Belle époque w warszawskiej kamienicy
Kamienice Foksal 13|15 zlokalizowane przy Trakcie Królewskim są jednym z najważniejszych architektonicznych punktów na mapie Warszawy. Dwa XIX-wieczne budynki jako jedne z nielicznych przetrwały w niemal nienaruszonym stanie II wojnę światową. Dzięki rewitalizacji budynki odzyskały swój dawny blask. Jednak nie tylko wierne odtworzenie eklektycznej fasady kamienicy świadczy o wyjątkowości tego miejsca. Wnętrza zostały odnowione z równie należytą starannością.
Bogactwo autentycznych, XIX-wiecznych detali, rzeźbione supraporty i portale zdobiące klatki chodowe, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady sprawiają, że przenosimy się do czasów belle époque. Za aranżację jednego z apartamentów znajdujących się pod tym adresem odpowiada Weronika Król, współzałożycielka pracowni mow.design.
Lokal ma około 130 m2, ponadprzeciętną wysokość 4,20 m oraz południową ekspozycję. W części centralnej znajdują się salon z wyjściem do prywatnego ogródka i duża jadalnia połączona z kuchnią. Oprócz tego znajdziemy w nim 2 sypialnie z dedykowanymi łazienkami i gościnną toaletę.
Bazę projektu stanowiły wysokie, pełne światła wnętrza z piękną sufitową sztukaterią odtworzoną podczas renowacji obu kamienic. Poruszanie się w historycznym kontekście miejsca było jedyną słuszną drogą w pracy z przestrzenią mającą cechy zabytkowe.
Aranżując wnętrza apartamentu, projektantka postawiła na materiały wysokiej jakości, by w pełni podkreślić prestiż miejsca. Wyjątkowo ozdobny charakter przestrzeni został podkreślony za pomocą nowoczesnych akcentów, które łączą światowe trendy w dizajnie z ponadczasową klasyką.
Projekt został oparty na znanych włoskich markach słynących z dbałości i o detale, ale przede wszystkim na sztuce, której w tak prestiżowym miejscu nie mogło zabraknąć.
To właśnie zamiłowanie do sztuki połączyło projektanta z inwestorem. Dzięki wspólnej idei powstał ponadczasowy projekt, który łączy nieoczywistą elegancję z nowoczesnością. Kamień naturalny, kwarcyt, dąb wędzony oraz odcienie beżu, przygaszonej zieleni i antracytu stanowią bazę dla całego projektu. Detale połączone z ponadprzeciętną wysokością apartamentu sprawiają, że panuje tu typowy dla eleganckiej kamienicy klimat, a ciemne, fornirowane meble nadają mu bardziej wytworny i dystyngowany charakter.
Historyczny kontekst wnętrza podkreślają żyrandole ze szkła Murano projektantki Patrizia’i Volpato. Uwagę zwracają również lampy wiszące Baxter Q2, które swoim unikalnym kaskadowym kształtem nawiązują do pałacowych żyrandoli. Sofa projektu Paoli Navone oraz złote dodatki w postaci stolików kawowych oraz regału intrygująco kontrastują z obrazem Leona Tarasewicza. Prace polskich artystów mieszają się tu z dziełami włoskich projektantów.
Elegancka kuchnia firmy SieMatic została dopełniona meblami marki Baxter oraz sztuką przedstawiciela koloryzmu, Jana Szancenbacha.
W sypialni master mamy do czynienia z klasyczną, niemal uspokajającą tonacją, gdzie skórzane wykończenia łączone są z innymi materiałami. Projektantka postawiła na włoską manufakturę Poltrona Frau specjalizującą się w produkcji ekskluzywnych mebli tapicerowanych, łącząc ją ze sztuką Henryka Musiałowicza i Igora Dobrowolskiego.
Natomiast zdecydowanie zaskakujący i wyrazisty charakter sypialni gościnnej tworzą pełne koloru, energii i fantazji prace Justyny Jędrzejewskiej oraz Alfreda Lenicy. Zostały one dopełnione limonkową rzeźbą ze szkła uranowego pt. „memory” autorstwa Aleksandry Kujawskiej.
W łazienkach dominuje prostota. Kwarcyt w modułowych płytach ułożony jest w nieregularny, lecz harmonijny sposób. Całości dopełniają dodatki oraz armatura marki Gessi z szampańskiego złota. Co więcej, w łazience również znalazła się sztuka – płaskorzeźba Igora Dobrowolskiego, jak i piękne plafoniery ze szkła mrożonego Murano. Bazę stanowi wyposażenie marki Duravit.