Dom, w którym główną rolę gra zieleń. Na szczególną uwagę zasługuje kuchnia
Dom, do którego dziś Was zabieramy, zlokalizowany jest we Wrocławiu. Jego wnętrze zostało zaprojektowane przez Magdalenę Kwoczkę z Finchstudio dla pary z dwójką dzieci. Inwestorzy trafili do niej z polecenia. „Dzięki obdarzeniu mnie zaufaniem już na starcie miałam w sobie pewność i odwagę projektową” – mówi architektka. Wskutek tego powstała przytulna przestrzeń, która sprzyja wypoczynkowi.
Sercem domu jest strefa dzienna, w której wzrok przyciąga kuchnia. „Dzięki prostemu zabiegowi wyznaczenia zielonego łuku na ścianie i podkreślenia go poziomą lampą doświetlającą blat udało nam się stworzyć coś, co nazywam niezamierzonym efektem wow” – opowiada Magdalena Kwoczka. Duże okna przepuszczają ciepłe światło dzienne, natomiast drewniane meble i naturalne materiały wprowadzają przyjemny akcent organiczny.
W przestrzeni kuchennej znalazło się również miejsce na obszerną jadalnię. Prosty drewniany stół zaprasza do wspólnego spędzania czasu podczas posiłków. Zielone krzesła, zaprojektowane przez Maję Ganszyniec dla IKEA, dodają przestrzeni świeżości. Rzeźbiarskie formy lamp komponują się z łukiem na ścianie.
W centralnej części strefy dziennej znajduje się ciemnozielony narożnik, ustawiony naprzeciwko ściany telewizyjnej. Aranżację salonu dopełnia rzeźba autorstwa Piotra Butkiewicza, która dodaje przestrzeni unikatowości.
Dużym wyzwaniem projektowym było zagospodarowanie otwartego poddasza. Przestrzeń miała łączyć funkcję sypialni, garderoby i miejsca odpoczynku rodziców. „Ze względu na skosy oraz umiejscowienie słupów nośnych ta część projektu okazała się najtrudniejszym zadaniem” – podkreśla architektka. Dodatkowym utrudnieniem była wąska klatka schodowa. Podczas wyboru mebli konieczne było zwrócenie uwagi na to, czy można nabyć je w elementach i złożyć je po wniesieniu na górę.
„Dzięki kreatywności i starannemu planowaniu udało nam się zmaksymalizować potencjał tej przestrzeni” – zaznacza Magdalena Kwoczka. Łóżko zostało umieszczone pośrodku pomieszczenia, skosy wykorzystano do zaprojektowania garderobianych szaf, zaś z tyłu łóżka powstała domowa biblioteczka.
Ważną rolę we wnętrzu odgrywają również rośliny, którymi pasjonują się właściciele. Drewno i naturalne materiały podkreślają ich urok.
Zobacz także:
Interesujesz się dizajnem?
Sprawdź LABEL 59 – „Rzemiosło wczoraj, dziś i jutro” oraz & Living 27 – „Kolory Europy”!