8 najciekawszych mieszkań w Gdańsku. Zainspiruj się nadmorską kreatywnością!
Niewiele jest miejsc na świecie, gdzie współczesna kreatywna energia tak spójnie łączy się ze śladami przeszłości, jak w Gdańsku. Z jednej strony miasto eksploruje nowoczesne trendy, dając przestrzeń do ich rozwoju. Z drugiej strony zaś silnie obecny jest tu duch jego przeszłości, o czym świadczą rewitalizacje przeprowadzane z szacunkiem do tkanki budynków. Echa tej harmonii można dostrzec we wnętrzach mieszkań Gdańszczan. Prezentujemy 8 aranżacji, które zwróciły naszą szczególną uwagę!
Autor: JS, IZ
1. W odwiedzinach u Patryka Hardzieja i Ady Zielińskiej
Projekt: Ada Zielińska i Patryk Hardziej
Zdjęcia: Mood Authors
W jednej z najpiękniejszych kamienic Gdańska pochodzącej z początku XX wieku, która zachwyca ceglaną fasadą i przepięknymi neogotyckimi ozdobami, swoje nowe miejsce na ziemi odnalazła para uzdolnionych artystów – Ada Zielińska i Patryk Hardziej. Wyremontowanie mieszkania, które spełnia też funkcję pracowni, zajęło im aż 18 miesięcy, ale efekt końcowy jest oszałamiający.
Mieszkanie ma 150 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Znalazło się tu miejsce na przestronny salon, pracownię, dwie sypialnie, dwie łazienki oraz archiwum. Imponująca wysokość – 6,5 metra – pozwoliła na stworzenie antresoli z miejscem wypoczynkowym. Wspaniałe neogotyckie elementy, takie jak ostrołukowe okna oraz wieża, tworzą we wnętrzu niezwykły klimat, który Ada i Patryk dodatkowo podkreślili aranżacją, która wspaniale łączy przeszłość z teraźniejszością.
2. Nowoczesność w tradycyjnej kamienicy
Projekt: Anna Burzyńska z pracowni Noomistudio
Zdjęcia: Hanna Połczyńska / kroniki.studio
To 38-metrowe mieszkanie znajduje się w kamienicy, w samym sercu starego miasta w Gdańsku. Anna Burzyńska z pracowni Noomistudio zaprojektowała jego wnętrze z myślą o najmie krótkoterminowym.
Paleta kolorystyczna mieszkania nawiązuje do ciepłych, brązowo-zielonych odcieni okolicznych kamienic. Bazową barwą aranżacji jest odcień szaro-beżowy, który idealnie współgra z pozostałymi kolorami użytymi w projekcie: zielenią, brązem, pomarańczą i czerwienią.
3. W mieszkaniu dziennikarki
Projekt: Kowalczyk-Gajda
Zdjęcia: Fotomohito (Katarzyna i Marcin Wróblewscy)
Mieszkanie na osiedlu Browar Gdański zostało zaprojektowane dla dziennikarki – koneserki sztuki i polskiego dizajnu. Aranżacja tego 50-metrowego wnętrza realizuje założenia stworzenia nowoczesnej przestrzeni z nutką orientu. Współczesne wzornictwo dialoguje tu ze sztuką i podkreśla piękno stylowych dekoracji.
We wnętrzu dominują jasne kolory komponujące się z ciepłą barwą dębowego drewna na podłodze. Biel ścian nadająca miejscu świetlistość buduje wrażenie przestrzenności. Jasne tło eksponuje i uwydatnia walory obrazów, które odgrywają tu niebagatelną rolę. Z każdym z nich właścicielka związana jest emocjonalnie – są wśród nich dzieła bliskich jej osób i pamiątki przywiezione z podróży. Z obrazami współgrają liczne pamiątki i przedmioty zaliczane do ikon dizajnu.
4. Intrygująca gra barw i form
Projekt: Raca Design Studio
Zdjęcia: Tom Kurek
Z kolei to 47-metrowe mieszkanie znajduje się na poddaszu jednego z apartamentowców na Gdańskim Nowym Garnizonie. Zostało zaprojektowane dla singielki i jej kota. Inwestorka obdarzyła pracownię Raca Design Studio pełnym zaufaniem, co zaowocowało stworzeniem tego wyjątkowego wnętrza.
