Wystawa „Przestrzeń pełna wyobraźni – Olbiński, Sętowski, Kukowski” – gratka dla miłośników sztuki współczesnej

W Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim w Tychach odbywa się niepowtarzalna wystawa emocjonujących dzieł sztuki pt. „Przestrzeń pełna wyobraźni – Olbiński, Sętowski, Kukowski”. Wielbiciele sztuki współczesnej mogą obejrzeć prace trzech najwybitniejszych przedstawicieli nurtu surrealistycznego w jednej przestrzeni. Prezentowane prace trzech autorów – pomimo szeroko pojętego indywidualizmu dokonań artystycznych – łączy jeden wspólny mianownik, czyli niezwykłość wizji malarskiej oraz potęga wyobraźni twórczej. Wystawa potrwa do 28 lutego.

Autor: IR

Zdjęcia: materiały prasowe

https://tichauer.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Wystawa „Przestrzeń pełna wyobraźni” to połączenie kilku pięknych światów. Surrealizm, realizm magiczny i malarstwo fantastyczne spotkają się w industrialnych przestrzeniach tyskiej galerii, która stała się już kultowym miejscem na kulturalnej mapie Polski. Do udziału w wystawie, która jest skierowana dla każdego, zostali zaproszeni najwybitniejsi twórcy ostatnich dekad: Rafał Olbiński, Tomasz Sętowski oraz Jarosław Kukowski. 

Prace tych artystów skłaniają do rozważań nad fascynującymi możliwościami ludzkiego umysłu oraz ukazują niesamowitą i nieograniczoną wyobraźnię twórców. „Przestrzeń pełna wyobraźni” umożliwia przeżycie pozytywnych doznań estetycznych, jak również pozwala oderwać się na chwilę od tzw. obiektywnej rzeczywistości i podryfować własną wyobraźnią ku przestrzeniom jeszcze nieznanym lub zapomnianym i na nowo odkrywanym. W świecie, do którego zabierają nas twórcy, przewodnikiem jest ich własna wyobraźnia, która wyraża się w sztuce jako wolna, nieskrępowana i nigdy do końca zgłębiona kraina. 

„Dzieła, które możemy oglądać w Tichauer Art Gallery, pochodzą z prywatnych kolekcji. Dzięki uprzejmości kolekcjonerów, niektóre z dzieł przybyły z samego Paryża. „Przestrzeń pełna wyobraźni” w Tychach to ekscytująca podróż do świata fantastycznych wizji i marzeń sennych, opowiedzianych językiem malarstwa i rzeźby. To jedyna taka okazja, by zobaczyć w jednym miejscu wybitne dzieła współczesnych twórców, którzy słyną z ekscytującego, surrealistycznego przedstawienia siły wyobraźni i podświadomości ludzkiej”  mówi Anna Będkowska, wiceprezes Zarządu Tichauer.

Dobór nazwisk, jakie pojawią się na wystawie w Browarze Obywatelskim w Tychach, jest nieprzypadkowy. Przygotowana magiczna, wciągająca i intrygująca prezentacja sztuki składająca się z dzieł Olbińskiego, Sętowskiego i Kukowskiego to podróż w surrealistycznym duchu przez dzieła najwybitniejszych polskich artystów współczesnych.

Rafał Olbiński, który swoim nazwiskiem otwiera niezwykłą wystawę, to artysta, którego malarstwo wyrosło na gruncie twórczości ilustratorskiej i plakatowej. W swojej twórczości wykonywał różnego rodzaju realizacje, projekty, wyróżniające się niebanalną formułą obrazowania, bazującą na inwencji i kreatywności twórcy.

Sam artysta dąży do zacierania granic pomiędzy uprawianymi dyscyplinami, mówiąc: Nawet jeśli ktoś dzisiaj zamawia u mnie plakat, to maluję obraz – taki, który jest obrazem, ale równie dobrze może być plakatem. Obrazy, które zobaczymy na wystawie, ukazują oniryczne wizje, wyrastające z tradycji surrealizmu o zabarwieniu magicznym, baśniowym, wyidealizowanym. Prace takie jak „Ewolucyjny przypadek, który się nie wydarzył II” (2020), „Zapomniane wspomnienia” (2018), „Shortsided Memoirs” (2020), „J’Avais Un Rêve” (2020) czy „Rozmowa kontrolowana” za pomocą języka realizmu ukazują rzeczywistość nadrealną, wyimaginowaną, iluzoryczną, podszytą metaforą, aluzją, symbolem. Olbiński nie chce swoją sztuką niepokoić czy drażnić odbiorcy – wręcz przeciwnie: dąży do wywołania estetycznej, sensualnej przyjemności, odczucia harmonii płynącej z bezpośredniego kontaktu z dziełem: „Chciałbym, żeby moja sztuka była odreagowaniem na wulgarność świata, żeby uwodziła pięknem kobiet i magią romansu”.

