Kawalerka na wynajem we wrocławskiej kamienicy. Eleganckie wnętrze projektu rys.studio
Stonowane kolory, naturalne materiały i zaledwie 28 m2 powierzchni. Oszczędne w środkach wyrazu wnętrze projektu z pracowni rys.studio to przestrzeń zanurzona w naturalnych materiałach i funkcjonalnej prostocie.
Zaglądamy do jednej z przedwojennych kamienic we Wrocławiu. Małgorzata Radaj i Konrad Onderko z pracowni rys.studio na zaledwie 28 m2 stworzyli wygodną i stylową przestrzeń na wynajem krótkoterminowy. „Apartament Memoire” to część ich większego projektu - architekci prowadzą apart hotel Visiting Apartments, gdzie część apartamentów to mieszkania ich autorstwa. To nie tylko wizytówka dla projektowanych przez nich wnętrz, ale i showroom dla autorskich mebli.
Projektowanie wnętrz o tak małym metrażu to zawsze duże wyzwanie. Jak przyznają architekci, w tym projekcie najwięcej trudności sprawiło wypracowanie układu, w którym pomimo ograniczeń, wciąż czuć przestrzeń.
W efekcie powstało wnętrze podzielone na część kuchenną połączoną z przestrzenią łazienkową oraz otwarta strefa sypialni. Centralnym punktem mieszkania jest ściana nośna z aneksem kuchennym, którą można obejść dookoła, przechodząc przez wszystkie strefy funkcjonalne mieszkania. Sypialnię od łazienki oddzielono zaś przyciemnianą, szklaną ścianą prysznica.
Po wypracowaniu układu funkcjonalnego, architekci na podstawie moodboardu stworzyli bazę kolorystyczną. To oszczędna, charakterystyczna dla pracowni rys.studio gama naturalnych, stonowanych barw – biele, beże, szarości, czerń, ciemny niebieski i ciepły odcień drewna.
Architekci oparli projekt na naturalnych materiałach. W łazience i kuchni dominuje kamień Prada Gold, który w połączeniu z niebieskim fornirem szafek również przybiera niebieskawy odcień.
Ściany do wysokości nadproży zostały wykończone płytami meblowymi w odcieniu taupe, który zgrano z barwą mikrocementu na posadzce. Urozmaicenie stanowią wąskie płyty kamienne, za którymi ukryte jest oświetlenie, oraz płyty drewniane, którymi wyróżnione zostały dodatkowe funkcje - otwarta garderoba, minimalistyczna dekoracyjna półka na książki oraz łóżko.
By zniwelować imponującą wysokość wnętrza (aż 3.35 m) nadproża została utrzymane na tym samym poziomie w całym mieszkaniu - zarówno w zabudowie łazienkowej jak i proporcjach zasłon.
Dębowe łóżko to projekt architektów z rys.studio. Mebel obrócony dłuższym bokiem do ściany w dzień pełni funkcję głębokiej sofy. Przy jednym z krótszych boków łóżka znajduje się szafka nocna. Dekoracją tej przestrzeni są grafiki autorstwa Marty Kowalczyk, które umieszczono w specjalnie zaprojektowanych ramach.
Warto zwrócić uwagę na detale – grzejnik żebrowy typu favier, który wprowadza akcent retro do wnętrza, krzesła inspirowane twórczością Pierre’a Jeannereta – ich kolor dopasowano do barwy zabudowy kuchennej. Są też ręcznie robione szklane lampy „Mémoire” polskiej marki Embassy Interiors, od których nazwę wziął ten projekt.
W mieszkaniu znajduje się portfenetr, którego drzwi wychodzą bezpośrednio na zielone korony drzew dziedzińca. Duża ilość powierzchni refleksyjnych i luster pomaga wykorzystać możliwie
jak najwięcej światła dziennego wpadającego przez okna skierowane na północ.
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 60 – „Rewolucyjne i rewelacyjne lata 60. XX wieku” i &LIVING 28 – „Najpiękniejsze wille i kameralne hotele w Europie”!