Jej portret. Najnowsza realizacja Anny Koszeli to definicja współczesnego luksusu

Dobry architekt wnętrz jest jak psycholog. Stara się zrozumieć potrzeby swoich klientów, projektując wnętrza w pełni dopasowane do ich osobowości i stylu życia. Jednak najlepszy idzie o krok dalej i niczym artysta-malarz tworzy portret właścicieli, doskonale wczuwając się w ich emocje i oddając artyzm ich duszy. Do tych ostatnich niewątpliwie należy Anna Koszela, która poprzez swoje realizacje, odmalowuje wewnętrzny świat przyszłych mieszkańców. Tak było i w tym przypadku.

Autor: UT

Zdjęcia: Budzik Studio, stylizacja: Budzik Studio

https://annakoszela.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Claudia jest młodą, ciekawą świata dziewczyną. Subtelna i delikatna skrywa w sobie rockową duszę buntowniczki, z którą w parze idzie silny charakter. Taka też jest jej prywatna przestrzeń do życia – wnętrze 230-metrowego apartamentu, urządzonego w odrestaurowanej kamienicy w centrum Warszawy. Zanim jednak luksusowo urządzone pomieszczenia nabrały realnego kształtu, Claudia długo zastanawiała się nad tym, jak mają one finalnie wyglądać. Szukając inspiracji na Instagramie, odnalazła projekty architektki Anny Koszeli, w pełni oddające historyczny koncept, niepozbawione przy tym nowoczesnego sznytu. Od razu zrozumiała, że to jest to. W przekonaniu tym, utwierdziło ją spotkanie z projektantką, z którą młoda właścicielka od pierwszej chwili poczuła wspólne flow.

- Z Claudią od razu odnalazłyśmy wspólny język. Połączyła nas miłość do historycznych konceptów aranżacyjnych, wysokiej jakości materiałów i luksusu. Było jednak w tym wszystkim coś więcej, niż tylko wspólna fascynacja klasyką, wnętrzami eleganckimi, z nowoczesnym wydźwiękiem. Myślę, że jest to taka siła kobiecości, wspólna energia dwóch silnych, ale wrażliwych na piękno osobowości… To była dla mnie także ogromna przyjemność projektowanie właśnie dla kobiety - młodej, ambitnej, niezwykle ciekawej. I to właśnie przez ten wspólny dialog, energię, kobiecość tego wnętrza, jest mi ono szczególnie bliskie – opowiada architektka wnętrz Anna Koszela.

Praca nad projektem i jego realizacją do najprostszych nie należała. Wyzwanie stanowiła już 230-metrowa przestrzeń, przeznaczona wyłącznie dla jednej osoby, którą przede wszystkim trzeba było wizualnie domknąć. Do tego doszła niestandardowa wysokość wnętrz, typowa dla historycznych kamienic. Anna Koszela poradziła sobie jednak z tymi problemami wyśmienicie.

We wnętrzach pojawiły się ciemne, nasycone kolory, które pomagają optycznie domknąć przestrzeń. Architektka wybrała je wspólnie z inwestorką, która poprzez zdecydowaną paletę barw chciała wyrazić swą „gotycką” duszę. Claudia na co dzień współpracuje z jedną z najbardziej popularnych rozgłośni rockowych w Polsce. Czerń, ciemne szarości, bordo czy turkus nie burzą jednak luksusowego i bardzo szykownego charakteru wnętrz. Wręcz przeciwnie, stanowią znaczące tło dla klasycznego wystroju, inspirowanego stylem paryskich kamienic.

- Przedwojenna Warszawa była imponującym, tętniącym życiem miastem, które wyróżniało się na tle europejskich stolic. Miała swój niepowtarzalny klimat. Nie bez powodu nazywana była Paryżem Północy. I właśnie ten klimat z okresu świetności miasta starałam się uchwycić we wnętrzu kamienicy położonej w jej sercu – tłumaczy Anna Koszela.

Pomogły w tym naturalne, tradycyjne materiały – drewno w pięknym ciemnym wybarwieniu i kamień, który ułożono m.in. na podłodze w kuchni w charakterystyczną szachownicę. Wspomniana podłoga, która pojawiła się tu na specjalne życzenie klientki, wymagała bardzo precyzyjnych robót kamieniarskich. Podobnie jak gipsowe sztukaterie, wykonane niczym koronki i równie kunsztowny paneling. Wymagające były także charakterystyczne łuki oraz ręcznie malowane sufity, w tym złocony tradycyjną metodą pisania ikon sufit w kuchni, które w efekcie plastycznie zmiękczyły przestrzeń. To wszystko sprawia, że duch minionej epoki już tutaj ciągle żywy. Jednak najlepiej oddaje go rzemiosło, które w tym projekcie gra pierwsze skrzypce.

- Ze względu na niestandardową wysokość wnętrz wszystkie meble zostały wykonane na zamówienie według mojego autorskiego projektu. Meble ze sklepu by były po prostu za małe. Nie oddawałyby też tego subtelnego, klasycyzującego charakteru wnętrz, na którym mi i Claudii bardzo zależało. Musiały więc być wyjątkowe i szyte na miarę – tłumaczy architektka Anna Koszela.

– Przy ich powstawaniu nie wyobrażałam sobie współpracy z nikim innym niż Manufaktura Wirchomski. Pracownia niejednokrotnie już wykazała się niezwykle sprawnym rzemiosłem, sztuką stolarską i ślusarską, wykonując meble mego projektu. Współpraca z rzemieślnikami to jest praca nad każdym detalem, nad profilem takich elementów, nad proporcjami. I tutaj właśnie wyzwaniem było to, że ten apartament był duży - wysoki i rozległy i te proporcje musiały usiąść w tym wnętrzu – dodaje architektka.

Poza tradycyjnymi, drewnianymi zabudowami stałymi, jednak o niestandardowej wysokości, jak ta ze stylowymi frontami w kuchni, pojawiają się tu także meble i elementy wyposażenia wykonane z miedzi. Jak przyznaje Anna Koszela, miedź jest trudna w obróbce, ale bardzo pasuje do tego wnętrza. To ona buduje klimat. Jest miękka i plastyczna, więc też delikatna, przez co, wbrew powszechnej opinii, dodaje w tym projekcie pożądanej lekkości. Miedziane regały w salonie, czy wolnostojąca wanna w głównej łazience to prawdziwe dzieła sztuki rzemieślniczej. Przyciągając uwagę, stanowią funkcjonalny detal we wnętrzach.

Aranżacyjne detale i dekoracje także mają ogromne znaczenie w projekcie. I jak o te pierwsze starannie zadbała architektka Anna Koszela, tak na te drugie największy wpływ miała Klientka. Bo warto zaznaczyć, że w tej realizacji jest wiele pomysłów inwestorki, które architektka starała się wpisać w całą koncepcję aranżacyjną. Ta wspólna energia, doskonała komunikacja i zdolność Ani we wczuwanie się w emocje, nastoje i potrzeby Claudii zaowocowały wnętrzem, które same w sobie jest dziełem sztuki aranżacji. Dziełem pełnym kobiecej subtelności, wrażliwości i wewnętrznej siły, ale też hołdem oddanym klasycznym wzorcom i Warszawie sprzed wieku. To jednak przede wszystkim niezwykły portret kobiety namalowany kobiecą kreską.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.