Funkcjonalny apartament dla rodziny. To projekt Marty Pali-Szczerbak
Apartament zlokalizowany jest w centrum Krakowa, tuż obok Bulwarów Wiślanych, gdzie przechadza się wielu turystów. Mieszkanie zostało zaprojektowane przez Martę Palę-Szczerbak z pracowni Minimoo dla wymagających i świadomych inwestorów, z którymi architektka współpracowała już wcześniej.
Apartament usytuowany jest na ostatnim piętrze pięciokondygnacyjnego apartamentowca. Został całkowicie przebudowany, by dopasować jego funkcję do potrzeb inwestorów. W ramach współpracy z konstruktorem przebudowano cały poziom piętra i postawiono na nowo ściany. Zaprojektowano schody wspornikowe, których specjalną konstrukcję ukryto w ściance. Na stalową konstrukcję, wypełnioną wygłuszającą pianą, nałożono drewniane stopnie. Balustradę wykonano z metalowych prętów, które nie stanowią elementu konstrukcyjnego. „Na piętrze natomiast balustrada zrobiona jest ze szklanej tafli, ponieważ zależało nam, by przedpokój na piętrze był przestronny, mimo iż nie posiada okna” – mówi architektka.
Na parterze wydzielono obszerną garderobę, którą ukryto za przesuwnymi drzwiami firmy Raumplus, oraz łazienkę z prysznicem. Pozostała część jest otwarta i składa się na nią obszerny salon z biblioteczką, kuchnia oraz jadalnia. Z jadalni przez duże przesuwne szklane okno wychodzi się na balkon, z którego roztacza się widok na kultowy dla Krakowa budynek, czyli dawny Hotel Forum.
Na piętrze znajdują dwie obszerne sypialnie, przedpokój, pralnia oraz łazienka główną z wolnostojącą wanną i prysznicem.
Podłogę na parterze wyłożono włoskimi płytami gresowymi. Wylewka wykonywana była na nowo. Na piętrze, w sypialniach, położono deskę trójwarstwową zamówioną w Dekorian Home. Wykonawcy firmy wspaniale odbudowali podłogą także stopień znajdujący się pod witryną okienną w sypialni. Stopień ten jest elementem konstrukcyjnym, można także na nim na chwilę przysiąść.
W apartamencie wykonano system inteligentnej elektryki KNX, który daje wiele możliwości w strefie sterowania oświetleniem, wydzielania stref świetlnych, sterowania zewnętrznymi żaluzjami, wyłączenia wszystkich świateł jednocześnie itp. Idealnie wpasował się tutaj osprzęt elektryczny z firmy Gira, który zróżnicowano kolorystycznie w zależności od kolorystyki danej ściany.
Kuchnia jest dla inwestorów jednym z najważniejszych pomieszczeń w apartamencie, ponieważ posiadają oni dużą rodzinę i uwielbiają wspólnie gotować. Układ funkcjonalny kuchni jest bardzo prosty – składa się z wysokiej zabudowy oraz dużej wyspy kuchennej z kamiennym blatem. Blat to szczotkowany czarny granit, wykonała go firma Hoder. W projekcie kuchni uwzględniono również mnóstwo szafek do przechowywania, które wyposażono w szuflady, wysokie cargo czy inne elementy pomagające w utrzymaniu porządku.
Tuż obok kuchni znajduje się jadalnia. W jej centrum mieści się stół, który dodatkowo można ustawić prostopadle do wyspy lub może być do niej dostawiony i tworzyć jej kontynuację, w zależności od potrzeb. Stół jest dodatkowo rozkładany. Sercem wysokiej przestrzeni jadalni jest duża lampa o srebrnym kolorze.
Apartament posiada dwie łazienki – w części dolnej oraz na piętrze. Łazienka na piętrze jest łazienką główną. Jej sufit ma nieregularny kształt, bowiem nad nią znajduje się dach, który ma kształt fali. Dostrzec tu można konstrukcyjne belki, które postanowiono zabarwić białym olejem. „Zdecydowaliśmy się na uwzględnienie w pomieszczeniu wanny wolnostojącej, ponieważ wygląda tu lekko, lepiej niż tradycyjna wanna obudowana płytami” – podkreśla projektantka. Dodatkowo powiększono optycznie pomieszczenie przez zastosowanie jasnych płyt gresowych oraz dużego lustra, które świetnie komponują się z armaturą firmy Axor. Pod umywalką zabudowano obszerną szafkę na kosmetyki. Grzejnik łazienkowy kolorystycznie dobrano pod kolor płytek.
Marta Pala-Szczerbak zaprojektowała także garderoby, sypialnię i pokój dziecka. Wszystkie elementy projektu dopasowała do pomieszczeń, które Monika i Paweł urządzili już samodzielnie wcześniej.