Mieszkanie w Białymstoku pełne wzorów i kolorów. Są też nawiązania do epoki PRL!
„Para z Białegostoku zgłosiła się do mnie z wizją stworzenia wnętrza, w którym nie brakuje koloru, gdzie pojawiają się nawiązania do stylu PRL. Ku mojej uciesze wśród przedstawionych inspiracji znalazły się takie, gdzie królował kobalt i inne zdecydowane barwy” - tak o jednej ze swoich ostatnich realizacji opowiada Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO.
Te wymagania były bazą do zaaranżowania wnętrza. Właściciele nie chcieli zmieniać układu mieszkania, a projekt miał się skupić na nowym wyglądzie salonu połączonego z aneksem kuchennym oraz dwóch łazienek.
Już od progu wiadomo, że sporo się w tym wnętrzu dzieje. Na podłodze w holu zagościły płytki w czarno-biały, geometryczny wzór. W ten sposób projektantka chciała nawiązać do epoki PRL. Ta część mieszkania zbudowana jest na kontrastach – z jasnymi ścianami zestawiono czarne drzwi wejściowe oraz listwy przypodłogowe w odcieniu pomidorowej czerwieni. Przestrzeń optycznie powiększa zabudowa z lustrzanymi frontami.
Hol prowadzi prosto do salonu połączonego z kuchnią, która stała się sercem mieszkania. Kontynuowany jest tu motyw czarno-białych kafelków podłogowych oraz pomidorowe akcenty w postaci uchwytów meblowych. Zabudowę tworzą szafki z jasnymi frontami, w górnym pasie postawiono na niskie meble, które są lekkie w formie i łatwe do sprzątania. „Moim ulubionym elementem tej kuchni jest zabudowa okapu, obłożona małymi białymi kafelkami. Ten płytkowy motyw powtarza się w salonie zaraz za zaokrągloną szafką RTV” - tłumaczy Karolina Jackowska.
Mocną plamę koloru daje kobaltowy regał, którym od strony salonu „obudowano” półwysep kuchenny. Dla właścicieli to mebel szczególny, uwielbiają książki, dlatego zależało im na wyjątkowym miejscu na ich ekspozycję. Regał dla podbicia efektu zyskał dodatkowo lustrzane plecy, w których odbija się domowa biblioteka.
„Salon z kuchnią płynnie się przenikają, tu i tu użyliśmy listew przypodłogowych w kolorze pomidorowym” - mówi projektantka. Powraca też kobalt, który podkreśla formę stolika kawowego. Akcentem wprost z czasów PRL jest świetna praca autorstwa legendy polskiego plakatu — Waldemara Świerzego.
Do dalszej części mieszkania prowadzą szklane drzwi z kobaltowymi szprosami, tym samym kolorem pomalowany jest sufit w korytarzu oraz jedna ze ścian w mniejszej łazience. W tym ostatnim pomieszczeniu projektantka zrezygnowała z ciężkiej zabudowy nad sedesem — zamiast niej zawisła lekka szafka. Lustro nad umywalką ma złotą taflę, co dodaje retro klimatu wnętrzu.
W drugiej łazience powraca kolor pomidorowy w postaci szafki umywalkowej, która stanowi najmocniejszy element pomieszczenia. Do poprzedniej łazienki nawiązują okrągłe lustra, a do kuchni małe, kwadratowe kafelki, tym razem w wersji czarnej.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Czytaj LABEL 65 „Poruszając zmysły. Projektowanie sensualne” oraz & Living 31 „Stare i nowe pod jednym dachem. Gdy architektura czerpie z przeszłości”.