Viva Magenta! Kolor roku Pantone na wystawie w DESA Unicum

Wybór koloru roku przez znany na całym świecie Instytutu Pantone to jedno z najważniejszych ogłoszeń w roku. Odzwierciedla on najnowsze trendy, oddaje ducha czasu i nawiązuje do obecnych nastrojów społecznych. DESA Unicum przygotowała wystawę poświęconą twórczości artystów ze świata malarstwa, grafiki i dizajnu, dla których inspiracją był właśnie ten niezwykle żywy, odważny i wibrujący odcień czerwieni – Viva Magenta. Do 31 maja będzie można oglądać prace takich artystów, jak Wojciech Fangor, Julian Stańczak, Victor Vasarely czy Piotr Uklański.

Autor: KS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://desa.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Wojciech Fangor – miłośnik koloru 

Kolor był nieodłączną częścią prac Wojciecha Fangora – jednego z najbardziej znanych i wpływowych polskich malarzy XX w. Zabawa z barwami, zanikającymi w przestrzeni obrazów to bez wątpienia jego najbardziej charakterystyczny środek wyrazu, który zapewnił artyście indywidualną wystawę w uznawanej za świątynię sztuki współczesnej galerii Guggenheima w Nowym Jorku. Obraz „N 30”, przedstawiający rozmywającą się magentową falę na białym tle to zapowiedź różnobarwnych fal, które stanowią najbardziej rozpoznawalny motyw obrazów Fangora w 2. połowie lat 60. 

Wojciech Fangor, "N 30", 1963

Julian Stańczak – czerwony w roli głównej

Znakomita część realizacji Juliana Stańczaka powstała z wykorzystaniem koloru czerwonego lub jego pochodnych. Aby uzyskać imponujący efekt pulsowania, charakterystyczny dla malarstwa op-artowego, zestawiał on go z kontrastowymi barwami. Artsta czerpał inspiracje kolorystyczne do swoich dzieł z obserwacji natury, podróżując po najdalszych zakątkach świata - od Bliskiego Wschodu, aż po Indie. Szczególne znaczenie dla twórczości Stańczaka miała wizyta w Ugandzie. To tam zafascynował się krajobrazem Narodowego Parku Wodospadu Murchisona, skąd barwy rozpalonych słońcem glinianych dróg czy tamtejszej natury przeniósł na swoje późniejsze realizacje. 

Julian Stańczak, "Emerging", 1984

Richard Anuszkiewicz – eksperymenty z kolorem

Anuszkiewicz w swojej twórczości zajmował się badaniami oraz eksperymentami nad kolorem i zestawieniami barwnymi. Jeden z prekursorów rodzącego się w II połowie XXw. op-artu łączył barwy w taki sposób, aby osiągnąć jak największą intensywność koloru oraz jego czystość. W centrum zainteresowań artysty znajdują się optyczne zmiany w postrzeganiu obrazu, które pojawią się w przypadku zestawienia intensywnych barw w powtarzalne, geometryczne układy. Na zaprezentowanej pracy efekt dynamiczności pracy jest wzmocniony poprzez zastosowanie barw komplementarnych, a więc takich, które znajdują się po przeciwnych stronach koła kolorów.

Richard Anuszkiewicz, "Converging with Deep Pink", 1980

Piotr Uklański – kolor symbolu

Motyw czerwieni podejmowany w twórczości Uklańskiego jest ściśle powiązany z symboliką narodową. W swoich pracach charakterystycznych dla stylistyki minimal artu, odwołuje się on do takich wydarzeń jak chociażby powstanie warszawskie czy do problemu wyidealizowanego przedstawiania historii w pop kulturze. Wykorzystując symbolikę koloru artysta podejmuje tematykę konfliktu zbrojnego, wojny i śmierci. Obrazy z serii „Blood” stanowią kontynuację tych treści. Nie sposób nie zauważyć w nich również nawiązania do twórczości Pollocka, z którym malarz spotkał się podczas swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Inspiracje amerykańską wizualnością Uklański mistrzowsko wkomponował w zestaw motywów wiążących się z jego ojczyzną na ziemiach polskich. W minimalistycznych dziełach artysta ukazuje sposoby wyrażania oraz radzenia sobie z trudną historią i przeszłością.

