Elegancki apartament na Mokotowie. 250-metrowy ogród to jego niejedyny atut
Mokotów to jedna z tych dzielnic Warszawy, która urzeka swoją różnorodnością. Z jednej strony wyróżniają ją nowoczesna zabudowa i apartamentowce, z drugiej – zieleń, spokój i stare parki. Właśnie tu, w bezpośrednim sąsiedztwie Pola Mokotowskiego, znajduje się elegancki apartament zaprojektowany przez Agatę Kasprzyk-Olszewską i Klaudię Tęczę z pracowni Loft Factory. Jednym z jego największych atutów jest piękny, 250-metrowy ogród.
Mieszkanie zaprojektowano dla trzyosobowej rodziny – architektki, jej męża i dziecka, którzy marzyli o jasnym, funkcjonalnym wnętrzu, stanowiącym idealne tło dla dzieł sztuki. Inspiracją aranżacji stał się styl paryskich kamienic. Architektkom zależało na uniknięciu zbędnej historyzacji – zamiast tego postawiły na materiały wysokiej jakości, ciepłą kolorystykę i ponadczasowe formy.
Prace rozpoczęto od otwarcia strefy dziennej, która objęła salon, kuchnię i przedpokój. Oprócz niej w apartamencie znalazły się trzy sypialnie, łazienka oraz przestronna garderoba. Układ zaproponowany pierwotnie przez dewelopera został poddany subtelnym modyfikacjom, ale nie wprowadzono większych zmian konstrukcyjnych.
Jednym z największych wyzwań projektowych było odpowiednie doświetlenie. Właścicielka pragnęła, by światło słoneczne docierało nie tylko do salonu, ale także głębiej – do sypialni i przedpokoju. Kluczowym rozwiązaniem okazało się zastosowanie dużych przeszkleń, które wpuszczają do wnętrza więcej naturalnego światła i optycznie powiększają przestrzeń. Światło dzienne uzupełniły minimalistyczne profile oświetleniowe Pista Track 48V i oświetlenie techniczne Modular, dobrane razem z ekspertami YAK.
Sztuka odgrywa w tej przestrzeni równie ważną rolę co światło. Ściany zdobią prace Jerzego Nowosielskiego, Jana Tarasina i Jarosława Napory. Starannie dobrane dzieła podkreślają indywidualny charakter mieszkania.
Paleta kolorów to subtelna mieszanka ciepłych odcieni beżu, bieli i szarości. W apartamencie dominują naturalne, wysokiej jakości materiały. „Drewniana podłoga, marmurowe blaty i ceramiczne, francuskie płytki Winckelmans to elementy, które nie tylko dodają wnętrzu elegancji, ale również sprawiają, że pozostanie ono stylowe przez lata” – mówi Agata Kasprzyk-Olszewska.
Dobierając do projektu wysokiej jakości tkaniny francuskiej marki Camengo, architektki nawiązały współpracę z firmą Marcin Dekor, co pozwoliło stworzyć eleganckie i trwałe kompozycje okiennych przestrzeni. Zastosowano karnisze elektryczne i zasłony na taśmie Flex, która tworzy efekt naturalnych, miękko układających się fałd.
Na uwagę w apartamencie zasługują perły designu: w salonie lampa Ligne Roset, w sypialni lampa Moooi projektu Marcela Wandersa, a w kuchni i jadalni krzesła duńskiej marki Gubi. Wnętrze wzbogacają dzieła polskich projektantów – stoliki autorstwa Perlear Design oraz marmurowy stół od The Good Living & Co.
Aby podkreślić współczesny styl aranżacji, architektki podjęły również współpracę z firmą YAK, która pozwoliła wzbogacić apartament o profesjonalne oświetlenie. Działa ono w oparciu o bezprzewodowy system sterowania Casambi, który umożliwia dostosowanie barwy i natężenia światła do potrzeb mieszkańców.
Osprzęt elektryczny marki Gira, ze swoim klasycznym designem idealnie wpisującym się w kamieniczny styl, stanowi subtelne, ale znaczące dopełnienie aranżacji.
„Właściciele zyskali przestrzeń, która nie tylko odpowiada ich codziennym potrzebom, ale również jest na tyle elastyczna, by mogła ewoluować wraz z nimi. To wnętrze, które nie ulega chwilowym trendom – zamiast tego pozostaje ponadczasowe i pełne indywidualnego charakteru” – podsumowuje Agata Kasprzyk-Olszewska.