Jak urządzić dom w stylu japandi?
Jak pisaliśmy we wstępnie numeru & Living – „W duchu japandi”, wzornictwo ma to do siebie, że skutecznie łączy to, co pozornie odległe. Tak jest w przypadku stylu japandi, który narodził się z połączenia tego, co najlepsze w japońskim dizajnie, z tym, co najlepsze w świecie dizajnu skandynawskiego. Z miłości do minimalizmu i projektowania w zgodzie z naturą, wraz z platformą desho przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, jak urządzić wnętrze w tym niepowtarzalnym stylu!
Artykuł sponsorowany
1. Siła drewna
Jedną z najbardziej charakterystycznych elementów skandynawsko-japońskiego stylu projektowania wnętrz jest obecność drewnianych mebli. Drewno to powszechnie lubiany i naturalny surowiec, który doskonale nadaje się do wykonania minimalistycznych obiektów o prostej formie. To właśnie one stanowią serce aranżacji w stylu japandi, bowiem wprowadzają do przestrzeni kojącą moc harmonii.
W jadalni urządzonej w stylistyce japandi świetnie sprawdzą się na przykład skandynawskie krzesła Workshop Oregon Pine marki Muuto. Cienkie tylne oparcie i lekko zakrzywione siedzisko nadają im niezwykle charakterystyczny wygląd.
Styl japandi we wnętrzu pomoże również uzyskać, zaprojektowany dla MENU przez pracownię Anderssen & Voll, fotel Brasilia Lounge Chair. Projekt mebla zainspirowany został skandynawską estetyką wzornictwa z połowy ubiegłego wieku i brazylijskim modernizmem. Masywne drewniane nogi dają poczucie siły i stabilności, podczas gdy tapicerowane oparcie, siedzisko i podłokietniki zapewniają wysoki komfort.
Drewno jest także mile widziane w detalach. Przykładowo jesionowa taca Moln Tray nie tylko sprawi, że przedmioty codziennego użytku będą uporządkowane i łatwo dostępne, ale też będzie stanowić estetyczną ozdobę konsoli, szafki bądź stołu.
2. Jasne jak słońce
Drugim z najważniejszych cech wystroju w stylu japandi są jasne kolory, zwłaszcza odcienie bieli oraz beżu. Barwy te można dostrzec zarówno na ścianach, jak i poszczególnych przedmiotach. Dlaczego biel jest w tych wnętrzach tak ważna? Bo w ten sposób najłatwiej jest uzyskać minimalistyczną i harmonijną przestrzeń.
Jeżeli lubicie ponadczasowe meble wysokiej jakości i zgodne z najnowszymi trendami, warto postawić na sofy z tapicerką z tkaniny boucle, taką jaką posiada sofa object046. To prawdziwa gratka dla miłośników nieszablonowego dizajnu! Jej nieregularny, organiczny kształt stanowi udane połączenie współczesności z przeszłością.
Klimat dalekiego wschodu z pewnością wprowadzą beżowy wazon KIND od Muuto, w którym można umieścić gałązki, czy lampa podłogowa Hashira marki MENU, będąca przykładem nowoczesnego, skandynawskiego podejścia do tradycyjnego japońskiego lampionu z papieru ryżowego. Lampa została zaprojektowana przez Norm Architects.
Kuchnię i jadalnię w stylu japandi można zaopatrzyć w zestaw przypominających płatki kwiatów misek Nimbus A' la Carte, zestaw do parzenia herbaty Nina tea set od Viva Scandinavia oraz młynki do soli i pieprzu Bottle Grinders od MENU.
3. Liczy się detal
W japandi równie istotne, co drewno i jasne barwy, są… detale! Nie byle jakie. Z uwagi na to, że styl zakłada ograniczoną ilość dodatków, ważny jest ich przemyślany dobór. Przedmioty mogą przy tym cechować się drobnymi niedoskonałościami, będącymi wynikiem ręcznego wytworzenia bądź czasu, co jest zgodne z trendem wabi-sabi.
Na przykład we wnętrzu w stylu japandi doskonale będzie prezentować się wazon Aer 33 marki MENU o asymetrycznej formie z dmuchanego szkła w kolorze dymu czy jasnobrązowa narzuta kaszmirowa od Fritz Hansen, która zachęci do odpoczynku.
Dobrym pomysłem jest wyposażenie domu w minimalistyczne lustra, takie jak lustro Woodturn od tre czy lustro Framed Small od Muuto. Intrygującym elementem aranżacji w stylu japandi może być też lustro ze schowkami Slide marki Fritz Hansen, do którego pasuje słowo „shibui”. To japońskie określenie dla przedmiotów, które są atrakcyjne w swojej surowości i powściągliwości.
4. Po prostu proste formy
W japandi obowiązuje zasada „im prościej, tym lepiej”. Dotyczy to zarówno mebli, oświetlenia, jak i dodatków. Widoczne są także powszechne nawiązania do natury. Stolik kawowy przypominający skałę? Regał budzący skojarzenie z drzewami? Fotel kojarzący się z chmurą? Trzy razy tak!
Cechy te posiada lampa wisząca BUDDY PENDANT marki BELID. Przypomina bowiem kroplę wody, która za chwilę zmieni swój kształt i skapnie na ziemię.
W holu w stylu japandi sprawdziłaby się również konsola FORST Console marki UN’common. Zachwyca swoim prostym kształtem, na który składają się korpus z forniru dębowego w naturalnym odcieniu i marmurowy blat.
5. …ale najważniejszy jest komfort!
Wymieniliśmy już elementy, które składają się na estetyczny aspekt stylu japandi. Równie ważne przy urządzaniu domu w tej stylistyce jest jednak pamiętanie o podstawowej funkcji, jaką ma za sobą nieść – czyli zapewnieniu komfortowej przestrzeni służącej wyciszeniu się i relaksowi.
Efekt ten uzyskuje się poprzez połączenie kilku cech, jednak warto pamiętać o meblu, którego podstawowym przeznaczeniem jest właśnie przynoszenie komfortu, mianowicie sofie. Przykładowo można wybrać sofę Outline 3-Seater Vidar od Muuto. To nowe spojrzenie na klasyczne skandynawskie sofy z lat 60., łączące w sobie prostotę i funkcjonalność.