Gdańskie mieszkanie pełne kolorów. Świetna aranżacja 33-metrowej przestrzeni!

Mieszkanie, które dziś Wam przedstawiamy, znajduje się na gdańskim osiedlu, które słynie z ascetycznej architektury, na którą składają się białe elewacje, powtarzalny rytm okien oraz nieskomplikowana bryła. Monotonny widok za oknem wygenerowany przez neutralną zabudowę sąsiednią sprawił, że Marta Pietruszyńska i Radosław Standara z pracowni nodo architekci postanowili nadać mieszkaniu wyrazisty wygląd.

Autor: AK

Zdjęcia: Hanna Połczyńska / kroniki.studio

https://nodoarchitekci.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Ten lokal o powierzchni 33 m2 składa się z 29-metrowego pomieszczenia wielofunkcyjnego oraz 4-metrowej łazienki. Od początku miało być przeznaczone na najem długoterminowy. 

Inwestor dysponował ograniczonymi środkami na realizację w wysokości 2000 zł/m2 brutto (budżet na realizację pod klucz). Zaznaczył również, że nie dopuszcza wprowadzania zmian budowlanych lub instalacyjnych, które znacząco wpłynęłyby na budżet lub harmonogram.

Jednocześnie zarówno inwestorowi, jak i architektom zależało na jakościowym wykończeniu i niepowtarzalnym charakterze. Ze względu na przeznaczenie mieszkanie musiało charakteryzować się łatwością utrzymania, wytrzymałością materiałów oraz łatwością odświeżania pomiędzy najemcami.

Podstawą projektu przy tak ograniczonych możliwościach był dobrze opracowany plan funkcjonalny. Mieszkanie zostało podzielone na strefę dzienną (funkcje: wiatrołap, salon, kuchnia i jadalnia) oraz nocną (funkcja sypialna oraz biurko). Każdą strefę wyróżniono wykończeniem ścian i kolorystyką.

Strefa nocna została optycznie oddzielona od strefy dziennej malowaniem ścian i sufitu w kolorze brudnego różu. Dodatkowo może zostać wydzielona mobilnym parawanem, co daje poczucie prywatności oraz możliwość jednoczesnego korzystania z sypialni i strefy dziennej. W tej części stoją pojemna szafa oraz biurko, które może służyć do nauki, pracy albo jako toaletka.

Salon został zorganizowany tyłem do części sypialnej, dzięki czemu, spędzając czas na kanapie, nie widzimy prywatnej strefy z łóżkiem. Do salonu przynależy fragment ściany zaznaczony czerwono-białą tapetą z linearnym deseniem. W salonie znajduje się najintensywniejszy pod względem koloru mebel, czyli czerwona komoda.

Na granicy pomiędzy salonem a zlokalizowaną w narożniku kuchnią stanął stół jadalniany z dwoma krzesłami. „Dobraliśmy stół, który po rozłożeniu może pomieścić 6 siedzących osób. Zależało nam na umożliwieniu użytkownikom organizowania spotkań towarzyskich w wygodnych warunkach” – mówią Marta Pietruszyńska i Radosław Standara.

Kuchnia ma układ litery L z szachtem wentylacyjnym w narożniku. Na dłuższym boku stworzono blat kuchenny, zaś pod nim szafki, piekarnik, zmywarkę oraz śmietniki. Nad blatem zawisła zabudowa szafkami pod sam sufit. W szafkach ukryto kuchenkę mikrofalową oraz wyciąg z kanałem. Krótsze ramię kuchni jest całkowicie zabudowane i ukrywa szafki, szuflady oraz lodówkę z zamrażarką.

Pomimo niewielkiej liczby modułów kuchnia jest bardzo pojemna. Dłuższy bok kuchni znajduje się na tej samej ścianie co salon, dlatego użyto w nim neutralnej bieli. Kolorystycznym nawiązaniem do salonu są uchwyty szafek. Krótki bok kuchni jest polakierowany na błękitno i ma delikatne frezowania, które dodają mu wyjątkowości. Te zabiegi miały również uzasadnienie ekonomiczne. Pozwoliły ograniczyć koszty realizacji kuchni. Biało-błękitna kuchnia ma za zadanie odbijać światło padające z okien i rozjaśniać pomieszczenie.

