Mieszkanie w Łodzi dla rodziny z dwójką dzieci. Przytulna przestrzeń z nutą boho
Właściciele mieszkania, Ania i Michał, po kilku latach spędzonych w Warszawie postanowili wrócić do rodzinnej Łodzi. Decyzję przyspieszyła pandemia, która pokazała, że pracę równie efektywnie można wykonywać zdalnie z dowolnego miejsca. Ich nowe łódzkie mieszkanie to dom także dla dwójki ich małych dzieci, dla których w tym wnętrzu stworzono specjalną przestrzeń inspirowaną lasem.
Autorką projektu wnętrza jest Magda Szczepaniak, założycielka pracowni gusta. Architektka dzięki prostym zabiegom stworzyła przytulną i subtelną przestrzeń pełną ciepła, z nawiązaniami do stylu boho i roślinnymi akcentami.
Bazą aranżacji jest połączenie trzech kolorów – zieleni, różu i błękitu – które w tym wnętrzu występują w stonowanych odcieniach. Sercem mieszkania jest salon połączony z otwartą kuchnią, którą od części wypoczynkowej oddziela wysoki półwysep. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu łatwo ukryć kuchenny bałagan. Właścicielom zależało też na wygospodarowaniu wygodnego blatu roboczego oraz dużej ilości miejsca do przechowywania.
Warto zwrócić uwagę na przełamanie zabudowy różnymi rodzajami frontów szafek – od prostych szarych, po białe z płycinami w formie łuków aż po lustrzane. Z kolei wykończenie wyspy powtarza ryflowany wzór z płytek umieszczonych nad blatem. „Strefą buforową oddzielającą gotowanie od wypoczynku jest duży stół, przy którym znajdzie się miejsce dla dorosłych, a także tych mniejszych lokatorów” - wyjaśnia architektka.
Strefa wypoczynkowa została zaaranżowana wokół błękitnego narożnika, nad którym zawisły okrągłe dekoracje z plecionki wiedeńskiej. W tej części mieszkania znalazło się też miejsce na niewielką biblioteczkę ze wstawkami z ratanu, witrynkę, pufy oraz szafkę RTV. „Właścicielom zależało na tym, żeby w zmyślny sposób ukryć telewizor, dlatego razem zaplanowaliśmy zastosowanie w tej strefie urządzenia z opcją wyświetlania obrazu” - tłumaczy Magda Szczepaniak.
Pokój dziecięcy to prawdziwe leśne królestwo! Od tapety, po uchwyty meblowe i dekoracje – wszystko utrzymane jest w motywie przewodnim wnętrza, co jest zasługą inwestorki i mamy najmłodszych domowników. Oprócz łóżeczka i łóżka jest tu też sporo miejsca do zabawy i przechowywania. Zabudowy w pokoju dziecięcym jak i w pozostałych pomieszczeniach wykonała firma Wzór Woodwork.
Główną rolę w sypialni rodziców gra tapeta marki Wallart z bajkowym, czarno-białym botanicznym wzorem. Miękkie, tapicerowane łóżko w weekendowe poranki zamienia się w centrum życia rodzinnego – to idealne miejsce na wspólne leniuchowanie przed śniadaniem.
„W tej przestrzeni dla inwestorów istotne było zaplanowanie dobrego oświetlenia, które obejmuje nie tylko główne światło sufitowe oraz boczne w postaci kinkietów, ale także klimatyczne, ciepłe oświetlenie sączące się spomiędzy lameli” - dodaje Magda Szczepaniak.