Flagowy sklep Alessi w Mediolanie według Moniki Stankiewicz – polskiej projektantki wnętrz
Czy ma sens poprawianie tego, co już jest dobre? Polska projektanta wnętrz Monika Stankiewicz udowodniła, że tak. Stworzyła projekt „Into Pureness”, którego głównym założeniem była modernizacja i udoskonalenie flagowego sklepu Alessi w Mediolanie. Koncepcję zrealizowała podczas studiów magisterskich z projektowania wnętrz w Istituto Marangoni, razem z projektantem Magnusem Gustafssonem i marką Alessi. W wyniku ich współpracy powstała zachwycająca wizualizacja, która zachęca do odkrywania włoskiego wzornictwa.
Autor: JS
Zdjęcia: materiały prasowe
Sklep położony jest w samym sercu Mediolanu, w jego historycznym centrum handlowym. „Mediolan to oczywiście historia i panorama starych budynków, ale dla mnie to coś więcej – to również jego ukryte zakątki, wewnętrzne ogrody i wąskie uliczki. Jednak przede wszystkim Mediolan to dizajn, to punkt łączący nowe ze starym, to awangarda wzornictwa spotykająca się z pięknem klasyki. I to jest również zawarte w esencji Alessi” – podkreśla projektantka. Jak dodaje, projekt nazywa się „Into Pureness”, bo odkrywa to, co najczystsze, najprostsze i najbardziej wyrafinowane.
„Podstawową inspiracją dla koncepcji była biofilia, czyli jedność z naturą. Starałam się stworzyć elastyczne i wciągające środowisko” – mówi Monika Stankiewicz. Drugą inspiracją były nieschematyczne kształty produktów marki Alessi. Architektka wnętrz przeniosła do projektu charakterystyczne dla nich krzywizny i fałdy.
Z tego względu w aranżacji przeważają meble o organicznych formach. Dominuje w niej przy tym neutralna paleta barw, która składa się głównie z szarych i ziemistych kolorów. Błyszczące surowce, takie jak metale i lustra, przeplatają się z matowymi materiałami.
Architektka podzieliła sklep na 4 obszary. Pierwszy z przodu stanowi przestrzeń ekspozycyjną, przygotowaną na wydarzenia lub premiery produktów. Środek sklepu poświęcony jest ekspozycji różnych produktów, natomiast na końcu sklepu zlokalizowane są kasa i strefa kawowa. „Z kolei w przylegającym do nich pokoju klient – dzięki przemyślanemu ustawienia światła i projekcji – może cieszyć się całkowitym zanurzeniem się w świecie Alessi” – zaznacza autorka projektu.
Monika Stankiewicz zaproponowała przeprojektowanie istniejących łuków, nadanie im organicznych kształtów, a także postawienie dodatkowych ścianek. Do przestrzeni dodała falisty sufit ze stali nierdzewnej z listwami świateł, które tworzą iluzję wijącego się otoczenia. W centrum sklepu umieściła lampę wiszącą wykonaną z miękkich materiałów i zakrzywionych kształtów. Z kolei w pokoju immersyjnym zaprojektowała kompozycję z pasków miękkiego materiału, która potęguje wrażenie zanurzenia.
Interesujesz się projektowaniem wnętrz?
Sprawdź LABEL 63 – „Przestrzenie, które sprzyjają kreatywności. Z wizytą w domach twórczych osób” oraz &LIVING 30 – „Małe wnętrza z wielką duszą. Architektoniczna kreatywność w niewielkich przestrzeniach”!