Układ zaproponowany przez dewelopera zakładał mało praktyczny aneks kuchenny we wnęce za kominem, dlatego przekształcono rzut tak, aby zmieściła się tu w pełni funkcjonalna kuchnia. Ciąg kuchenny usytuowano na ścianie szczytowej jako wolnostojący, lekki mebel w delikatnym różowym kolorze z pogrubionym blatem z terazzo. Tym samym we wnęce za kominem powstało idealne miejsce na obszerny regał na książki, w którym ukryto lodówkę i wysoką szafkę cargo.
5. Żeglarstwo w centrum
Projekt: Schudy Studio
Zdjęcia: Martyna Rudnicka
Mieszkanie zlokalizowane w prywatnej marinie w Gdańsku pełni dwie funkcje. Z jednej strony stanowi wakacyjny azyl 6-osobowej rodziny, z drugiej czasem jest wynajmowane na krótkie terminy. Użytkownicy apartamentu często się zmieniają, dlatego szczególnie istotne było zaprojektowanie dla niego wnętrza, które będzie odporne na uszkodzenia.
Oprócz tego właścicielom lokalu zależało na tym, by aranżacja przywodziła na myśl wnętrze jachtu. Ich oczekiwania spełniło Schudy Studio, założone przez Katarzynę Schudy. Założenia projektu zdeterminowały wybór materiałów – przeważa tu drewno, na posadzce użyto wysokiej jakości płytki podłogowe, a blat kuchenny wykonano z trwałego kamienia.
6. Wokół żółtych schodów
Projekt: Tomasz Zabłotny z pracowni PROTZA
Zdjęcia: Hanna Połczyńska / kroniki.studio
Mieszkanie mieści się w dzielnicy Strzyża, na poddaszu jednej z kamienicy wybudowanych w latach 60. XX wieku dla pracowników stoczni gdańskiej, kilkadziesiąt metrów od lasu. Dziś apartament należy do Martyny i Jacka Kłosińskich – autorów strony klosinski.net oraz kursów dla właścicieli małych firm, którzy wykonują tu również swoje obowiązki zawodowe.
Sercem aranżacji są żółte schody, które znajdują się w geometrycznym centrum mieszkania. Jednocześnie pełnią rolę łącznika między częścią dzienną na parterze oraz częścią prywatną na antresoli, gdzie mieści się też strefa zawodowa (w tym studio nagrań). „Zamontowanie stalowych schodów na czwartym piętrze bez windy było sporym wyzwaniem projektowym i wykonawczym. Ponadto uzyskanie odpowiedniej struktury i głębi koloru poprzedzone było szeregiem prób” – mówi Tomasz Zabłotny, autor projektu.
7. Wnętrze, w którym królują autorskie meble
Projekt: studioLOKO
Zdjęcia: ZASOBY STUDIO
Zaglądamy również do 76-metrowego mieszkania na wynajem w centrum Gdańska. Przyjemne dla oczu ciepłe kolory przeplatają się tu z różnorodnymi wzorami i formami. Za aranżacją wnętrza lokalu stoi studioLOKO.
Jak mówią architekci, największym wyzwaniem projektu był zastany układ w stanie deweloperskim, który blokował dostęp światła dziennego do mieszkania. Zamieniono lokalizację kuchni z sypialnią oraz usunięto jedną sypialnię, uzyskując w ten sposób otwartą, jasną i przestronną przestrzeń. Naturalne materiały, w tym czeczota i orzech, świetnie komponują się tu z bielą, szarością i kolorem ceglanym. Podłogę salonu i strefy kuchennej zdobią biało-różowe płytki o dekoracyjnym wzorze.
8. Przestrzeń inspirowana czasami rozkwitu „Solidarności”
Projekt: Roksana Dobrzyńska z norstudio i Agnieszka Jelnicka
Zdjęcia: Magdalena Łojewska
Z okien tego mieszkania rozciąga się widok na dźwigi i budynki Stoczni Gdańskiej, czyli miejsce powstania „Solidarności”. Architektki Roksana Dobrzyńska z norstudio i Agnieszka Jelnicka zaprojektowały wnętrza inspirowane czasami rozkwitu tego związku zawodowego, który na zawsze zmienił bieg historii Polski.
Na ścianie przy wejściu zawieszono czerwony neon przedstawiający symbol „Victoria”, który wyraźnie nawiązuje do słynnego gestu Lecha Wałęsy. Sercem otwartej przestrzeni dziennej jest drewniana zabudowa kuchenna. Mebel ten przywołuje obrazy kredensów z lat 70. ubiegłego wieku. Wrażenie to potęguje brązowo-kremowa szachownica z płytek, która wypełnia przestrzeń pomiędzy blatem i przeszkloną witryną.