Metamorfoza biblioteki publicznej w Kraśniku. Poczujecie się tam niemal jak w kawiarni
Kraśnicka biblioteka zmieniła się nie do poznania. To już nie tylko miejsce, w którym można wypożyczyć książki, ale i przestrzeń do aktywnego spędzania czasu. Projekt pracowni GK-Atelier zdobył właśnie nagrodę w konkursie German Design Award 2024.
Za projekt wnętrza biblioteki Nowy Horyzont i jej nową nazwę odpowiada pracownia GK-Atelier, którą kieruje Grzegorz Kłoda. Architekt nie chciał, by było to kolejne miejsce wypełnione jedynie regałami pełnymi książek. Podczas pracy nad projektem inspirował się ideą „trzeciego miejsca” - wykorzystywanej na Zachodzie i coraz częściej w Polsce koncepcji, która stawia bibliotekę w roli miejsca do spędzania wolnego czasu i rozrywki. „ Ale ideę tę trzeba było w coś “ubrać”. Pomysł przyszedł, gdy popijałem kawę w jednej z wrocławskich kawiarni” - mówi Grzegorz Kłoda. Architekt postanowił zaprojektować kraśnicką bibliotekę w stylu kawiarni z ogródkiem. Jak wyjaśnia, takie miejsca dobrze się kojarzą, chętnie spędzamy w nich czas i często pracujemy zdalnie. I to właśnie w takim „kawiarnianym” biurze powstała część projektu.
Twórcy projektu podzielili użytkowników biblioteki na trzy typy osobowości: introwertyków, ekstrawertyków oraz typ pośredni. Ten podział pomógł wydzielić trzy główne strefy, przeznaczone do różnych aktywności.
Część dla introwertyków zaaranżowano w dużej sali na parterze biblioteki. Znajdują się tam loże, w których można w samotności przeglądać książki czy odrabiać lekce albo spotkać się w mniejszych grupach znajomych. Naprzeciwko nich, tuż przy oknie, umiejscowiono huśtawki przy małych stolikach kawowych. To miejsce do bujania nie tylko w obłokach.
Na parterze znajduje się także sala dla użytkowników, których architekt określa jako „typ pośredni”. Jej centralnym punktem jest okrągła lada recepcyjna, za którą pracują bibliotekarze. W tej części biblioteki zostały umieszczone także kawiarniane stoły “drzewa” z wysokimi hokerami. Księgozbiór umieszczono zaś w błękitnych regałach, które osłoniły ażurowe, drewniane przegrody.
Przestrzeń dla ekstrawertyków znajduje się na piętrze biblioteki. To duża, otwarta sala przypominająca kawiarnię. Modułowe meble zaprojektowane na wymiar pozwalają na zaaranżowanie przestrzeni w zależności od potrzeb. Autorzy projektu zaplanowali tu także bar z wysokimi krzesłami, który wykorzystywany jest podczas organizowanych na miejscu wydarzeń. Sala ta została pomyślana jako miejsce na spotkania autorskie czy występy artystów. Jest również otwarta dla lokalnej społeczności, która może sama zagospodarować ją na potrzeby własnych wydarzeń.
Twórcy projektu pomyśleli też o innych formach spędzania czasu w kraśnickiej bibliotece. Zaprojektowano więc salę multimedialną z 6 mobilnymi stanowiskami komputerowymi oraz dużym telewizorem do prowadzenia prezentacji, salę do gier planszowych i aktywności w małych grupach oraz salę dla najmłodszych ze ścianką wspinaczkową i małym księgozbiorem.
We wnętrzu dominuje spójna kolorystyka – połączenie różu i błękitu, urozmaicone jasnym drewnem i zielenią roślin. Powtarzają się również tapety z motywami florystycznymi.
Projekt biblioteki spotkał się z uznaniem nie tylko ze strony lokalnej społeczności – zdobył nagrodę podczas międzynarodowego konkursu German Design Award 2024 w kategorii Excellent Architecture - Interior Architecture, organizowanego przez Niemiecką Radę Wzornictwa. Kraśnicka biblioteka jest też nominowana w polskim konkursie Property Design Awards 2024 w kategorii: Design – wnętrza – Obiekty publiczne.