Czerń, etno i sztuka. 120-metrowy apartament w centrum Kijowa
Mieszkanie, do którego zaglądamy, znajduje się w historycznym centrum Kijowa. Za projekt wnętrza odpowiedzialna jest pracownia Sobchenko Architects.
„Właściciel mieszkania – Alex - pochodzi z Niemiec. Zgłosił się on do nas z prośbą o zaprojektowanie unikalnego apartamentu w Ukrainie, który miałby przyciągać gości z całego świata. Koncepcja Blue Monkey House to nie tylko projekt, który daje możliwość mieszkania w nowoczesnym wnętrzu w samym centrum Kijowa, ale również ma pomagać odwiedzającym je gościom zdobywać nowe doświadczenia duchowe” - tak o projekcie opowiada projektant Vitalii Sobchenko.
Duży nacisk położony został na wykorzystanie naturalnych i ekologicznych materiałów wykończeniowych, takich jak drewno, kamień i fornir, oraz na wkomponowanie roślin w przestrzeń apartamentu. Projekt Blue Monkey House został stworzony w dużej mierze z wykorzystaniem mebli i materiałów produkowanych w Ukrainie. Wiele mebli i lamp zostało zaprojektowanych specjalnie na potrzeby tego wnętrza.
Apartament wyposażony jest również w adaptacyjny system oświetlenia i wentylacji, który można regulować za pomocą aplikacji mobilnej. System inteligentnego domu używany w apartamencie eliminuje hałasy, a łazienka posiada ciepłą ścianę do suszenia ręczników zamiast zewnętrznych rur.
Lustro za półkami w salonie odbija sufit zabudowany belkami ułożonymi na skos. Ten sam motyw można zauważyć na stole kawowym. Głęboka, szara sofa została zaprojektowana przez Vitalija Sobchenko. Wzorzysty dywan to egzemplarz vintage wykonany ręcznie w latach 50. w Azerbejdżanie.
Przekątna linia podstawy baru tworzy dynamiczny element w tej przestrzeni, wystający blat oddziela zaś kuchnię od jadalni.
Przy stole zaprojektowanym na zamówienie w Indiach odbywają się wieczorne ceremonie herbaty, towarzyszą mu krzesła od duńskiej marki &tradition. To wyjątkowe połączenie elementów zapewnia gościom niezapomniane i komfortowe przeżycia w samym sercu Kijowa.
Jednym z głównych atutów mieszkania jest panoramiczne okno w łazience, które daje gościom widok na centrum Kijowa podczas kąpieli. Okno można zaciemnić, opuszczając rolety jednym kliknięciem, zapewniając prywatność w razie potrzeby.
Projektant Vitalii Sobchenko chciał, by wnętrze mocno oddziaływało na emocje gości odwiedzających apartament. W sypialni głównej znajduje się obraz Buddy namalowany przez Karla de la Diushesa, ukraińskiego malarza praktykującego buddyzm zen. To płótno podróżowało ze swoim autorem do miejsc o wysokiej energii duchowej, zanim trafiło do tego mieszkania.
Bezpośrednio pod obrazem znajduje się ręcznie malowany kredens vintage, który po otwarciu zaskakuje użytkowników – jego wnętrze jest w całości czerwone. Ten sam motyw powtarza się w czerwonej garderobie, do której wchodzi się z bardziej stonowanej sypialni utrzymanej w czerni. Jak wyjaśnia projektant, sypialnia główna pełni funkcję bramy do świata marzeń, dlatego na ścianach znajdują się unikalne tapety przedstawiające wszechświat.
We wnętrzu nie brakuje prac stworzonych przez ukraińskich artystów. Nad łóżkiem w drugiej sypialni zawisł ekspresyjny obraz. Kolorystyka wnętrza to połączenie szarego mikrocementu na ścianie z grafitową czernią łóżka, zabudowy i płyty meblowej, którą wyłożono ścianę.
Druga łazienka utrzymana jest w modernistycznym klimacie. Ściany zdobią białe płytki w formacie 5x5 cm z kontrastową fugą.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 60 – „Rewolucyjne i rewelacyjne lata 60. XX wieku” i &LIVING 28 – „Najpiękniejsze wille i kameralne hotele w Europie”!