Mieszkanie na dachu z zielonym patio. Tradycja łączy się tu ze współczesnością
Najnowsza realizacja pracowni AK-Architecture Studio to hołd dla tradycji architektonicznej Libanu. Klasyczne rozwiązania twórcy projektu poddali współczesnej interpretacji. A wszystko to dopełnia niesamowity widok na Bejrut i pobliskie wzgórza i morze.
Odwiedzamy stolicę Libanu, Bejrut, gdzie mieści się jedna z ostatnich realizacji pracowni AK-Architecture Studio. To penthouse znajdujący się na dachu jednego z typowych dla tej części świata budynków w dzielnicy Sayde na szczycie wzgórza Ashrafieh.
Penthouse zastąpił dawny dach, który ucierpiał podczas jednej z wojen, która nawiedziła Liban. Po wejściu do mieszkania od razu można zanurzyć się w skąpanym w zieleni patio, które pełni rolę strefy buforowej między miastem a wnętrzem. Roztacza się z niego panorama na trzy charakterystyczne dla Libanu widoki: ruchliwy krajobraz miejski, morze i majestatyczne góry.
Patio to również zielone serce domu, które płynnie oddziela strefy dzienną, jadalnianą i kuchenną od części rodzinnej. Wizualne połączenie między tymi przestrzeniami zapewniają drzewa na tarasie.
Sam dom to reinterpretacja tradycyjnego libańskiego mieszkania, co przejawia się m.in. w jego wysokim suficie. To pozwoliło na zaaranżowanie we wnętrzu antresoli, która pełni funkcję przestrzeni biurowej ze świetlikami z dwóch stron.
Penthouse to hołd dla libańskiej tradycji architektonicznej. Twórcy projektu zastosowali m.in. okna balkonowe przypominające klasyczne libańskie potrójne arkady. Zachowano też i ponownie wykorzystano stare, wzorzyste płytki ze starego wystroju domu, które są jednym z powtarzających się motywów we wnętrzu.
Z kafelków zaczerpnięto też dominującą we wnętrzu kolorystykę, którą zbudowano na połączeniu beżu (ściany i podłogi), ciemnej czerwieni (drzwi i niektóre meble) oraz szarego odcienia zieleni (stolarka drzwiowa i okienna, kaloryfery).
Płytki na podłodze to charakterystyczne rozwiązanie dla śródziemnomorskich wnętrz. W upalne dni dają przyjemny chłód pod stopami. Tu połączono je z polerowanym betonem. Jego surowa odmiana widoczna jest również na suficie, gdzie podkreślono ślady po szalunku. Na jednej ze ścian odsłonięto też stary kamienny mur.
Kolejnym rozwiązaniem znanym z regionu basenu Morza Śródziemnego są murowane zabudowy. Tu nadano im formę siedziska, regału czy niskiej szafki.
W kuchni zamiast standardowej zabudowy zaprojektowano murowane szafki, w które wmontowano fronty. Jako blat służy gruby blok kamienia, z którego wykuto też zlew o falowanym brzegu. Z szałwiowymi szafkami doskonale łączą się terakotowe kafelki w rozmiarze 10x10 cm.
Patio czerpie inspirację z tradycyjnych libańskich "Kiosków". Dawniej konstrukcje te pełniły rolę zamkniętych balkonów w gęsto zaludnionych obszarach i pozwalały mieszkańcom obserwować życie uliczne, pozostając niezauważonymi. W przeciwieństwie do kiosków, patio jest wciśnięte w budynek, działa jako wizualny punkt centralny i absorbuje widok w głąb domu.