Nie przegap: Wystawa „Ryszard Gieryszewski – jedność w wielości” w Warszawie
Galeria Artinfo.pl w Warszawie zaprasza na wystawę dzieł Ryszarda Gieryszewskiego. Prezentowane na niej będą przede wszystkim prace malarskie pochodzące z ostatnich 30 lat życia artysty, które stanowią istotną – choć mniej znaną – część jego dorobku. Dopełniać je będą prace graficzne, które zdominowały twórczość Gieryszewskiego i przyniosły mu liczne nagrody oraz międzynarodowy rozgłos. Ekspozycję można oglądać od 22 sierpnia do 20 września tego roku.
Mówiąc o dorobku Ryszarda Gieryszewskiego, trzeba pamiętać zarówno o malarstwie, jak i grafice. Jego dzieła malarskie i graficzne silnie na siebie bowiem oddziaływują i się uzupełniają. „Grafika jest dla mnie ucieczką od malarstwa, ale też i malarstwo jest ucieczką od grafiki. To jest taka ciągła walka, stałe rozdwojenie. A może poprzez te dwa rodzaje pracy lepiej widzę świat” – mówił artysta.
Znakomita warsztatowo twórczość graficzna Gieryszewskiego obejmowała techniki suchej igły, drzeworyty, linoryty, wklęsło- i wypukłodruki. Właśnie w tworzeniu reliefu osiągnął mistrzostwo – jak choćby poprzez zróżnicowanie faktury, co czyni prace niemal trójwymiarowymi. Choć w początkowych latach w jego twórczości przeważały zdecydowanie czerń i biel, biegiem lat wkradły się do niej kolory – żółcienie, szarości, błękity, przygaszona czerwień, a nawet intensywna pomarańcz.
Dążenie do harmonii i równowagi wybrzmiewa w jego pracach niezwykle silnie: „W tym, co robię, szukam spokoju, ciszy, pewnej równowagi w kontakcie ze światem. To w ogóle idea twórczości. Chcę pozostawić po sobie jak najmniej hałasu; chcę przekazać jakieś piękno, które jest przecież nieokreślone i nieosiągalne, inaczej definiowane i postrzegane przez każdego człowieka (…)”.
Z kolei elementy, takie jak linie, figury geometryczne, odnoszą się do metafizycznego wymiaru twórczości Gieryszewskiego. „Dążę również do pokazania przez symbole istoty ludzkiej jako części społeczności ze wszystkimi aspektami tego swoistego związku; także z wielkim osamotnieniem wśród tłumu” – podkreślał.
O artyście
Ryszard Gieryszewski (1936-2021) zajmował się grafiką i malarstwem. W latach 1959-1964 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach profesorów Aleksandra Kobzdeja (malarstwo) i Andrzeja Rudzińskiego (grafika). Dyplom obronił w 1964 roku. Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON (Société Internationale des Graveures sur Bois) w Szwajcarii. Uczestniczył w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju oraz na całym świecie: m. in. w Kanadzie, Nowej Zelandii, Chinach, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Luksemburgu czy na Węgrzech. W swoim dorobku ma również ok. 40 wystaw indywidualnych. Za prace graficzne i malarskie otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Prace Gieryszewskiego znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą (w muzeach narodowych w Polsce, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w zbiorach muzealnych w Niemczech, Lizbonie, wiedeńskiej Albertinie, Budapeszcie i wielu innych).
Kuratorki: Patrycja Żak-Tomanek i Aleksandra Herbich
Współorganizator: Krzysztof Gieryszewski
WERNISAŻ: 22 sierpnia o godz. 18:00, ul. Dzielna 5, Galeria Artinfo.pl
Czas trwania wystawy: 22.08.2024–20.09.2024