Biuro zaprojektowane z myślą o ludziach i środowisku

Siedziba agencji reklamowej GPD to przestrzeń, która elastycznie dopasowuje się do dynamicznie zmieniających się potrzeb niemal 200-osobowego zespołu. A przy tym zapewnia korzystne warunki do kreatywnej pracy w pojedynkę albo w grupach. Aby zrealizować te niełatwe cele, projektanci z pracowni Bidermann+Wide sięgnęli po zaawansowane rozwiązania z zakresu ergonomii i akustyki. Ale nie tylko – wykorzystali także założenia biophilic design, standardy certyfikacji budynków WELL i pogłębioną świadomość ekologiczną.

Autor: OS

Zdjęcia: Hanna Połczyńska / kroniki.studio

https://www.bidermannwide.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Biuro GPD, jednej z największych agencji reklamowych w Polsce, należy zarazem do najciekawszych realizacji poznańskiej pracowni Bidermann+Wide. Za szklanymi ścianami rysują się hipnotyzujące widoki na Jeżyce – najbardziej hipsterską dzielnicę miasta – a także na ikoniczne gmachy Zamku Cesarskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz na kamienice wokół Starego Rynku. W lobby intryguje postać gladiatora – pamiątkowa dla agencji rzeźba pochodząca z wcześniejszego wystroju. Open space’y z kolei przyciągają spojrzenia meblami o miłych dla oka kształtach i efektownych kolorach.

Tym, co jednak najbardziej zasługuje tu na uwagę, jest komfort aż 180 zatrudnionych w agencji osób. – Ogromnie zależało nam na społecznym odbiorze projektu, czyli na tym, by zespołowi naprawdę dobrze się tu pracowało. Staraliśmy się jak najlepiej zadbać o wygodę codziennego funkcjonowania i stworzyć odpowiedni ekosystem do pracy – a więc między innymi zapewnić wysoką jakość powietrza oraz ułatwić dostęp do wody pitnej – podkreśla Maciej Bidermann, główny projektant. Tym właśnie celom architekci podporządkowali niemal wszystkie swoje działania. Niemal – bo do spraw kluczowych dla pracowni Bidermann+Wide należą także kwestie ekologiczne. Ale po kolei.

Punkt wyjścia, przejścia, dojścia

Dlaczego agencja zdecydowała się na remont swojego biura? – Wcześniej brakowało tu odpowiedniej strefy socjalnej z kuchnią i z przestrzenią relaksu, ale też miejsc do prowadzenia bardziej czy mniej formalnych spotkań, rozmów, wymiany idei, wspólnej kreacji. Ważną potrzebą GPD była ponadto sala projekcyjna – wymienia Maciej Bidermann. – Wprowadzenie wszystkich tych funkcji oraz komfortowe rozlokowanie na 1350 m2 niemal 200 osób pracujących twórczo uważamy za duży sukces – podkreśla.

Zajmowane przez GPD piętro zostało podzielone na pół. Pomiędzy powstałymi w ten sposób dwoma open space’ami (jednym w odcieniach zieleni, drugim – czerwieni) powstała przestrzeń wspólna, otoczona szerokim przejściem – krwiobiegiem firmy. Oprócz lobby z recepcją, gdzie stanął znany nam już gladiator, w centralnej części biura znalazły się m.in. kuchnia z częścią kawiarnianą, długim stołem integrującym pracowników i kilkoma drobnymi stolikami, a także hotdesk – gdzie można popracować na laptopie albo przy jeszcze większym drewnianym stole, albo przy wysokim blacie. Krok dalej, oddzielana w razie potrzeby czarną kurtyną, pojawiła się sala kinowa – z drewnianymi stopniami tworzącymi widownię i supernowoczesnym sprzętem projekcyjnym.

Wokół nie brakuje też większych i mniejszych sal spotkań, zarówno zamykanych, jak i półotwartych, w formie zacisznych, tapicerowanych nisz ze stołami i siedziskami. – Te ostatnie zachęcają, by ze spotkanymi w przejściu współpracownikami usiąść na chwilę do kreatywnej rozmowy. W ten sposób rodzą się często najlepsze pomysły – zaznacza Maciej Bidermann. Największa, 12-osobowa sala konferencyjna ma podwyższone parametry akustyczne sprzyjające dłuższym wideorozmowom oraz odpowiedni sprzęt elektroniczny. W sąsiedztwie znalazły się też budki do prowadzenia klasycznych rozmów telefonicznych.

Wyzwania i rozwiązania

Budynek, w którym znalazło się prezentowane biuro, nie jest już najmłodszy. Mimo szeroko zakrojonego remontu, trzeba było pozostawić bez zmian wiele instalacji. Tym ważniejszą sprawą okazała się dbałość o akustykę – w tym redukcja pogłosu.

Temu właśnie celowi służy m.in. wiele multifunkcjonalnych mebli widocznych pośród biurek. Sprzęty te są mobilne, dzięki czemu łatwo jest niezwykle dynamicznie aranżować i rearanżować przestrzeń pracy dla małych zespołów, formujących się na bieżąco na potrzeby poszczególnych projektów. Dodatkowo właściwie każdy z tych sprzętów nie tylko organizuje przestrzeń i porządkuje ją wizualnie, ale też sprzyja poprawie warunków akustycznych, a przy tym służy np. jako whiteboard, ławeczka, biblioteczka.

Walory akustyczne mają ponadto świadomie użyte kotary i podłogi dywanowe w salach konferencyjnych, które podobnie jak panele akustyczne pochłaniają hałas. Widoczną w różnych częściach biura podłogę drewnianą pozostawiono z poprzedniego wystroju i poddano renowacji w duchu świadomości ekologicznej.

Ekosystem, ekologia, ekonomia

Zarówno podjęta na samym wstępie prac decyzja o pozostawieniu podłogi, jak i wykorzystanie w projekcie istniejącego już wielkiego drewnianego stołu (służącego dziś za hotdesk) to zaledwie drobne przykłady bardzo świadomego podejścia pracowni Bidermann+Wide do kwestii środowiskowych. – Projektowanie zrównoważone, służące na równi ludziom, jak i środowisku naturalnemu, ma dla nas ogromne znaczenie – podkreśla Maciej Bidermann. – Dbamy o to nie od dziś, ale właśnie projekt biura GPD był pierwszym, który postanowiliśmy zakończyć zebraniem i przeanalizowaniem wszystkich proekologicznych rozwiązań zastosowanych przez nas we wnętrzach – dodaje główny projektant.

Decyzje korzystne dla środowiska w uchwytny sposób łącza się ze sprzyjającym środowiskiem pracy dla osób zatrudnionych w agencji. Tu punktem odniesienia były standardy certyfikacji budynków WELL. Projektanci bardzo serio podeszli też do założeń biophilic design, czyli projektowania wieloaspektowo sprzyjającego Ziemi i wszystkim jej mieszkańcom.  Stąd m.in. obecność wielu starannie dobranych roślin, które służą nie tylko dekoracji wnętrz, ale też podnoszą parametry natlenienia i wilgotności powietrza oraz redukują stres. Podobnie jak wspomniany już ułatwiony dostęp do świeżej, filtrowanej wody pitnej w kranach, podnosi to komfort zatrudnionych tu osób. Korzyści widzi również ich pracodawca. Lepsze warunki pracy to przecież lepsze rezultaty.

Zespół projektowy:
Head of Interior Design: Maciej Bidermann / Bidermann+Wide
Interior Design: Marta Fibich, Maria Urbaniak / Bidermann+Wide

Więcej informacji o pracowni znaleźć można na stronie bidermannwide.com.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.