Klasyki dizajnu i miękkie formy. Tak zmienił się rodzinny dom na warszawskiej Pradze

Ten wybudowany w powojennych latach dom wysłużył się już jednemu pokoleniu. Wraz kolejną generacją jego mieszkańców przyszedł czas na zmiany. Wnętrze miało być ponadczasowe i w miarę upływającego czasu nabierać szlachetności. Zadanie stworzenia takiej przestrzeni powierzono architektce Joannie Krawczyk, założycielce pracowni True. interiors.

Autor: MB

Zdjęcia: ONI Studio

https://trueinteriors.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Joanna Krawczyk w swojej pracy jest bardzo uważna na potrzeby inwestorów. Stara się, by wnętrza, które projektuje odzwierciedlały charaktery i sposób życia ich właścicieli. W przypadku tego 200-metrowego domu na warszawskiej Kępie Gocławskiej, położonej w dzielnicy Praga Południe, nić porozumienia z inwestorami pojawiła się od razu. Właściciele to młoda, twórcza para – ona jest charakteryzatorką, on właścicielem agencji reklamowej. „Była między nami pozytywna energia i dynamika w kontakcie. Rozumieliśmy się” - wspomina architektka. 

Ten wybudowany w powojennych latach dom lata świetności miał już za sobą. „Postanowiliśmy wyburzyć całkowicie stan istniejący. Jako element wielopokoleniowy zostawiliśmy jedynie stary kamienny portal kominkowy, nad którym umieściłam futurystyczny kinkiet Toma Dixona” - mówi Joanna Krawczyk. Właściciele domu są bardzo towarzyscy. Często goszczą u siebie rodzinę i przyjaciół. Architektka połączyła więc więc kuchnię, jadalnię i salon w jedną strefę dzienną.

Baza wnętrza miała być jasna, ponadczasowa i nabierać szlachetności wraz z upływającym czasem. Takie założenia zadecydowały o doborze naturalnych materiałów wykończeniowych. Znajdziemy tu drewno z widocznym rysunkiem słojów czy kamień. Z żywego mosiądzu zrobiono m.in. baterie łazienkowe i kuchenne. Materiał ten pozbawiony lakierów ochronnych pod wpływem powietrza utlenia się, nabierając szlachetnej patyny.

Podłogę wykonano z mikrocementu w odcieniu jasnej szarości. To świetne tło dla kolorowych mebli, skórzanej sofy czy drewnianych zabudów. Dodatkowo spokojną gamę kolorystyczną skomponowaną z barw ziemi przełamują w tym wnętrzu plamy pastelowych kolorów.

Architektka połączyła w tym wnętrzu meble od polskich projektantów z klasykami dizajnu. „W salonie mamy zakupione w nieistniejącym już Yestersenie sofy Togo od Ligne Roset. Odnowiliśmy w nich tapicerkę. Pośrodku, na okrągłym dywanie, stoi stolik kawowy z trawertynu usadowiony na czterech masywnych nogach, również z drugiej ręki” - mówi Joanna Krawczyk.

Poza meblami znanych międzynarodowych marek, takich jak Meridiani, &Tradition czy Gubi, we wnętrzu są meble i dodatki od polskich projektantów. Znajdziemy tu lampy marki Lexavala projektu Jakuba Szkaradka czy stół i krzesła od firmy The Good Living.

Właściciele domu lubią organiczne formy i miękkie kształty. Architektka złagodziła więc krzywizny ścian, wprowadzając zaoblenia, które obecne są również w zabudowach meblowych czy meblach wolnostojących.

Kolejnym z wnętrzarskich must have dla właścicieli tego domu była lustrzana ściana w jadalni. Spełnia ona nie tylko dekoracyjną funkcję, rozświetla też najmniej doświetloną część domu i optycznie ją powiększa. Architektka zastosowała kompozycję z luster w odcieniu zachodzącego słońca, brązu i pudrowego różu. Dzięki doborze takich kolorów wnętrze stało się bardziej przytulne.

Wysoki na dwie kondygnacje salon połączony jest z ogrodem, który w ciepłe dni służy jako przedłużenie strefy dziennej. Na tarasie dostrzec można kolejny klasyk współczesnego dizajnu – polietylenowe fotele „Roly Polly” autorstwa brytyjskiej projektantki Faye Toogood.

Toaleta na parterze ma całkowicie zaokrąglone ściany, a jej podłogę pokryto mikrocementem. Na środku pomieszczenia, w suficie, umieszczono deszczownicę – to miejsce na szybki prysznic przed wyjściem do pracy.

Klatka schodowa z miękko wykończoną balustradą prowadzi na drugie piętro domu. Korytarz płynnie przechodzi tu w garderobę ukrytą za drewnianą ścianą zdobioną lamelami. Za zlicowanymi z taflą lustra drzwiami po prawej stronie znajdują się prywatne pokoje domowników.

Ścianę za umywalkami w łazience na piętrze wykończono drewnianą okładziną, którą urozmaica detal z drewnianych lameli. Ciepło drewna architektka połączyła z zielonym kamieniem na podłodze. Tu również nie brakuje obłości – umywalki umieszczono w zaokrąglonej wnęce, bliźniacze lustra zakończone są zaś łukami.

fot. Adam Bondarowicz

Zobacz także:

Szukasz inspiracji?

Sprawdź LABEL 62 – „ Między twórcą, obiektem a odbiorcą. Wielozmysłowy świat sztuki współczesnej” oraz &LIVING 29 –  „Made in Poland. Kształtowanie przestrzeni i lepszej rzeczywistości. Wnętrza polskich mieszkań i domów”!

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.