Nie przegap: Wystawa i aukcja charytatywna „Refugees Welcome” w MSN-ie
Po raz ósmy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum goszczą wystawę i aukcję charytatywną środowiska artystycznego na rzecz osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa. Tegoroczna wystawa przedaukcyjna jest pierwszą ekspozycją otwartą w 2025 roku w nowym budynku MSN-u. Przekazane przez artystów i artystki prace można oglądać do 19 stycznia, a w ostatnim dniu wystawy również wylicytować podczas specjalnej aukcji.
Dochód z licytacji zasili projekty pomocowe Fundacji Ocalenie: program Refugees Welcome Polska i działalność Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Pierwszy z nich łączy uchodźców i uchodźczynie z osobami z Warszawy i okolic, które udostępniają im pokoje we własnych mieszkaniach. W Centrum osoby mogą otrzymać pomoc prawną, psychologiczną, wsparcie w codziennych trudnościach oraz doradztwo zawodowe. Oba działania adresowane są do wszystkich osób potrzebujących – zarówno tych, które przybywają z Ukrainy w związku z trwającą wciąż, a wręcz nasilającą się rosyjską inwazją, jak i tych, które przekraczają granicę polsko-białoruską w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia.
– Wiele z dzieł prezentowanych na wystawie zwraca uwagę na trudny i ryzykowny proces „pokonywania granic” czy formowania się tożsamości. Na wystawie przedaukcyjnej zobaczymy prace m.in. Jana Dobkowskiego, Dominiki Kowyni, Jarosława Flicińskiego, Marioli Przyjemskiej czy Joanny Piotrowskiej, ale również Edwarda Dwurnika, Zbigniewa Libery czy Moniki Sosnowskiej. Dzięki hojnym darowiznom osób artystycznych chcemy skupić się raczej na systematycznym, stałym podtrzymywaniu i wspieraniu działań pomocowych, które odbywają się po cichu, ale często stanowią o czyimś być lub nie być – mówi kuratorka wystawy Jagna Lewandowska.
– Jako Towarzystwo jesteśmy dumni mogąc od wielu lat przyczyniać się do realizacji tej ważnej inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundacji Ocalenie, jaką jest charytatywna Aukcja Sztuki Refugees Welcome. Również w tym roku szczycimy się, że uczestniczymy w przedsięwzięciu, w którym sztuka staje się narzędziem realizacji tak wielkich celów, dając szansę na oferowanie konkretnego wsparcia ludziom w potrzebie – uchodźcom znajdującym schronienie w Polsce – dodaje Aleksandra Auleytner, Prezeska Zarządu Towarzystwa Przyjaciół MSN.
Rekordowe wsparcie to za mało
Wspólna inicjatywa Fundacji Ocalenie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Towarzystwa Przyjaciół MSN-u spotyka się co roku z dużym odzewem ze strony artystów, artystek oraz kolekcjonerek i kolekcjonerów dzieł sztuki. W ubiegłym roku zebrano rekordową kwotę miliona 200 tysięcy złotych. Środki te trafiły do Fundacji Ocalenie i zostały przeznaczone na skuteczną, kompleksową i długoterminową pomoc uchodźczyniom i uchodźcom. Ocalenie wsparło, tylko w ubiegłym roku, 15 000 osób migranckich i uchodźczych ze wszystkich stron świata. Wystawa i wieńcząca ją licytacja to niezwykle ważna pomoc, Fundacja odnotowuje bowiem coraz mniejszą liczbę darczyńców i była zmuszona zamknąć w tym roku swoje oddziały w Łodzi i Łomży.
– W mediach coraz mniej miejsca zajmuje wciąż trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę. Rzadziej pojawia się w przestrzeni publicznej temat kryzysu humanitarnego na granicy polsko białoruskiej. A przecież temat migracji jest tematem żywym i wymagającym odpowiedzialnego podejścia. Wiemy to doskonale, bo Fundacja Ocalenie od 25 lat wspiera osoby w drodze niezależnie od aktualnie chwytliwych przekazów medialnych osoby uchodźcze i migranckie każdego dnia zwracają się do nas, aby móc uczyć się polskiego, otrzymać pomoc prawną, wsparcie psychologiczne czy asystę w rozwiązywaniu trudności życia codziennego: ktoś marzy o dostaniu się do szkoły, potrzebuje transkrypcji aktu urodzenia, ochrony uzupełniającej czy statusu uchodźcy. Dlatego cieszymy się, że dzięki aukcji będziemy mogły wspierać kolejne osoby i spełniać ich marzenia o dobrym i bezpiecznym życiu – mówi Karolina Szymańska z Fundacji Ocalenie.
O wystawie
Ubiegłoroczna wystawa REFUGEES WELCOME cieszyła się dużą popularnością, odwiedziło ją kilkanaście tysięcy gości i gościń, w tym liczne osoby z doświadczeniem uchodźczym. W tym roku tuż obok sali, w której widzki i widzowie zobaczą przekazane przez artystki i artystów dzieła, jest prezentowana instalacja z kolekcji Muzeum autorstwa Sandry Mujingi – twórczyni pochodzącej z Demokratycznej Republiki Konga. Swoją formą rzeźba ta przypomina konstrukcję nomadycznego, lekkiego schronienia używanego przez ludzi będących w drodze.
Dzięki ósmej już edycji „Refugees Welcome. Osoby artystyczne na rzecz osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa" i zebranym środkom droga dla wielu osób będzie miała szczęśliwy finał. Aukcja charytatywna odbędzie się w niedzielę, 19 stycznia 2025 roku, o godz. 16:00, w nowym budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy Marszałkowskiej 103. Szczegółowe informacje na temat prac i sposobu udziału w wydarzeniu znajdują się na stronie desa.pl.
Artystki i artyści:
Yuriy Biley, Bownik, Martyna Czech, Jan Dobkowski, Edward Dwurnik, Pola Dwurnik, Jarosław Fliciński, Weronika Gęsicka, Agata Grzybowska, Piotr Janas, Magdalena Karpińska, Dominika Kowynia, Zbigniew Libera, Kateryna Łysowenko, Marcin Maciejowski, Rafał Milach, Jan Mioduszewski, Jarosław Modzelewski, Anna Panek, Joanna Piotrowska, Mariola Przyjemska, Karol Radziszewski, Maryna Sakowska, Wilhelm Sasnal, Mikołaj Sobczak, Marek Sobczyk, Monika Sosnowska, Radek Szlaga, Sophie Thun, Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Stanislav Turina, Anton Varga)