Świat wzorcowy
Najnowsza wystawa Katarzyny Kozyry podsumowuje dorobek artystki z ostatnich 25 lat. Stworzona na potrzeby ekspozycji specjalna instalacja składa się z aż kilkuset obiektów.
To pierwszy projekt rzeźbiarski Katarzyny Kozyry od czasów „Piramidy zwierząt”. Wystawa „Świat wzorcowy” skupia się na dorobku twórczym artystki, ale nie przedstawia go w postaci uporządkowanego wykazu poszczególnych projektów, ale podkreśla powtarzające się w nich sytuacje, motywy i symbole.
Tytuł przywołuje skojarzenia z sytuacją idealną, w której wystawa staje się możliwością komunikacji między artystką a widzem. To spotkanie dla obu stron zawsze odbywało się w atmosferze napięcia, strachu i swoistych oczekiwań. Lecz nawet jeśli było ono niekomfortowe, zawsze było pożądane. W ten sposób głównym bohaterem wystawy staje się ten nieuchwytny moment — stopklatka ze spotkania widza, artystki i jej sztuki.
Katarzyna Kozyra — czym wyróżniają się prace artystki?
W sztuce polskiej Katarzyna Kozyra ma ugruntowaną pozycję i choć od jej debiutu minęło blisko 30 lat, to niektórzy wciąż myślą o niej jako o skandalistce czy prowokatorce. Nie ulega wątpliwości, że od pierwszych projektów stworzonych przez nią w nurcie sztuki krytycznej, takich jak „Piramida zwierząt” (1993), „Olimpia” (1996) czy „Więzy krwi” (1995), do późniejszych prac z cyklu „W sztuce marzenia stają się rzeczywistością”(2003–2008) artystka konsekwentnie zwracała się ku tematom społecznie postrzeganym wówczas jako tabu.
Śmierć, płeć, ciało, wiek, normy społeczne — to wszystko w ujęciu Katarzyny Kozyry nierzadko wywoływało ostrą polemikę i dyskusję, którym często towarzyszyły akty cenzury, skandale i protesty. Burzliwe emocje, które wówczas wywoływały projekty artystki, oddziaływały na nią samą, powracają kolejno w jej następnych pracach.
Śmierć, płeć, ciało, wiek, normy społeczne — to wszystko w ujęciu Katarzyny Kozyry nierzadko wywoływało ostrą polemikę i dyskusję
Gdzie i kiedy odbędzie się wystawa Katarzyny Kozyry?
Wystawa Katarzyna Kozyra. Świat wzorcowy potrwa od 5 do 23 maja w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Więcej szczegółów i informacji o możliwości zwiedzenia wystawy znajduje się na stronie Fundacji Katarzyny Kozyry.
Label Magazine patronuje wydarzeniu! A więcej o polskiej sztuce i dizajnie znajdziecie w przepięknie ilustrowanych numerach Label Magazine dostępnych w naszym sklepie.