Jurorzy konkursu AXOR o zmaganiach projektantów wnętrz

Wkrótce zakończenie konkursu „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni” – termin nadsyłania projektów łazienek z wykorzystaniem baterii AXOR One mija 12 listopada. Prace sukcesywnie napływają, a w tym czasie pytamy jurorów o kwestie związane z konkursami dla projektantów w ogóle. Dlaczego warto brać w nich udział? Co mogą dać uczestnikom – oprócz cennych nagród? Jakie kryteria oceny dla poszczególnych ekspertów są najważniejsze? Sprawdźmy.

Autor: PM

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.axor-design.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Na zdjęciu: Magdalena Świc

Przypomnijmy, że tematem konkursu „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni” jest projekt łazienki z wykorzystaniem co najmniej jednego modułu prysznicowego AXOR One. Do udziału w zmaganiach organizator zaprasza architektów wnętrz, projektantów oraz absolwentów i studentów uczelni, szkół i kursów kształcących w kierunkach związanych z tematyką zmagań. Osoby te mogą występować samodzielnie lub w maksymalnie 3-osobowych zespołach. Regulamin dopuszcza nadsyłanie prac zrealizowanych, wyklucza jednak te, które brały udział w innych konkursach. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 listopada 2021 r. Wyniki zostaną podane 22 listopada. Do zdobycia nagrody o łącznej wartości ponad 30 000 zł.

Najlepsze prace wyłoni jury w składzie: Agnieszka Gruszczyńska-Hyc – redaktor naczelna magazynu „Dobre Wnętrze”, Yassen Hristov – fotograf wnętrz, Roland Stańczyk – architekt wnętrz (RS Studio) i członek zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz, Małgorzata Szczepańska – redaktor naczelna magazynu „Elle Decoration”, Magdalena Świć – redaktor magazynu „Label Magazine”, Wojciech Trzcionka – redaktor naczelny magazynu „DesignAlive” oraz Przemysław Wojdat – Managing Director marki Hansgrohe. Przy ocenie zgłoszeń będą brane pod uwagę kryteria funkcjonalności, możliwości realizacji zaproponowanych rozwiązań, pomysłowości i walorów estetycznych, przy czym jurorzy zwrócą szczególną uwagę na kreatywne myślenie, wykorzystanie potencjału Manufaktury AXOR oraz spójność stylistyczną projektu.

Na zdjęciu: Przemysław Wojdat

Dlaczego warto brać udział w konkursach dla projektantów?

Nim znakomici jurorzy przystąpią do oceny stale napływających prac, postanowiliśmy zadać im kilka pytań dotyczących konkursów dla projektantów w ogóle. Pierwsze z nich dotyczyło zasadności i wartości udziału w tego typu zmaganiach. Na jakie elementy zwracali uwagę? Przede wszystkim na edukacje i możliwość doskonalenia umiejętności. 

– Konkursy motywują i uczą. Porównując się z innymi oceniamy swoje możliwości. Dla wielu właśnie rywalizacja jest motorem samodoskonalenia, a porażka wyzwala chęć walki o przyszły sukces – stwierdza Roland Stańczyk. I dodaje: – Konkursy bywają okazją do ponownego przeanalizowania już wykonanego projektu. Krytycznego spojrzenia z dystansu, na które na co dzień nie starcza czasu. Z drugiej strony, kiedy projektujemy z nastawieniem przyszłego zgłoszenia pracy do konkursu, z dodatkową wnikliwością analizujemy wszystkie przyjęte rozwiązania. Wydłużony czas i wytężona praca sprzyja każdemu projektowi – zaznacza.

Na zdjęciach: Roland Stańczyk, Yassen Hristov

– Zadanie architekta zaczyna się od słuchania użytkownika wnętrza. Słuchania i słyszenia, bo mówienie o potrzebach wcale nie jest łatwe. Należy więc czytać między wierszami, rozumieć niewypowiedziane, godzić sprzeczności. A udział w konkursie daje okazję, by porównać swoją pracę, zobaczyć ją w szerszym kontekście – zarówno zmian społecznych, jak i licznych możliwych dróg wiodących do rozwiązania – ocenia Agnieszka Gruszczyńska-Hyc.

Nagrody nie tylko regulaminowe

Konkursowe zmagania wiążą się z uchwytnymi korzyściami. I wbrew pozorom dotyczą one nie tylko szczęśliwców, którzy zdobędą nagrody. Yassen Hristov zwraca uwagę na medialny aspekt sprawy. – Czy warto brać udział w konkursach? Warto – chociażby dlatego, że szum wokół samego tworzenia, nadsyłania zgłoszeń, publikacji shortlisty i wyników oraz ewentualnej wygranej dają sporo materiału do własnej komunikacji biznesowej czy medialnej. A gdy się odniesie sukces, dochodzą do tego kwestie prestiżowe. Wartość własnej marki, którą, jak wiemy, buduje się powoli – nagle dynamicznie rośnie.

Myśląc o nagrodach, często zapominamy o wartości samej pracy, którą wykonujemy przygotowując projekt i elemencie samodoskonalenia, na co zwraca uwagę Magda Świć. – Takie próby są świetnym ćwiczeniem cierpliwości i wytrwałości. A praca nad determinacją oraz nad własnym ego potrzebna jest w każdym zawodowym wyzwaniu. Dodaje również: – Konkurs jest okazją, aby zaprezentować szerzej swój warsztat i pomysłowość. Mam na myśli nawiązywanie kontaktów i spotkania z ludźmi, z którymi projektant czy projektantka być może w przyszłości stworzy coś, czego dziś nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić. Ale udział w konkursie to także sprawdzenie siebie i rynku, a więc zbadanie, czy to, co proponuję podoba się szerszej widowni.

