Klimatyczne mieszkanie w starym spichlerzu. Odwiedzamy Wrocław
Dwupoziomowy lokal w starym spichlerzu, piękne, drewniane belki, stara cegła. „Takie przestrzenie nie potrzebują wiele. Najważniejsze jest, żeby nie zepsuć tego, co jest. Naszym celem było uporządkowanie i ujednolicenie przestrzeni, aby stanowiła jedynie tło. Na pierwszym planie miała znaleźć się konstrukcja budynku” – opowiadają architekci z biura architektonicznego Znamy się, autorzy projektu wnętrza mieszkania „M 1911”. Czas na wirtualną wizytę we Wrocławiu!
Poprzedni właściciele tego 170-metrowego mieszkania znacząco zmodyfikowali to historyczne wnętrze. „To, co zastaliśmy, określiliśmy żartobliwie mianem »polskiej prowansji«. Trawertyn na podłodze, ozdobne kamienie na kominku, żółte tynki, drewniane meble o mocnym usłojeniu. W zestawieniu z widoczną konstrukcją drewnianą oraz starą cegłą całość tworzyła wrażenie zbyt rustykalnego wnętrza” – opisują stan mieszkania przed remontem architekci. Dodatkowo układ funkcjonalny wymagał dostosowania do potrzeb nowych właścicieli.
Podjęto decyzję o zmianie układu ścian poprzez jego uproszczenie, pomalowaniu ścian na biało oraz zamianie trawertynu na podłodze na posadzkę żywiczną w kolorze jasno-szarym. Meble drewniane o mocnym usłojeniu i rzeźbionych frontach polakierowano również na kolor biały. W ten sposób uporządkowano oraz ujednolicono przestrzeń.
Konstrukcja drewniana starego spichlerza, ceglane ściany i białe tynki to elementy budynku, które wyeksponowano z szacunku dla jego historii.
Ponadto do wnętrza wprowadzono współczesne elementy wyposażenia, które wyróżniono za pomocą żywych kolorów. Na jednolitym tle żywe barwy wyglądają niczym wiszące w galerii obrazy. Zgodnie z ideą architektów meble są zdefiniowane jako elementy o wyraźnych kolorach, które zawsze występują w formie wklęsłej albo wypukłej. Przykładowo regał na książki stanowi mocną plamę koloru i jest zagłębiony na tle białej ściany. Elementy wypukłe natomiast to meble wolnostojące, np. sofa w mocnym kolorze o zwartym kształcie. Dopełnieniem tej graficznej zabawy są czarne linie, które we wnętrzu występują w roli lamp liniowych na wysięgnikach.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 58 – „Scenografia dla wyobraźni – na tropie architektury znanej z dużego i małego ekranu” oraz & Living 27 – „Kolory Europy”!