To już 50 lat bez Picassa. Artysta wciąż inspiruje twórców
Zrewolucjonizował współczesne malarstwo, stworzył dzieła, które zmieniły dzisiejszą sztukę. Niepoprawny skandalista, geniusz i wizjoner. Malował obrazy, rzeźbił, tworzył ceramikę i scenografię teatralną. Już za życia lubił wzbudzać kontrowersje. 8 kwietnia przypada 50. rocznica śmierci Pabla Picasso. Przypominamy kilka mniej znanych faktów z życia artysty i szukamy inspiracji jego twórczością we współczesnej sztuce i wzornictwie.
Autor: MB
- O tym, że Picasso wielki artystą był, uczymy się już w szkole, ale o tym, że pisał poezję, wie już nieco mniej osób. Mówi się, że gdyby artysta nie zajął się sztuką, zostałby jednym z najbardziej znanych hiszpańskich poetów. Choć od młodości otaczał się wirtuozami słowa, pisać wiersze zaczął późno, bo dopiero w wieku 54 lat. Jest też autorem dwóch surrealistycznych sztuk.
fot. Wikipedia (domena publiczna)
- Słynna pasiasta bluzka, w której lubił się fotografować Picasso, to dziś klasyka mody. 21 bretońskich pasków, które zdobią t-shirt zaprojektowany przez Coco Chanel, symbolizuje zwycięstwa Napoleona. Artysta nie przywiązywał jednak dużej wagi do stroju, zdarzało mu się chodzić w dziurawych butach i zniszczonych swetrach.
- Nigdy nie zrobił prawa jazdy, nie potrafił też pływać, co jest dość nietypowe dla chłopaka wychowanego w nadmorskiej Maladze. Uwielbiał za to spędzać czas na plaży i jak sam mówił "świetnie pływał do kolan".
- Uwielbiał zwierzęta i otaczał się nimi od najmłodszych lat. Jego ojciec hodował gołębie, które później stały się częstym motywem w twórczości artysty. Największym uczuciem darzył swojego jamnika, Lumpa.
- Według Księgi Rekordów Guinessa jest najbardziej płodnym artystą w historii sztuki. Namalował 13,5 tysiąca obrazów, 100 tysięcy grafik i 34 tysięcy ilustracji książkowych oraz 300 rzeźb i dzieł z ceramiki. Żaden inny artysta nie zbliżył się nawet do tych liczb.
Jak Picasso inspiruje współczesnych twórców? Brytyjska artystka Harriet Parry zasłynęła ze swoich kwiatowych wersji znanych dzieł sztuki. W serii "Flower Interpretations" znalazł się obraz Picassa z 1935 roku – "Kobieta w kapeluszu (Olga)".
fot. Harriet Parry
Południowokoreański artysta Donghoon Sohn (Atelier SOHN) jeden ze swoich projektów stworzył na bazie rysunku Picassa. Krzesło ze szkiców artysty przeniósł do wymiaru 3D. W projekcie "One Liner Series" znalazły się kolorowe stołki z aluminium, które bawią się złudzeniem optycznym, z boku wyglądają bowiem jak zwykłe krzesło, choć w rzeczywistości ich konstrukcja jest nieco inna.
Pakistański artysta Omar Aqil za pomocą modelowania 3D przetworzył dwuwymiarowe prace Picassa na trójwymiarowe obiekty. Cyfrowej transformacji poddane zostały obrazy, które hiszpański malarz tworzył w latach 20. i 30 ubiegłego wieku.
Ikoniczny t-shirt w bretońskie paski i głębokie spojrzenie Picassa to motyw ze słynnego zdjęcia, które artyście zrobił znany francuski fotograf Robert Doisneau. Kubek został wykonany ręcznie i pochodzi z kolekcji "Artist Series by Jorge Mora". Do kupienia w sklepie internetowym muzeum Guggenheim w Bilbao.
Zapętlony motyw twarzy z rysunków Picassa został wprost przeniesiony na ceramiczny wazon brytyjskiej marki Latzio Living. Inspirowany malarstwem Picassa motyw pokrył też wazon duńskiej marki Madam Stolz.
Obrazy Picassa "Popiersie kobiety" oraz "Kobieta w kapeluszu" zdobią poduszki francuskiej marki Jules Pansu. Wykonano je w działającej od 1878 roku manufakturze według tradycyjnych metod sztuki gobelinowej (dostępne w sklepie NAP).
Podobnie jak Picasso, rysunkiem liniowy posługuje się projektant Jamie Hayon. W tej technice dla marki Octaveo zaprojektował wzory, które zdobią papierowe wazony.
Do kubistycznych form nawiązują podpórki do książek Cubisme amerykańskiej marki L'Objet. Wykonano je z poczernionej ceramiki, zdobnym detalem jest malowane na kolor starego złota oko.