sztuk Zjednoczonych, który organizujesz na terenie swojej posiadłości. Jak narodziła się jego idea?

Ona tak naprawdę zawsze była ze mną, bo mocno wiąże się z moim dzieciństwem i z tym, jak byłem wychowywany. Dorastałem w domu otwartym, pełnym artystów, w którym moi rodzice organizowali różne imprezy. Wszyscy celebrowaliśmy sztukę. A sztuka to dla mnie dzielenie się pięknem, które mnie otacza i tym, które ja dostrzegam.

Jak dokładnie będzie wyglądać festiwal? Jacy artyści zaszczycą go swoją obecnością?

Mamy wspaniałych artystów z różnych dziedzin – malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, performerów, literatów, aktorów. Każdy w swojej dziedzinie jest mistrzem i jest wybitny. Wszyscy będą się mieszali, bawili sztuką, formami. Z muzyków będa między innymi  Kayah, Magda Umer, Lemon, Igor Herbut, Piotr Zioła, Ofelia, Julia Wieniawa, Szczyl, z malarzy – Rafał Olbiński, Bartłomiej Chwilczyński. Mamy muzyka i rzeźbiarza – Natana Kryszka, reżysera Dawid Żakowskiego, wspaniałych profesorów ruchu i tańca. Będą warsztaty z analizy dramatu, z czytania poezji, generalnie co kto sobie wymarzy, na tym festiwalu z pewnością odnajdzie. 

 

Jak przygotowaliście wszystko od strony infrastruktury? 

Mamy pola namiotowe, zaplecze gastronomiczne, kluby festiwalowe. Generalnie będzie to pełnoprawny festiwal cieszący nie tylko wrażeniami artystycznymi, ale też imprezą, pięknym miejscem, wspaniałą scenografią, którą wypełniają rzeźby i obrazy wielu artystów. Znalazło się też miejsce na galerie sztuki, antykwariat i sklepik festiwalowy. Mam nadzieję, że wszyscy będa czuli się  zadowoleni i wypełnią czas pięknem.

Plakat promujący festiwal przygotował znany malarz Rafała Olbińskiego. Wspólnie nad nim pracowaliście czy jest to całkowicie jego wizja artystyczna?

Pomysł na plakat był Rafała. Oczywiście spotkaliśmy się kilka razy wcześniej i powiedziałem mu o festiwalu, o moim marzeniu i pewnym wyobrażeniu, jakie chciałem, żeby znalazło się na plakacie, ale  później całość całkowicie oddałem w ręce mistrza.

Patrząc na ten plakat można odnieść wrażenie, że Twoja postać bardzo przypomina Małego Księcia. Masz w sobie coś z tego bohatera?

Tak, to prawda. Była to dla mnie bardzo ważna książka i myślę rzeczywiście, że coś z jej bohatera w sobie mam. Zresztą uważam, że mam coś w sobie z wielu bajkowych postaci.

 

Jak więc Małego Księcia przyjęła Planeta Domanice? Jak mieszkańcy Domanic zareagowali na nowego właściciela zamku i jego pomysły? 

Pierwsze co zrobiłam po zakupie zamku, to zorganizowałem piknik i grilla dla wszystkich mieszkańców Domanic. Poprosiłem o pomoc tutejsze Koło Gospodyń Wiejskich, kupiłem trochę kiełbasek, chleba, ciasto, lokalne piwo i tak się wszyscy poznaliśmy. Dziś znamy swoje imiona, machamy sobie… Domanice to jest wspaniała miejscowość i atmosfera w tym miejscu jest po prostu piękna.

Wszystko jest już dopięte na ostatni guzik i przygotowane na festiwal?

Jeszcze przed rozmową z Tobą ustalałem strojenie fortepianu, ciągle musimy odbierać rzeczy z okolicznych pałaców, które nam pomagają, np. z Zamku Książ, który wypożycza nam wiele rzeczy. Jeszcze wiele rzeczy musimy odebrać i poustawiać, ale tak już prawie jest wszystko skończone i czeka na gości…

Jakie masz plany i marzenia związane z tym miejscem poza Festiwalem Sztuk Zjednoczonych? Wiem, że m.in. chciałbyś stworzyć tu rezydencję artystyczną dla młodych artystów?

Chciałbym utworzyć tu konserwatorium sztuki. Fundacja Rodziny Musiałowskich Na Rzecz Kultury i Sztuki będzie przyznawała stypendia, więc chciałbym wypełnić to miejsce co roku szóstką dyplomatów z najlepszych uczelni artystycznych na świecie. Chciałbym wysyłać zaproszenia na zamek wielu ciekawych artystom i dobrze się bawić prowadząc to miejsce.

A propos zaproszeń. Media działają szybciej niż jakakolwiek poczta, więc może jeszcze zaprosisz przez nas swoich gości na festiwal?

Kochani! Mamy w Polsce wiele festiwali i moim zdaniem bardzo do siebie podobnych. Ten festiwal organizuje grono najwspanialszych artystów w tym kraju. Będzie się on rozwijał i powtarzał. Chciałbym stworzyć rodzinę ludzi, którzy kochają piękno, szukają go i lubią z nim na co dzień obcować. Mamy Sztuki Zjednoczone, czego można więcej chcieć? Można napełnić się w ciągu trzech dni każdą formą sztuki, która do Was przemawia, spotkać się z artystami, mistrzami z wszystkim aren polskich sztuk i świetnie się bawić. Zapraszam do Domanic!

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.