Aranżacja kuchni – 10 porad od projektantów z Home Concept

„Wystroju i aranżacji kuchni nie zmienia się co roku, dlatego tak ważne jest, by dobrze zaplanować tę przestrzeń. Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania, ale projekt zostaw fachowcowi. Ty zapewne urządzasz kuchnię raz na kilka, kilkanaście lat, a on robi to codziennie” – podpowiada inż. arch. Robert Kasica z pracowni projektowej meble Häcker, która właśnie otworzyła swój nowy salon w Galerii Wnętrz Home Concept w Warszawie.

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.homekoncept.com.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Do rozmowy z projektantem lub projektantką warto dobrze się przygotować, to znacznie ułatwi stworzenie koncepcji kuchni na miarę twoich potrzeb. Bartłomiej Sałek, właściciel Divani – kuchnie i wnętrza radzi, by wcześniej zrobić notatki. W showroomie pod wpływem emocji można bowiem zapomnieć o wielu ważnych szczegółach. Dlatego dla swoich klientów przygotował przydatną listę kluczowych zagadnień.  O czym warto pamiętać?

1. Ustal szacunkowy budżet. Przy współczesnych możliwościach łatwo popłynąć na fali za daleko, a jeśli spodoba się ten drugi, nieosiągalny brzeg, to czasami ciężko wrócić do realnych granic swoich możliwości.

2. Zapisz dokładne wymiary wszystkich sprzętów AGD. Zajmują one zazwyczaj sporo przestrzeni i niestety nie zawsze mieszczą się tam, gdzie byśmy sobie tego życzyli. Zastanów się, czy chcesz mieć lodówkę do zabudowy, czy wolnostojącą? W wolnostojącej jest więcej miejsca, jednak zabudowana wygląda w kuchni o niebo lepiej, a jej mniejsze gabaryty sprawiają, że lepiej gospodarujemy zapasami i nie marnujemy żywności. A gdzie powinien znajdować się piekarnik? W słupku czy pod płytą? Wyżej umieszczony jest wygodniejszy w obsłudze. Z kolei zmywarka bez widocznego panelu będzie bardziej estetycznym rozwiązaniem. Obecnie na podłodze wyświetla się informacja czy urządzenie pracuje – podpowiada Anita Steuermark, projektantka Nolte Home Concept.

3. Zastanów się, czy wolisz kuchnię zamkniętą, czy otwartą. I nie chodzi tu tylko o ściany działowe i drzwi, ale także wygląd szafek, które mogą ukrywać swoją zawartość, albo odpowiednio ją eksponować.

4. Ustal kolorystykę, niekoniecznie od razu precyzyjnie z palety RAL, ale dobrze, jeśli określisz, czy lubisz zimne, czy ciepłe kolory. Wolisz kuchnie jasne, a może ciemne? Naturalne drewno czy coś bardziej szalonego?

5. Projektant będzie również dopytywał, czy preferujesz naturalne materiały typu, kamień, drewno, stal. A może ich zamienniki, czyli laminaty, kwarce, lakiery lub szkło?

6. Zrób kilka zdjęć swojego pustego pomieszczenia. Być może projektant zauważy coś, co może determinować pewne ustawienie zabudowy, jak grzejnik czy rura do okapu na innej ścianie niż ta, którą wybraliście. A najlepiej na spotkanie przynieś rzut całego apartamentu, nie tylko kuchni. Wcześniej zweryfikuj wymiary ścian podane przez developera. Zmierz wysokość pomieszczenia i wysokość okna od podłogi. Zaznacz, gdzie są wloty kominowe i przyłącza wody i licz się z tym, że dla lepszej ergonomii niektóre przyłącza trzeba będzie przenieść - podpowiada Anita Steuermark, projektantka Nolte Home Concept. I dodaje, by nie być zaskoczonym, jeśli projektant zapyta także o wzrost użytkowników kuchni. To ważna informacja, bo wbrew powszechnym przekonaniom nie ma standardowej wysokości blatów. Ich wysokość dostosowuje się do wzrostu osoby, która będzie przy nich pracować. Powinny znajdować się na takim poziomie, by przygotowywanie posiłków nie obciążało kręgosłupa i nie kojarzyło się z bólem pleców.