Strefa wejściowa zlokalizowana jest pomiędzy krótką ścianą w kuchni zbudowaną przez dewelopera oraz zaprojektowaną szafą. Szafa ukrywa elementy techniczne (tablica bezpieczników i skrzynka multimedialna), przechowuje odzież wierzchnią oraz sprzęty domowe (np. odkurzacz, deska do prasowania, suszarka). Architekci zrezygnowali z zewnętrznego wieszaka, aby uniknąć wrażenia nieładu.

W łazience lokalizacja sprzętów pozostała zgodna z projektem dewelopera w odpowiedzi na prośbę inwestora o nieprzerabianie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Z tej samej przyczyny nie wymieniono grzejników. Architekci zadbali o miejsca do przechowywania – szafki nad miską ustępową, pod umywalką oraz półki w powstałej wnęce obok toalety. Szafka umywalkowa jest częściowo podcięta, co umożliwia swobodne korzystanie z pralki.

„Chcąc skupić uwagę na części z umywalką, największy akcent kolorystyczny zdecydowaliśmy się położyć na lustrze. Zastosowaliśmy rozwiązanie wyraziste a jednocześnie ekonomiczne – wykleiliśmy część lustra pomarańczową folią” – opowiadają architekci.

Kluczem do stworzenia wyjątkowej i zaprojektowanej przestrzeni przy ograniczonym budżecie było podzielenie wyposażenia na tło oraz akcenty. Architekci wybierali elementy tła bardziej budżetowe (np. stół), decydowali się na bardziej ascetyczne projekty mebli (szafa w przedpokoju, białe szafki kuchenne), wykorzystywali materiały, które były dostępne w okazyjnych cenach (płytki). 

To umożliwiało stworzenie elementów przykuwających wzrok oraz zastosowanie droższych materiałów. Widać to w błękitnych frontach kuchennych, różowo-sklejkowej szafie oraz wezgłowiu ze sklejki. Ponadto we wnętrzu znalazły się meble, które mają prostą estetykę, ale zrobione są z drewna lub pokryte fornirem drewnianym (biurko, krzesła).

„Zależało nam na użyciu naturalnych materiałów, które dają poczucie ciepła, a kontakt z nimi działa odprężająco na użytkowników przestrzeni. To wszystko dopełniliśmy dodatkami w intensywnych kolorach, które nawiązują do bieżących trendów zarówno architektonicznych, jak i modowych. Mieszkanie utrzymane jest w większości w pastelowych, zgaszonych barwach. Kilka elementów podkreśliliśmy wyjątkowo mocno po to, by nadać im odpowiednią rolę organizacji przestrzeni” – dodają architekci.

Wyjątkowość przestrzeni nadają elementy stworzone specjalnie dla tego wnętrza. Lampy wiszące do salonu oraz sypialni architekci zaprojektowali i stworzyli własnoręcznie. Lampy BLOKI zbudowane są z ręcznie formowanych elementów glinianych, drewnianych toczonych brył oraz elementu nowoczesnego – dysków z pleksi.

Marta namalowała również obrazy, które dodają wnętrzu indywidualnego charakteru a ich kolorystyka stanowi kontrast do tła. Dopełniają przestrzeń – szczególnie w części sypialnej” – podkreśla Radosław Standara.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Spokój klasyki Wnętrza

Spokój klasyki

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. na warszawskiej ulicy Oleandrów – brzmi jak marzenie? Owszem.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie jak z bajki Wnętrza

Mieszkanie jak z bajki

Jesteśmy w starej kamienicy w Krakowie, w 50-metrowym mieszkaniu jak z bajki. W lokalu dominują trzy kolory: liliowy, niebieski i zielony. Za projekt jego wnętrza odpowiada pracownia architektoniczna Gaja Architektura Wnętrz.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.