5 pytań do… architektki i projektantki wnętrz Klary Ostrowskiej

Dewizą architektki i projektantki wnętrz Klary Ostrowskiej, założycielki pracowni KW Studio, jest „mniej znaczy więcej”. To także wyróżnik wszystkich jej projektów – żaden z nich nie cierpi na nadmiar. Jeśli dodamy do tego jej doświadczenie zawodowe (zdobywane w Polsce, Anglii i Hiszpanii), inspiracje zbierane podczas podróży i przeglądania magazynów oraz wrodzone wyczucie stylu, otrzymamy równanie, którego wynik może być tylko jeden. Wspaniałe przestrzenie.

Autor: JS

Zdjęcia: ONI Studio, PION Studio

http://kwstudio.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. W jaki sposób zaczęła się Twoja droga twórcza?

Jako dziecko zawsze uczęszczałam na plastyczne zajęcia do MDK-u. Wtedy – w latach 90. – odbywały się tam dodatkowe pozalekcyjne kursy rysunku lub zajęcia poświęcone historii sztuki. W liceum brałam udział w olimpiadzie z historii sztuki. Zawsze lubiłam malować, rysować i projektować, co na pewno wpłynęło na moją decyzję o wybraniu się na studia architektoniczne. Pomyślałam, że to ciekawy kierunek łączący w sobie wiele dziedzin i że jest bardzo twórczy. 

Tuż po studiach wyjechałam do Londynu, gdzie pracowałam w biurze architektonicznym AHMM, nagrodzonym wieloma prestiżowymi nagrodami. To był cudowny czas przedłużonej młodości, ale też zbierania doświadczenia zawodowego w dużej pracowni architektonicznej. Pracowałam przy projektach, które stawały się w niedługim czasie rzeczywistością – głównie były to budynki mieszkalne. Zetknęłam się ze światowym poziomem dizajnu, co mi dało dużo pewności i radości przy tworzeniu ciekawych i ambitnych projektów. Pokochałam wiktoriańskie, angielskie wnętrza, które codziennie dają mi wiele inspiracji w mojej pracy.

Po kilku latach pracy w Londynie, pojechałam do Madrytu, tym razem nie jako Erasmus, ale studentka podyplomowych studiów projektowania wnętrz na Politechnice Madryckiej UPM. Spotkałam interesujących wykładowców, ale również praktykujących architektów wnętrz, jak Teresa Sapey.

Odwiedziliśmy razem niesamowite wnętrza prywatnych mieszkań, butików i restauracji. Chłonęłam hiszpańskie kolory, energię oraz atmosferę.

Po Madrycie przyszedł czas na powrót do kraju i pracę w Warszawie jako architekt. Przez Żyrardów i pracę przy loftach trafiłam do warszawskiego biura architektonicznego Kulczyński. Finalnie w 2013 zdecydowałam się na otwarcie własnej firmy KW STUDIO. W tym roku mija nam 10 lat. Rodzinnie jestem związana z Krakowem, więc działam na dwa miasta: w Warszawie oraz Krakowie.

2. Jak wygląda Twój przeciętny dzień pracy?

Przeciętny dzień pracy polega na koordynowaniu projektów, które z reguły są na różnych etapach projektowych. Sprawdzam rysunki koncepcyjne, wykonawcze, nadzoruję prace podwykonawców, czasem konieczna jest wizyta na budowie lub spotkanie z klientem. Najbardziej wartościową rzeczą w moim przypadku jest zarządzanie własnym czasem. Mimo że głównie jest to praca przed komputerem, czasem mogę ją przerwać wizytą w muzeum lub galerii, aby przewietrzyć głowę i skierować myśli w innym kierunku.

W szczególności inspirujące są weekendowe miejskie wypady. To zmiana perspektywy, odświeżenie głowy i myśli.

Zawsze z takich podroży wracam z lokalnym magazynem o wnętrzach, najczęściej jednak jest to „The World of Interiors”. Lubię przeglądać strony ze starymi meblami. Ich forma również może stać się punktem wyjściowym do zaprojektowania współczesnego mebla, w którym tkwi echo przeszłości.

4. Jak byś opisała swoje idealne miejsce pracy?

Prawdę mówiąc, chyba w takiej sytuacji się obecnie znajduję – to zrównoważone połączenie życia zawodowego z rodzinnym. Możliwe, że w przyszłości zapragnę stworzyć większą pracownię. W tej chwili jednak jest mi dobrze jak jest. Gdybym jednak miała zamarzyć, byłaby to duża, dobrze oświetlona przestrzeń z ogromnymi oknami i pięknym widokiem na ogród. Zabytkowa stolarka okienna, wysokie wnętrza na ponad 3 metry. Modernistyczna kamienica z przejrzystym, funkcjonalnym układem byłaby spełnieniem moich marzeń.

5. Jakie masz plany na przyszłość?

W tej chwili pracuję nad nową identyfikacją wizualną i rebrandingiem firmy. Myślę, że w czerwcu można będzie już zobaczyć efekty. Chciałabym, aby któryś z moich kolejnych projektów został opublikowany w zagranicznym magazynie wnętrzarskim. Życzę sobie ciekawych, wymagających projektów. Bardzo chciałabym zaprojektować w niedalekiej przyszłości butikowy hotel lub spa, z budżetem bez limitu – „sky is the limit”.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.