Piotr Uklański, "Untitled (Painted in Blood)", 2012

Victor Vasarely – ojciec op-artu

Victor Vasarely uważany za prekursora op-artu i czołowego przedstawiciela abstrakcji geometrycznej był wizjonerem, artystą i naukowcem. Nauka i sztuka były dla niego dwiema formami ludzkiej ekspresji, które powinny ze sobą współgrać. Celem Vasarelyego było tworzenie nowej, wyimaginowanej rzeczywistości bliskiej ludzkiej wrażliwości oraz dotychczasowej wiedzy. Jego twórczość wyróżniały zaskakująco precyzyjne, halucynacyjne obrazy będące niejednokrotnie podstawą do dalszych poszukiwań w dziedzinie nauki i technologii. Obrazy Vasarelyego stanowiły wizualne oprogramowanie oparte na ścisłych matematycznych wyliczeniach, przez co uznaje się je za prekursorskie wobec aktualnej sztuki cyfrowej.

Victor Vasarely, "Tsika", 1970-1976

Kultowe fotele w stylu polskiego New Look

Z racji łupinowych form siedzisk zwane „muszelkami”, „łezkami” lub „ufo” - prezentowane w katalogu fotele nie zostały jak dotąd rozpoznane pod kątem projektantów ani producentów, a mimo to należą do najbardziej rozpoznawalnych mebli polskiego stylu New Look. Ich opływowe, organiczne kształty oraz ażury w siedziskach, tak charakterystyczne dla przełomu lat 50. i 60. XX wieku, mimo braku projektów czy archiwaliów, potwierdzających datowanie, bez wątpienia wskazują nam czas ich powstania. Potwierdzają to prasowe fotografie z wnętrz lokali gastronomicznych tego okresu, kawiarni i klubów, na których często widać te modele foteli. Prawdopodobnie były produkowane seryjnie, z pewnymi modyfikacjami na przestrzeni lat. Spotykane są bowiem egzemplarze o odmiennych proporcjach i różnicach w wykończeniu (np. drewniane kulki lub ruchome metalowe stópki w zakończeniach nóg). To jedne z najciekawszych przykładów polskiego powojennego wzornictwa, mimo braku nazwiska projektanta chętnie poszukiwane przez kolekcjonerów. Ze względu na swoje nowoczesne formy świetnie mogą sprawdzić się również ze współczesnych wnętrzach. Tapicerka w mocnych odcieniach magenty powoduje, że we wnętrzu taki mebel nie pozostaje „anonimowy”, a staje się jednym z głównych jego bohaterów.

Fotel, lata 60. XX w.

Lampa 

„Lampa z paletą“ należy do grupy obiektów, których mimo ich ogromnej popularności nie udało rozpoznać pod względem autorstwa. Produkowana przez Spółdzielnię Produkcji Sprzętu Zootechnicznego w Krakowie, zaprojektowana została zapewne przez kogoś z kręgu krakowskiej ASP. Projekt utrzymany jest w modnym, nowoczesnym charakterze. Osadzona na ukośnych metalowych nóżkach, z kulkami (zwanymi też wisienkami) w ich zakończeniach, asymetrycznym blacikiem w kształcie malarskiej palety – z tak pożądanym w ówczesnych projektach ażurem. Lampa występowała z wielu wariantach kolorystycznych (blacik i drewniane wykończenia): czerwonym, żółtym, zielonym, do których dobierano różne abażury.

Lampa, lata 60. XX w.

Czesław Roszkowski – kompozycje abstrakcyjne

„Kompozycje Roszkowskiego są abstrakcyjne, trójwymiarowe, zamknięte w lapidarnych, uporządkowanych formach, pełne życia i nasycone niespotykaną niewiarygodnie metamorficzną kolorystyką. Zdaje się, iż każda praca opowiada o jakimś konkretnym zdarzeniu. Impulsem jest zawsze osoba albo sytuacja, która zafrapowała artystę i musiał to wypowiedzieć na swój sposób. (…) Wyróżniają się kolorystyką, perfekcją wykonania i przemyślaną koncepcją. W jego pracach nic nie zdarza się przypadkiem. Wszystko jest efektem znakomitego opanowania zarówno technologii jak i technik zdobniczych” - opisuje historyczka sztuki Stefania Żelasko.

Czesław Roszkowski, Kompozycja, 2010

Harmonogram wystawy i aukcji:

  • Viva Magenta
  • Wystawa: 19 maja – 31 maja 
  • Aukcja: 31 maja, godz. 19:00
  • Koordynatorzy aukcji: Agata Matusielańska, Cezary Lisowski, Anna Rożniecka

Więcej: desa.pl

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.