Przedwojenna willa we Wrocławiu dla trzech pokoleń. Klasyka miesza się tu z ikonami dizajnu, polskim wzornictwem i sztuką
Cztery kondygnacje, trzy pokolenia i aż sto lat historii. Ta willa z lat 20. ubiegłego wieku położona na wrocławskim Zalesiu dzięki pracowni Na Antresoli dostała nowe życie. Nowoczesność i klasyka tworzą tu unikalną kompozycję, która na długo zapada w pamięć.
Zalesie to willowe przedmieścia Wrocławia. Blisko stąd do Parku Szczytnickiego, Czarnej Wody czy Pól Marsowych. W sercu dzielnicy, w willi z początku lat 20. XX wieku, swój nowy dom znalazła trzypokoleniowa rodzina – małżeństwo z córką i dziadkowie. Budynek składa się z czterech kondygnacji i ma imponujący metraż liczący 740 m. kw., z czego aż 140 m. kw. zajmuje poddasze. Dom był też kilkakrotnie przebudowywany przez poprzednich właścicieli, dlatego nie obeszło się bez gruntownego remontu, by otworzyć przestrzeń i zachować oryginalną tkankę architektoniczną.
Jak przyznają Kamila Piętka – Rakowiecka i Natalia Jankowiak, architektki z pracowni Na Antresoli, praca nad wnętrzem była sporym wyzwaniem. Nie tylko ze względu na ograniczony czas - przygotowanie projektu trwało cztery miesiące, a jego realizacja – kolejne sześć. Remont przyniósł też sporo technicznych zmian - wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną i CO wraz z grzejnikami, instalację elektryczną, wentylację mechaniczną oraz klimatyzację. Trzeba było też wykonać nowe podłogi, drzwi, przearanżować łazienki i oświetlenie.
„Z inwestorami znamy się od kilku lat i był to kolejny projekt, który dla nich przygotowałyśmy. Poprzednie projekty dotyczyły domów wakacyjnych oraz realizacji komercyjnych, natomiast tym razem miałyśmy do zaprojektowania ich dom” - wyjaśniają architektki z pracowni Na Antresoli.
Projekt architektoniczny miał uwzględniać potrzeby wszystkich członków rodziny, dzięki czemu udało się stworzyć przestrzenie idealne zarówno do relaksu, jak i codziennego funkcjonowania. Na poziomie przyziemia zaprojektowano luksusową strefę spa z basenem, siłownią oraz saunami – mokrą i suchą. Znalazły się tu także pomieszczenia techniczne i pralnia, co zapewnia wygodę i funkcjonalność.
Na kolejnym piętrze urządzono przestronną strefę dzienną, rozświetloną ogromnym, dwukondygnacyjnym przeszkleniem z widokiem na park. To tutaj mieści się kuchnia, jadalnia oraz otwarty gabinet, do którego prowadzi kilka stopni. Na tym poziomie znajduje się również hol wejściowy oraz toaleta dla gości.
Strefa prywatna właścicieli zajmuje wyższą kondygnację – sypialnie, łazienki, garderoba i oranżeria tworzą przestrzeń o wysokim komforcie. Najwyższy poziom, bezpośrednio pod skośnymi dachami, to mieszkanie dziadków, urozmaicone antresolą. Wszystkie kondygnacje połączone są dwiema klatkami schodowymi – jedną wewnętrzną i drugą techniczną – oraz nowoczesną windą, zapewniającą łatwy dostęp do wszystkich poziomów.
Pomimo nowoczesnych rozwiązań, w projekcie starano się zachować klasyczny charakter wnętrz. Choć oryginalne elementy architektoniczne willi nie przetrwały próby czasu, architektki postanowiły nawiązać do jej historycznego dziedzictwa poprzez odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych. Wnętrza zdobi więc dębowa podłoga ułożona w klasyczną jodełkę, a wysokie, ozdobne listwy przypodłogowe dodają elegancji.
W większości pomieszczeń znalazły się meble na wymiar wykończone fornirem dębowym, a wysokiej jakości materiały, takie jak kwarcytowe blaty kuchenne, czarny granit na schodach i parapetach oraz włoskie i portugalskie płytki gresowe, podkreślają luksusowy charakter wnętrz. Oświetlenie zostało starannie dobrane – modele takie jak Noctambula i Taccia marki Flos czy Flamingo od Vibii tworzą przytulną, ale nowoczesną atmosferę.
Nie mogło zabraknąć także najwyższej jakości tkanin i tapet, które tworzą unikalny klimat w każdym pomieszczeniu. Tapety od Wall & Deco oraz Arte stanowią eleganckie tło dla kolekcji sztuki właścicieli, którzy od lat gromadzą obrazy i rzeźby, podkreślając indywidualny charakter wnętrza.
Właściciele postawili również na polski dizajn, wybierając tapicerowane meble oraz stół i inne wolnostojące elementy od rodzimych marek. Wnętrza uzupełniają takie ikony światowego wzornictwa, jak biurowe krzesło autorstwa Charlesa i Ray Eamesów od marki Vitra oraz fotel Dudet zaprojektowany dla marki Cassina. Szczególną uwagę poświęcono detalom – osprzęt z serii JUNG LS90, uchwyty czy klamki od Buster and Punch to jedynie kilka przykładów drobiazgów, które nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru.