Viva Magenta! Kolor roku Pantone na wystawie w DESA Unicum

Wybór koloru roku przez znany na całym świecie Instytutu Pantone to jedno z najważniejszych ogłoszeń w roku. Odzwierciedla on najnowsze trendy, oddaje ducha czasu i nawiązuje do obecnych nastrojów społecznych. DESA Unicum przygotowała wystawę poświęconą twórczości artystów ze świata malarstwa, grafiki i dizajnu, dla których inspiracją był właśnie ten niezwykle żywy, odważny i wibrujący odcień czerwieni – Viva Magenta. Do 31 maja będzie można oglądać prace takich artystów, jak Wojciech Fangor, Julian Stańczak, Victor Vasarely czy Piotr Uklański.

Autor: KS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://desa.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Wojciech Fangor – miłośnik koloru 

Kolor był nieodłączną częścią prac Wojciecha Fangora – jednego z najbardziej znanych i wpływowych polskich malarzy XX w. Zabawa z barwami, zanikającymi w przestrzeni obrazów to bez wątpienia jego najbardziej charakterystyczny środek wyrazu, który zapewnił artyście indywidualną wystawę w uznawanej za świątynię sztuki współczesnej galerii Guggenheima w Nowym Jorku. Obraz „N 30”, przedstawiający rozmywającą się magentową falę na białym tle to zapowiedź różnobarwnych fal, które stanowią najbardziej rozpoznawalny motyw obrazów Fangora w 2. połowie lat 60. 

Wojciech Fangor, "N 30", 1963

Julian Stańczak – czerwony w roli głównej

Znakomita część realizacji Juliana Stańczaka powstała z wykorzystaniem koloru czerwonego lub jego pochodnych. Aby uzyskać imponujący efekt pulsowania, charakterystyczny dla malarstwa op-artowego, zestawiał on go z kontrastowymi barwami. Artsta czerpał inspiracje kolorystyczne do swoich dzieł z obserwacji natury, podróżując po najdalszych zakątkach świata - od Bliskiego Wschodu, aż po Indie. Szczególne znaczenie dla twórczości Stańczaka miała wizyta w Ugandzie. To tam zafascynował się krajobrazem Narodowego Parku Wodospadu Murchisona, skąd barwy rozpalonych słońcem glinianych dróg czy tamtejszej natury przeniósł na swoje późniejsze realizacje. 

Julian Stańczak, "Emerging", 1984

Richard Anuszkiewicz – eksperymenty z kolorem

Anuszkiewicz w swojej twórczości zajmował się badaniami oraz eksperymentami nad kolorem i zestawieniami barwnymi. Jeden z prekursorów rodzącego się w II połowie XXw. op-artu łączył barwy w taki sposób, aby osiągnąć jak największą intensywność koloru oraz jego czystość. W centrum zainteresowań artysty znajdują się optyczne zmiany w postrzeganiu obrazu, które pojawią się w przypadku zestawienia intensywnych barw w powtarzalne, geometryczne układy. Na zaprezentowanej pracy efekt dynamiczności pracy jest wzmocniony poprzez zastosowanie barw komplementarnych, a więc takich, które znajdują się po przeciwnych stronach koła kolorów.

Richard Anuszkiewicz, "Converging with Deep Pink", 1980

Piotr Uklański – kolor symbolu

Motyw czerwieni podejmowany w twórczości Uklańskiego jest ściśle powiązany z symboliką narodową. W swoich pracach charakterystycznych dla stylistyki minimal artu, odwołuje się on do takich wydarzeń jak chociażby powstanie warszawskie czy do problemu wyidealizowanego przedstawiania historii w pop kulturze. Wykorzystując symbolikę koloru artysta podejmuje tematykę konfliktu zbrojnego, wojny i śmierci. Obrazy z serii „Blood” stanowią kontynuację tych treści. Nie sposób nie zauważyć w nich również nawiązania do twórczości Pollocka, z którym malarz spotkał się podczas swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Inspiracje amerykańską wizualnością Uklański mistrzowsko wkomponował w zestaw motywów wiążących się z jego ojczyzną na ziemiach polskich. W minimalistycznych dziełach artysta ukazuje sposoby wyrażania oraz radzenia sobie z trudną historią i przeszłością.

