Apartamenty agroturystyczne w stylu modern country
Te wnętrza to harmonijna kompozycja z naturalnych materiałów – drewna, kamienia, stali, betonu i lnu. To również udany mariaż pomiędzy tradycyjnym wyglądem wiejskich domów i współczesnym wzornictwem.
Mała wieś w zachodnioporskim niedaleko Szczecina. Zaglądamy do niewielkiego kompleksu agroturystycznego, na który składają się trzy apartamenty, każdy o powierzchni 80 m.kw. Apratamenty mimo że mieszczą się w jednym budynku, stanowią osobne przestrzenie. Każdy z nich ma własny salon połączony z kuchnią i jadalnią, łazienkę i dwie sypialnie na piętrze.
Autorami projektu wnętrz są architekci z pracowni Loft Kolasiński. Do domu zbudowanego w tradycyjnej technologii udało im się wpleść ponadczasowe rozwiązania. Są typowe dla wiejskich domów odsłonięte belki stropowe, drewniane podłogi czy kamienna posadzka i kominek z kozą.
Uwagę zwraca stolarka, zwłaszcza zaprojektowana przez architektów konstrukcja schodów z ozdobną, drewnianą balustradą. Wyeksponowano również drewno na jednej ze ścian w salonie oraz wykończone drewnem detale – obramowanie okna w sypialni (tzw. wole oko), futryny, czy podest w części dziennej. Architekci podkreślają, że większość elementów drewnianych pochodzi z odzysku.
Drewniane meble według projektu architektów wykonał stolarz Patryk Bieg (Woodmaker). To zabudowa kuchenna, stoły, stoliki kawowe i nocne, ławy, garderoby, łóżka i biblioteki. Na zamówienie została zrobiona także stolarka stalowa – drzwi, karnisze, lustra – którą zelcono pracowni Metal Madness. Architekci zaprojektowali też tekstylia – pościele, zasłony i narzuty z lnu.
Oprócz mebli i elementów wyposażenia wnętrz wykonanych na zamówienie, nie brakuje też klasyków dizajnu. W salonie uwagę przyciąga fotel Kyushu projektu Sergio Saporitiego z lat 60. XX wieku. Nad stołem w części kuchennej zawisły czarne lampy Flowerpot zaprojektowane przez Vernera Pantona w 1968 roku (prod. &tradition). Jest też zestaw sztućców Georg Jensen autorstwa Arne Jacobsena.
Szare ściany w łazience mają charakterystyczną, nierówną i chropowatą fakturę. W pozostałych pomieszczeniach zastosowano tynk gliniany nakładany ręcznie, który daje jasną, gładką powierzchnię. Prace związane z aplikacją tynków glinianych oraz betonu konopnego (hempcrete), z którego zrobiono ściany budynku, wykonał brat inwestora (Hemp System).
Budynek powstał z użyciem tradycyjnej technologii szkieletowej z materiałów ekologicznych, takich jak beton konopny i cegła rozbiórkowa.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 58 – „Scenografia dla wyobraźni – na tropie architektury znanej z dużego i małego ekranu” oraz & Living – „W przytulnym klimacie – wnętrza domów i mieszkań, które zachwycają ciepłem”!