Czerwień, cegła i luksfery. 186 – metrowe mieszkanie dla młodej pary i kota
Zaglądamy do mieszkania położonego w rejonie podilskim – historycznej i artystycznej części Kijowa. Mnóstwo tu kawiarni, restauracji i galerii sztuki wpisanych w zabytkowe kamienice. Właściciele mieszkania – młoda para z kotem – zadanie urządzenia ich nowego lokum powierzyli pracowni Onemoreburo.
Mieszkanie ma powierzchnię 186 m² i początkowo tworzyła je otwarta przestrzeń z 4 dużymi panoramicznymi oknami o wysokości 3,45 metra. Głównym wymaganiem właścicieli było wydzielenie części biurowej wystarczająco dużej, aby pomieścić wszystkie potrzebne urządzenia i zintegrować ją ze strefą mieszkalną.
Ponieważ właściciel mieszkania spędza wiele czasu w miejscu pracy, bardzo chciał być więc obecny w codziennym życiu domowym i mieć możliwość kontaktu wzrokowego z żoną. „Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć dużą otwartą strefę, która obejmuje kuchnię, jadalnię, salon i przestrzeń roboczą” - wyjaśniają architekci z Onemoreburo.
Kolejnym zadaniem, jakie właściciele powierzyli architektom, było wydzielenie we wnętrzu strefy sportowej. W tej części mieszkania nie ma okien, ale dzięki zastosowaniu luksferów udało się nie tylko oddzielić siłownię od salonu, ale również doświetlić ją naturalnym światłem.
„Ciekawym elementem projektu jest to, że korytarz jest niejako „węzłem przesiadkowym w mieszkaniu”. Istnieje wiele tras dla gospodarzy i gości w zależności od ich potrzeb” - mówią architekci.
Dla kota również stworzono udogodnienia, takie jak „trasa” wydzielona na gzymsie przy suficie czy ściankach działowych oraz specjalna szafa na kuwetę pod umywalką w łazience gościnnej.
Część dzienna mieszkania łączy kilka funkcji - obszar relaksu i zabawy, przestrzeń roboczą, kuchnię i jadalnię. „Początkowo mieliśmy otwarty układ. Podobały nam się duże pomieszczenia i wysokie sufity. Jednym z zadań było zachowanie tego poczucia przestrzeni. Aby to osiągnąć, użyliśmy luksferów, niskich przegród wewnętrznych i pracowaliśmy nad oświetleniem mieszkania” - wyjaśniają twórcy projektu.
Uwagę zwraca zaprojektowana przez architektów wyspa kuchenna połączona ze stołem. Jej blat wyłożono białą, kwadratową ceramiką, którą wykończoną czerwoną fugą. Wyspie towarzyszą krzesła „Gropius CS1” marki Noom inspirowane stylistyką Bauhausu.
Architekci zwrócili szczególną uwagę na funkcjonalność i detale mieszkania. Wszystkie linie i wysokości wykończeń powtarzają się w każdym pomieszczeniu, tworząc poczucie spójności przestrzennej. Na części ścian wyeksponowano cegły i beton konstrukcyjny, wprowadzając do wnętrza nieco stylu industrialnego.
Strefa sypialniana składa się z sypialni, łazienki i dwóch garderób, z których jedna pełni funkcję przestrzeni przejściowej prowadzącej bezpośrednio do wyjścia z mieszkania. Druga to główna szafa, w której przechowywana jest większość osobistych rzeczy właścicieli. Dodatkowo znajduje się tam toaletka do makijażu.
Łazienka dla gości stylistyką nawiązuje do części dziennej mieszkania - jest tam taka sama jak w kuchni biała mozaika z czerwoną fugą oraz odsłonięte cegły na ścianie. Łazienka połączona z sypialnią ma już nieco inny charakter - dominuje tu biel i jasnozielone przestrzenne kafelki ocieplone drewnianą zabudową.