Gdzie (nie) szukać inspiracji

Roland Stańczyk zwrócił uwagę, że dobry projekt wymaga nakładów czasu i pracy. Niezbędny jest jednak również dobry pomysł. Jak go znaleźć? – Każdy ma na to inny sposób. Jedni inspirują się pracami konkurentów, lepszych od siebie albo tych, co odnieśli sukces. Wielu twórców jednak nie szuka jej w sposób konwencjonalny. Ja sam inspiruję się określoną sytuacją i energią, jaka panuje w konkretnym miejscu albo własnym nastrojem w danej chwili. Myślę, że niejeden architekt wnętrz działa podobnie – mówi Yassen Hristov

Wojciech Trzcionka dodaje: – Dziś podstawowym źródłem inspiracji są media społecznościowe i wydarzenia branżowe. To błąd. Instagram jest ładny, a targi potrzebne, ale to, co się tam znalazło, już było, tymczasem projektant musi być dalej, musi wyprzedzać innych. Gdzie więc kryją się inspiracje? Tam, gdzie zawsze. Otaczają nas w domu, w ogrodzie, lesie i w podróży… Są wszędzie. Trzeba jednak nauczyć się je zauważać.

Na zdjęciu: Wojciech Trzcionka

 Między subiektywizmem a obiektywizmem

Zapewne nie tylko uczestników zmagań interesują przesłanki, którymi jurorzy kierować się będą przy ocenie nadesłanych projektów. Zapytaliśmy więc i o refleksje na ten temat.

– Czy można znaleźć uniwersalną odpowiedź na pytanie o to, jaki projekt ma szansę zwyciężyć? – zastanawia się Roland Stańczyk. – To musi być dobry projekt. Odpowiadający potrzebom użytkowników. Szanujący kontekst miejsca i odnoszący się do niego w określony sposób. Mądry, a więc funkcjonalny, bezpieczny i trwały. Z jednej strony nowatorski, z drugiej ponadczasowy i długowieczny. Oryginalny i ciekawy. Zaskakujący, ale konsekwentny. Wreszcie spełniający ustalone kryteria, a podany w zrozumiały i estetyczny sposób – wymienia architekt. – Na koniec ważna uwaga – zaznacza. – Ocena projektu jest subiektywna. Zwycięstwo i leżąca na przeciwnej szali porażka często są dyskusyjne. Takimi myślami można koić zawiedzione ambicje lub lekko hamować zasłużoną dumę – podkreśla.

– Ja zwracam uwagę na oryginalność projektu, w każdym szukam jakiejś odrębności, inności. Nawet jeżeli jest niedoskonały, to wolę widzieć w nim poszukiwania i projektową dociekliwość niż zwykłą poprawność czy zgodność z trendami – zdradza Wojciech Trzcionka. – Nawet projekt łazienki potrafi pokazać, czy projektant ma szerokie horyzonty, czy patrzy wąsko i jest wtórny. W konkursach poszukuję oryginałów, ludzi, którzy myślą i nie boją się patrzeć dalej, są ciekawi świata i innych. Na takie prace czekam i takich prac będę bronił przed innymi jurorami – zapowiada.

– Brawura zwraca uwagę, ale spójność i konsekwencja myślenia zawsze są doceniane – zauważa Agnieszka Gruszczyńska-Hyc. I podpowiada uczestnikom zmagań: – Łazienki zmieniają się w przestrzenie relaksu. Nie tracą walorów funkcjonalnych, ale zyskują miękkość rodem z salonu. Wraz ze wzrostem świadomości, jak pomocne jest miejsce prawdziwego odpoczynku, uznanie zyskują nowe, bliskie naturze materiały, wyposażenie, które zdaje się odgadywać potrzeby użytkowników, łagodne, regulowane oświetlenie. Chyba w żadnym innym pomieszczeniu praca projektanta nie obejmuje w takim stopniu oddziaływania na wszystkie zmysły.

– Konkursy, w których oceniamy wrażliwość i zdolności uczestników, charakteryzują się dodatkową trudnością: nie ma tutaj, jak w matematyce, jednoznacznego kryterium, bo na ocenę wpływa też wiele nieobiektywnych czynników, jak np. specjalizacja czy upodobania oceniającego. Osobiście cenię sobie szczerość i spójność projektową, rzetelność w podejściu do tematu, a w przypadku projektowania wnętrz również realność i funkcjonalność rozwiązań. Zaskoczenie też jest wskazane, ale raczej niech to będzie wspaniałe rozwiązanie, harmonia barw, faktur, a nie umieszczenie wanny na suficie – podpowiada Małgorzata Szczepańska.

Na zdjęciu: Małgorzata Szczepańska

– Oceniając projekty zwraca się zawsze uwagę na spójność i przemyślaną koncepcję obejmującą zasady ergonomii, funkcjonalności, ekologii oraz wyzwań dzisiejszych czasów. Bardzo ważna jest funkcjonalność i troska o to, by przestrzeń została dobrze zagospodarowana i nic w niej nie przeszkadzało – wymienia z kolei Magdalena Świć. – Sama dodatkowo będę zwracała uwagę na projekty intrygujące i odważne. Lubię niebanalne połączenia klasyki ze współczesnością, stylu vitage z czymś bardzo nowoczesnym – zdradza.

W jaki sposób na te oczekiwania odpowiedzą uczestnicy konkursu „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni”, przekonamy się 22 listopada 2021 r.

Konkurs objęły patronatem magazyny „DesignAlive”, „Dobre Wnętrze”, „Elle Decoration” i „Label Magazine” oraz serwisy homebook.pl, magazif.com, plndesign.pl i whitemad.pl. 

Szczegóły na stronie: axor-design.pl

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.