Wystawy sztuki współczesnej w DESA Unicum. Zobacz dzieła Nowosielskiego, Fangora, Hałasa i innych
W DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie można obejrzeć aż cztery wystawy tematyczne sztuki współczesnej, prezentujące łącznie ponad 170 prac. To wyjątkowa możliwość, żeby przyjrzeć się twórczości artystów, takich jak Wojciech Fangor, Roman Opałka, Andrzej Wróblewski, Erna Rosenstein czy Józef Hałas.
„Klasycy Awangardy po 1945” – od 15 do 28 listopada
Listopadowa wystawa „Klasycy Awangardy po 1945” to jedno z najważniejszych wydarzeń na polskim rynku sztuki. Niewątpliwym wydarzeniem w tegorocznej odsłonie projektu jest pojawienie się prac Romana Opałki z kanonicznego cyklu „1965/1 - ∞", w tym „Detail 58885-89204” – jednego z dwóch czerwonych płócien w tej serii.
Ponadto czerwony kolor to motyw przewodni dwóch wielkoformatowych obrazów Jana Dobkowskiego. „Duże skomplikowane pary” oraz „Kobieca natura”. Zostały namalowane przez artystę na początku lat 70. w kanonicznym okresie „czerwono-zielonym”, który na stałe wpisał się w polską historię sztuki.
Na ekspozycji „Klasycy Awangardy po 1945” w DESA Unicum nie zabrakło także prac wybitnych twórców, takich jak: Andrzej Wróblewski, Stanisław Fijałkowski, Teresa Pągowska, Magdalena Abakanowicz, Jerzy Tchórzewski, Erna Rosenstein, Andrzej Szewczyk czy Jan Tarasin.
„Ekspresja. Nowa Figuracja”– od 26 listopada do 3 grudnia
Prace artystów, których twórczość oparta jest na ekspresji, w szczególności te z lat 80. XX wieku, niezmiennie fascynują miłośników sztuki i artystów. Przedstawiciele tego pokolenia odchodzili od abstrakcji geometrycznej na rzecz dosłowniejszego obrazowania i komentowania otaczającej rzeczywistości. Szczególnie w latach 80. sztuka stała się otwarcie polityczna. Do jej przedstawicieli należą artyści tacy jak Paweł Kowalewski, Sławomir Witkowski czy Edward Dwurnik. Na wystawie „Ekspresja. Nowa Figuracja” zobaczymy także m.in. obraz Zbyluta Grzywacza, jednego z pionierów sztuki zaangażowanej społecznie. Oprócz tego w DESA Unicum znalazły się prace wpisujące się w jedną z najistotniejszych tendencji przełomu lat 80. i 90. – sztuki na styku abstrakcji i figuracji, kultury i natury, którą reprezentują m.in. Tomasz Tatarczyk, Leon Tarasewicz i Agnieszka Niziurska.
„Jerzy Nowosielski. Mistyka i Erotyka” – od 26 listopada do 5 grudnia
Malarz, scenograf, teoretyk sztuki, filozof, teolog – Jerzy Nowosielski zapisał się jako postać wyjątkowo wszechstronna, o niezwykle bogatym dorobku artystycznym. Jego rozpoznawane przez szerszą publiczność obrazy, m.in. uproszczone w formie akty i przedstawienia sportsmenek – pływaczek i gimnastyczek, dobrze ukazują charakterystyczne dla jego malarstwa syntetyczne ujęcie figur. Na prezentowanej w DESA Unicum ekspozycji znajdziemy aż 27 prac tego wybitnego malarza. Wśród nich m.in. „Cerkiew“, nawiązujący do wątków biograficznych, charakterystyczna dla twórczości artysty „Martwa natura zielona” czy „Wspomnienia z Egiptu”, łączący główne wątki języka malarskiego artysty oraz inspirację ikonopisarstwem, które Nowosielski uprawiał w młodości.
„Op-Art i Abstrakcja Geometryczna” – od 27 listopada do 5 grudnia
Op-Art to sztuka optyczna, za pomocą, której artyści starają się w jak największym stopniu wpłynąć na doznania wzrokowe odbiorcy. Przy użyciu różnego rodzaju elementów formalnych tworzą efekty wizualne, takie jak iluzja ruchu, trójwymiarowość czy przenikanie się barw. To wszystko sprawia, że sztukę Op-Artu zdecydowanie warto podziwiać na żywo. Jednym z najważniejszych twórców tego nurtu jest Wojciech Fangor, którego aż 7 prac możemy podziwiać podczas tegorocznej odsłony projektu w DESA Unicum. Obok wirujących fal i psychodelicznych kół Fangora, w DESA Unicum zobaczymy również prace artystów takich jak Julian Stańczak, Henryk Stażewski i Ryszard Winarski,.