Sztuka na papierze. Aukcje w DESA Unicum to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów

Już 17 i 19 września w siedzibie DESA Unicum w Warszawie odbędą się dwie aukcje prezentujące prace współczesnych i dawnych mistrzów polskiej sztuki wykonane na papierze. To szansa na zakup przystępnych cenowo dzieł takich twórców Wojciech Fangor, Magdalena Abakanowicz, Bruno Schulz czy Witkacy.

Artykuł sponsorowany

Autor: MB

Zdjęcia: materiały prasowe

https://desa.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Dlaczego warto inwestować w sztukę na papierze?

To forma sztuki bardziej przystępna cenowo i dostępna dla osób dopiero wkraczających w świat kolekcjonerski. Takie dzieła są niżej wyceniane niż prce na płótnie. Często mowa tu o pracach tak wybitnych twórców, jak Józef Chełmoński, Wojciech Fangor czy Jacek Malczewski, które można nabyć już za kilka tysięcy złotych. Z roku na rok rośnie zainteresowanie inwestorów papierem, wiele z tych prac jest wciąż niedoszacowanych, a na rynku aukcyjnym można trafić na prawdziwe okazy.

Prace na papierze oferują także bogactwo technik - akwarele, gwasze, rysunki tuszem, kredką lub ołówkiem, kolaże czy pastele to tylko niektóre z możliwości. Dzięki rysunkom czy szkicom można prześledzić sposób pracy artystów, ich eksperymenty czy zabawę techniką i poznać ich od mniej znanej strony. To najczęściej też mniejsze formaty łatwiejsze w eksponowaniu na niewielkiej powierzchni.

Jan Matejko, Lew, rysunek humorystyczny

Jak ewoluowała sztuka na papierze?

Choć dziś znamy wartość sztuki na papierze, nie zawsze ta forma twórczości była doceniana. Do XIX wieku medium to służyło głównie do przygotowywania szkiców i studiów przygotowawczych. Nie traktowano ich na równi z malarskimi płótnami czy rzeźbą. „Istniały wyłącznie jako pomoc w pracy nad finalnym dziełem i nie były publicznie prezentowane” - wyjaśnia Julia Słupecka, Doradca Klienta w DESA Unicum. Dopiero w XIX wieku status papieru zaczął się zmieniać. Artyści coraz częściej wykonywali szkice pejzażowe, które uznawano za dzieła skończone. Również krytycy zmienili swoje spojrzenie na papier, zaczęli postrzegać je jako medium godne prezentacji przed publicznością.

Jacek Malczewski, Zbiór 6 współoprawnych rysunków i autograf artysty, ok. 1926

Dla niektórych twórców papier stanowił jedyną alternatywę dla płótna. Wyspiański z malowania obrazów zrezygnował na rzecz pasteli ze względu na uczulenie na opary ołowiane. Leona Wyczółkowskiego denerwowała woń farb, które z chęcią zastępował np. akwarelą lub kredką litograficzną. Z kolei Witkacy w swojej firmie portretowej „S.I. Witkiewicz” dzięki papierowi mógł dotrzeć do większej liczby odbiorców, którzy zapragnęli, by uwiecznił ich artysta słynący ze skandali.

Popularna dziś grafika też nie zawsze miała łatwo. Co więcej, ta forma artystycznego wyrazu znana od XV wieku na początku miała jedynie charakter użytkowy, a jej wielką zaletą było to, że można było ją powielać. „Prace graficzne charakteryzują się tym, że każda jest oryginałem. To była wielka zaleta, którą artyści przez wieki wykorzystywali” - tłumaczy Małgorzata Skwarek, Starsza Specjalistka w Dziale Sztuki Dawnej DESA Unicum. Grafika to również ta forma twórczości, z którą zetknął się niemal każdy twórca. Dla wielu stanowiła przedłużenie ich działalności lub była odskocznią od malarstwa czy rzeźby.

Jedno medium, dwie aukcje

Już 17 września w siedzibie DESA Unicum w Warszawie odbędzie się aukcja „Sztuka Współczesna. Prace na papierze”. To doskonała okazja na spotkanie z tą formą twórczości i rozpoczęcie kolekcjonowania sztuki – estymacje zaczynają się już od tysiąca złotych. Na aukcji wystawione zostaną dzieła polskich uznanych artystów współczesnych. Wśród nich są m.in. Magdalena Abakanowicz, Zdzisław Beksiński, Edward Dwurnik czy Wojciech Fangor.

Na co zwrócić uwagę podczas aukcji? Sporą część wystawianych prac stanowią dzieła twórców, którzy na pierwszym planie postawili kolor. To m.in. akwarele Teresy Panasiuk i Aleksandra Jachtomy, pastele Wojciecha Fangora, będące projektami jego wielkoformatowych płócien, gwasz Piotra Młodożeńca czy barwne abstrakcje Jana Berdyszaka.

Aleksandra Jachtoma, Bez tytułu
Wojciech Fangor, Projekt do kompozycji
Andrzej Wróblewski, (Martwa natura), [Martwa natura nr 887], niedatowana [1954]

Jedną z ciekawszych prac na aukcji jest martwa natura z okularami wykonana akwarelą i gwaszem przez Andrzeja Wróblewskiego tuż po narodzinach syna artysty. Tytułowe okulary pojawiają się na jednym ze zdjęć portretowych malarza, co wprowadza do dzieła element autoportretu. Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów jest z kolei tempera na papierze autorstwa Tomasza Tatarczyka. Artysta podjął w niej rzadko eksplorowany w swojej sztuce temat pił.

Tomasz Tatarczyk, Z serii "Oddział", 1985

Dwa dni później, 19 września, w DESA Unicum odbędzie się kolejna aukcja - „Sztuka Dawna. Prace na papierze”. Tym razem na sprzedaż wystawione zostaną dzieła starych mistrzów z kanonu polskiej sztuki. Lista nazwisk artystów jest imponująca – od Jacka Malczewskiego, po Józefa Chełmońskiego czy Tadeusza Kulisiewicza.

Estymacje licytowanych prac zaczynają się już od 600 zł. Podczas aukcji warto zwrócić uwagę na rzadki rysunek Brunona Schulza – autoportret przedstawiający artystę kłaniającego się damie na ulicy czy portret kobiecy spod kreski Witkacego. Zaprezentowanych też zostanie aż siedem prac Nikifora z Krynicy, które uświetnią każdą kolekcję, zarówno prywatną, jak i muzealną.

Bruno Schulz, Para na ulicy (Autoportret), lata 30. XX w.
Nikifor Krynicki, Willa w Krynicy, lata 40. XX w.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.