Piotr Uklański, "Untitled (Painted in Blood)", 2012

Victor Vasarely – ojciec op-artu

Victor Vasarely uważany za prekursora op-artu i czołowego przedstawiciela abstrakcji geometrycznej był wizjonerem, artystą i naukowcem. Nauka i sztuka były dla niego dwiema formami ludzkiej ekspresji, które powinny ze sobą współgrać. Celem Vasarelyego było tworzenie nowej, wyimaginowanej rzeczywistości bliskiej ludzkiej wrażliwości oraz dotychczasowej wiedzy. Jego twórczość wyróżniały zaskakująco precyzyjne, halucynacyjne obrazy będące niejednokrotnie podstawą do dalszych poszukiwań w dziedzinie nauki i technologii. Obrazy Vasarelyego stanowiły wizualne oprogramowanie oparte na ścisłych matematycznych wyliczeniach, przez co uznaje się je za prekursorskie wobec aktualnej sztuki cyfrowej.

Victor Vasarely, "Tsika", 1970-1976

Kultowe fotele w stylu polskiego New Look

Z racji łupinowych form siedzisk zwane „muszelkami”, „łezkami” lub „ufo” - prezentowane w katalogu fotele nie zostały jak dotąd rozpoznane pod kątem projektantów ani producentów, a mimo to należą do najbardziej rozpoznawalnych mebli polskiego stylu New Look. Ich opływowe, organiczne kształty oraz ażury w siedziskach, tak charakterystyczne dla przełomu lat 50. i 60. XX wieku, mimo braku projektów czy archiwaliów, potwierdzających datowanie, bez wątpienia wskazują nam czas ich powstania. Potwierdzają to prasowe fotografie z wnętrz lokali gastronomicznych tego okresu, kawiarni i klubów, na których często widać te modele foteli. Prawdopodobnie były produkowane seryjnie, z pewnymi modyfikacjami na przestrzeni lat. Spotykane są bowiem egzemplarze o odmiennych proporcjach i różnicach w wykończeniu (np. drewniane kulki lub ruchome metalowe stópki w zakończeniach nóg). To jedne z najciekawszych przykładów polskiego powojennego wzornictwa, mimo braku nazwiska projektanta chętnie poszukiwane przez kolekcjonerów. Ze względu na swoje nowoczesne formy świetnie mogą sprawdzić się również ze współczesnych wnętrzach. Tapicerka w mocnych odcieniach magenty powoduje, że we wnętrzu taki mebel nie pozostaje „anonimowy”, a staje się jednym z głównych jego bohaterów.

Fotel, lata 60. XX w.

Lampa 

„Lampa z paletą“ należy do grupy obiektów, których mimo ich ogromnej popularności nie udało rozpoznać pod względem autorstwa. Produkowana przez Spółdzielnię Produkcji Sprzętu Zootechnicznego w Krakowie, zaprojektowana została zapewne przez kogoś z kręgu krakowskiej ASP. Projekt utrzymany jest w modnym, nowoczesnym charakterze. Osadzona na ukośnych metalowych nóżkach, z kulkami (zwanymi też wisienkami) w ich zakończeniach, asymetrycznym blacikiem w kształcie malarskiej palety – z tak pożądanym w ówczesnych projektach ażurem. Lampa występowała z wielu wariantach kolorystycznych (blacik i drewniane wykończenia): czerwonym, żółtym, zielonym, do których dobierano różne abażury.

Lampa, lata 60. XX w.

Czesław Roszkowski – kompozycje abstrakcyjne

„Kompozycje Roszkowskiego są abstrakcyjne, trójwymiarowe, zamknięte w lapidarnych, uporządkowanych formach, pełne życia i nasycone niespotykaną niewiarygodnie metamorficzną kolorystyką. Zdaje się, iż każda praca opowiada o jakimś konkretnym zdarzeniu. Impulsem jest zawsze osoba albo sytuacja, która zafrapowała artystę i musiał to wypowiedzieć na swój sposób. (…) Wyróżniają się kolorystyką, perfekcją wykonania i przemyślaną koncepcją. W jego pracach nic nie zdarza się przypadkiem. Wszystko jest efektem znakomitego opanowania zarówno technologii jak i technik zdobniczych” - opisuje historyczka sztuki Stefania Żelasko.

Czesław Roszkowski, Kompozycja, 2010

Harmonogram wystawy i aukcji:

  • Viva Magenta
  • Wystawa: 19 maja – 31 maja 
  • Aukcja: 31 maja, godz. 19:00
  • Koordynatorzy aukcji: Agata Matusielańska, Cezary Lisowski, Anna Rożniecka

Więcej: desa.pl

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.