Dzieł Tomasza Sętowskiego nie sposób pomylić z pracami żadnego innego artysty. Oczarowują rozmachem wizji, jakością warsztatu oraz pieczołowicie oddaną – z jubilerską wręcz drobiazgowością – „rekwizytornią”. To sztuka wymykająca się klasyfikacji, definicji, posiadająca odciśnięte piętno osobowości i wyobraźni twórcy, który inspiracje czerpie z kart historii, literatury, filmu, poezji, a czasami zwykłych, przypadkowych skrawków codzienności, jak szklanka herbaty, której odcisk na papierze uruchomił wyobraźnię.

Przedmiotem jego twórczości jest malarstwo olejne i akrylowe oraz grafika, gdzie posługuje się technikami akwaforty i miękkiego werniksu, a także gwaszu. Ten, wydawałoby się, nieistotny ślad codzienności przefiltrowany przez wrażliwość i indywidualizm artysty stał się impulsem do powstania cenionej pracy „Księżycowe miasto” (2008).

Innym wymiarem rzeczywistości, której możemy doświadczyć na wystawie, jest świat wizji Jarosława Kukowskiego – artysty, dizajnera, autora odrębnych cykli malarskich, zaprezentowanych na wystawie wyborem prac. Doskonale opanowana technika laserunku, umiejętność stworzenia iluzorycznej głębi, pozwala artyście swobodnie poruszać się pomiędzy różnymi konwencjami artystycznymi.

Na wystawie zobaczymy kilka prac pochodzących z serii „Sny”, w których artysta posługując się realistycznym językiem wypowiedzi, ukazuje wyidealizowane sylwetki kobiet, nierzadko uskrzydlonych, na tle rozległych, malowniczych kanionów, bezkresnych przestrzeni, tajemniczych krajobrazów. Bardziej intrygująco jawi się cykl „Nie-Sny”, stanowiący swoistą odwrotność wizyjnych, idyllicznych marzeń sennych pierwszego okresu. Obrazy takie jak „Green Lemming Islands” czy „Bliss” swoją sugestywną warstwą wizualną wzbudzają u odbiorcy raczej niepokój, poruszenie. Obraz „New Millennium” ukazujący wpatrzone w ogromny ekran telewizora antropomorficzne postacie ze świata fantasy w głębszej swej wymowie mówi o lęku, zagubieniu, utracie indywidualnych przekonań, wartości (świętości) na rzecz wyzbytego z głębszych treści masowego przekazu, dążącego do anonimowej, bezosobowej unifikacji. W tej bolesnej konfrontacji z przesłaniem płynącym z ekranu pozostajemy bezradni i okaleczeni. Jatosław Kukowski jest także autorem projektów wielu monumentalnych rzeźb i zegarów, które również będzie można podziwiać w Tichauer Art Gallery.

Wszystkich zaprezentowanych na wystawie artystów, oprócz bogactwa wyobraźni, znakomitego warsztatu i wypracowania własnej wizji artystycznej, łączy również to, że nie dążą do całkowitego zagubienia realistycznej powłoki istniejącego świata przedmiotów. Natomiast ich magiczne, mistyfikacyjne działanie pragną osiągnąć na drodze zaskakującej konfrontacji, prowokowania sytuacji zazwyczaj niespotykanych. W odniesieniu do tych artystów możemy mówić o pewnego rodzaju metaforze poetyckiej, która – mimo indywidualnych różnic – stała się tym twórcom wyjątkowo bliska. Myślą przewodnią całej ekspozycji niech pozostaną słowa Maxa Ernsta, który stwierdził, iż „malowidło surrealistyczne powinno być tak rzeczywiste, jak nierzeczywiste”.

„Industrialne przestrzenie Browaru Obywatelskiego stały się kolejny raz wyjątkową strefą, w której spotyka się polska kultura i sztuka. Tichauer Art Gallery na stałe zagościło na mapie Polski i Europy jako miejsce, które promują twórczość polskich artystów. Z przyjemnością zabieramy naszych gości do surrealistycznego świata fantazji i marzeń sennych, do których zaprowadzą nas wybitni, współcześni artyści” – podsumowuje Anna Będkowska.

Więcej informacji: tichauer.pl

 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.