7. Zastanów się, jaki styl i klimat wnętrza najbardziej ci się podoba. Pamiętaj jednak o tym, że modny teraz eklektyzm, nie zawsze sprawdza się w kuchni, która powinna być ponadczasowa, funkcjonalna, wygodna i ergonomiczna – podpowiada inż. arch. Robert Kasica z pracowni projektowej meble Häcker Określenie stylu wnętrza jest niezwykle ważne, bo jak zauważa Agnieszka Kostka ze Studia Prostych Form, to właśnie on często determinuje użycie pewnych materiałów. Na przykład wszelkiego rodzaju frezowania można wykonać tylko w płycie MDF lub drewnie. Z kolei, jeżeli na frontach ma się pojawić wymarzony kolor NCS, to w grę wchodzi już tylko płyta MDF. Styl określa także sposób otwierania szafek czy szuflad. W kuchniach klasycznych tradycyjne uchwyty będą stanowiły piękne wykończenie i dodadzą uroku. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowym kosztem, cena uchwytów waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za sztukę. Z kolei do kuchni minimalistycznej bardziej pasują gładkie fronty otwierane za pomocą frezowanych uchwytów lub systemu TipOn. Można zastosować również elektryczny system wspomagania otwierania tzw. ServoDrive, w którym naciśnięcie frontu w odpowiednim miejscu powoduje automatyczne wysunięcie szuflady. Jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku szuflady z sortownikiem.

8. Przed przyjściem do showroomu, warto przeanalizować, czego ci brakuje w kuchni, którą już masz, a na spotkanie z projektantem przynieść ze sobą inspiracje, czyli zdjęcia materiałów lub rozwiązań, które ci się podobają – sugeruje Agnieszka Kostka ze Studia Prostych Form. Anita Steuermark z Nolte Home Concept podpowiada, że szukając inspiracji, należy pamiętać o tym, żeby wybierać aranżacje pomieszczeń zbliżonych wielkością i układem do swojej przyszłej kuchni.

9. Zastanów się, czy twoja kuchnia ma być również miejscem spożywania posiłków. To istotna informacja dla projektanta, bo na etapie planowania przestrzeni, musi wygospodarować odpowiednie miejsce na stół. W kuchniach otwartych często projektowana jest wyspa kuchenna łącząca funkcję stołu, blatu roboczego i szafek użytkowych – podpowiada Alekasander Król ze Studia Mebli Kuchennych ARAN Design.

10. Warto opowiedzieć projektantowi, w jaki sposób będziesz korzystać z kuchni. Gotujesz dużo czy raczej sporadycznie? Posiłki przyrządza zwykle jedna osoba czy lubicie gotować rodzinnie? Odpowiedzi na te pytania, wpłyną na odpowiednie zaprojektowanie komunikacji w kuchni a także odpowiednią lokalizację i ilość szuflad czy szafek – mówi Agnieszka Kostka ze Studia Prostych Form.

Dobrze wiedzieć

Wszyscy projektanci są zgodni, że planując projekt kuchni, trzeba przede wszystkim wsłuchiwać się w potrzeby klienta i jak najlepiej dopasować kuchnię do stylu życia jej przyszłego użytkownika. Jednak granice fantazji w tworzeniu aranżacji wnętrza wyznacza wiedza praktyczna, dzięki której kuchnia jest nie tylko ładna, ale także funkcjonalna. Jeśli klient zdaje sobie sprawę z pewnych ograniczeń, łatwiej opracować wspólną strategię działania i znaleźć kompromis między wyobraźnią a życiem. Warto wiedzieć, że każda kuchnia powinna być zaprojektowana na bazie ciągu technologicznego, uwzględniającego znaczenie trójkąta roboczego i stref roboczych. Strefy robocze to podział kuchni zgodnie z wykonywanymi czynnościami:

  • strefa produktów żywnościowych, zapasów – lodówka, szafka spiżarka,
  • strefa magazynowania i przechowywania – szafki na naczynia,
  • strefa mokra – zlewozmywak, zmywarka i kosze na segregację odpadów,
  • strefa przygotowywania posiłków – blaty kuchenne, ewentualnie wyspa,
  • strefa gotowania – płyta, piekarnik, mikrofala,
  • strefa rozrywki – kuchnia przestała być tylko miejscem przygotowywania czy spożywania posiłków. Już od dłuższego czasu pomieszczenie kuchenne to miejsce spotkań, wspólnych biesiad czy spędzania wolnego czasu.  Widać to w szczególności w tzw. aneksach kuchennych, w których zabudowa kuchni bywa bardziej meblem ze strefy dziennej salony czy szafką kuchenna w tradycyjnym rozumieniu tego terminu.

Rozmieszczenie tych stref w kuchni wymusza ułożenie produktów i innych rzeczy w szafkach, które dają podstawę funkcjonalnej organizacji. Zasada ergonomii dla osób praworęcznych, czyli wygodnego użytkowania kuchni, zaleca zachowanie kolejności wymienionych stref zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Trójkąt roboczy w kuchni określa także funkcjonalne ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej z piekarnikiem. Powinny znajdować się one możliwie najbliżej siebie w odstępach przypominających trójkąt, co eliminuje zbędne kroki w trakcie przygotowywania posiłków. Najmniej funkcjonalnym układem jest zabudowa jednoliniowa wymuszająca znacznie większą liczbę ruchów przy typowych czynnościach – wyjaśnia Alekasander Król ze Studia Mebli Kuchennych ARAN Design. Agnieszka Kostka ze Studia Prostych Form, dorzuca garść najbardziej praktycznych rozwiązań, które można zastosować w ramach trójkąta roboczego:

  • Szuflady to szybki i łatwy dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy czy zapasów. Współczesne prowadnice mają naprawdę duży udźwig, więc nawet duże i mocno załadowane szuflady będą się płynie otwierać i zamykać.
  • System LeMans – sprawi, że garnki i naczynia zamknięte w szafce rogowej będą łatwo dostępne.
  • Młynek do zlewu rozdrobni resztki odpadów bio i zapobiegnie zapychaniu się odpływu. Chociaż wielu ekspertów zwraca uwagę na fakt, iż młynki są nieekologiczne i są sukcesywnie wycofywane z ofert w poszczególnych krajach, niekorzystnie wpływają na większe zużycie wody i nie przyczyniają się do segredacji odpadów np. kości zwierzęce które nie należą do odpadów organicznych.
  • Wszechstronny sprzęt AGD pozwoli ograniczyć ilość urządzeń w kuchni. Praktycznym rozwiązaniem jest np. piekarnik z mikrofalą lub piekarnik z funkcją gotowania na parze. W komplecie z szufladą do próżniowego pakowania umożliwi gotowanie metodą sous vide, która urzeknie każdego smakosza.  

O gustach się nie dyskutuje, ale Anita Steuermark, projektantka Nolte Home Concept podpowiada, że trzymanie się zasady zastosowania maksimum "trzech kolorów” zawsze popłaca i sprawdza się w każdej kuchni, która zdaniem Bartłomieja Sałka, właściciela Divani, powinna być jak ulubione buty: ładna, wygodna, dopasowana na wymiar, pasująca do większości okazji i niepowtarzalna.

Z ekspertami można się spotkać pod dachem galerii wnętrz Home Concept w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 185 i w Katowicach przy Al. Roździeńskiego 191.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.