„Moje mieszkanie jest zbiorem wspomnień”. Z wizytą u Lary Gessler

Rozmowa z Larą Gessler, właścicielką znanej warszawskiej cukierni, autorką książek kulinarnych i osobowością medialną, o tym, jaki wpływ ma na nas dom rodzinny, o znaczeniu dobrego wzornictwa oraz o kuchni, która integruje i inspiruje.

Autor: PM

Zdjęcia: Zasoby Studio; stylizacja: JAM Kolektyw

https://omnires.com/pl/stories

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Jak wygląda Twoja codzienność od strony zawodowej?

Każdy mój dzień wygląda trochę inaczej. Prowadzę życie, w którym nie ma monotonii. Nie lubię działać schematycznie, a powtarzalność mi nie służy. Bardzo szybko się nudzę, dlatego ważna jest dla mnie odpowiednia dynamika wydarzeń. Najlepiej funkcjonuję, kiedy jestem zaangażowana w kilka projektów jednocześnie. Wtedy moja kreatywność osiąga najwyższy poziom. Zajmuję się prowadzeniem cukierni, robieniem zdjęć, ale oczywiście moje życie ma pewne ramy, wynikające chociażby z tego, że jestem mamą. Wymaga ich również prowadzenie firmy. Jednak wymyślam sobie życie codziennie trochę na nowo. I to jest ekstra.

Jaki jest Twój przepis na wnętrze? Czym się kierowałaś, urządzając mieszkanie?

Zawsze uważałam, że sposób urządzenia domu powinien wynikać z życia, jakie się prowadzi. Wnętrze nie powinno być wymyślone od A do Z, tylko tworzyć się organicznie. Wpływ na nie ma to, co przeżywasz, gdzie bywasz, jaką jesteś osobą. Ten dom na pewno taki jest. Nawet gdybym miała bardzo dużo pieniędzy i mogłabym sobie wszystko urządzić na zawołanie to nie chciałabym tego robić. Uważam, że fajnie jest przywozić pewne rzeczy z podróży, pewne dziedziczyć, inne znaleźć. W czasach powszechnej dostępności wszystkiego, fajnie jest też na coś czekać. Przez to patrzymy na dom jak na kalendarium naszego życia. Dla mnie zaczyna się etap „gniazdowania”, co uważam za naturalne – szczególnie w momencie kiedy pojawiają się dzieci. W tym mieszkaniu są elementy pochodzące z mojego domu rodzinnego, jak charakterystyczny obraz nad kanapą, rzeczy, które pamiętam od dzieciaka. Jest też wiele przedmiotów z targów staroci, bo lubię odwiedzać takie miejsca. To mieszkanie jest zbiorem wspomnień o miłych momentach w moim życiu. Jego urządzanie nigdy się nie kończy, co jest bardzo przyjemne.

Twoje wnętrze jest pełne wyrazistych kolorów i faktur. To prawdziwa uczta dla oczu. Jak dobierasz dekoracje?

Bardzo lubię dizajn i staram się być zorientowana w temacie. Sprawia mi to wiele przyjemności i jest dla mnie ważne. Sztukę użytkową cenię tak samo jak inne rodzaje sztuki. Uważam, że warto inwestować w rzeczy codziennego użytku, które są piękne i dobrze zaprojektowane.

Sztuka jest wpasowana w ten dom. Ale nie jest nietykalna. Mamy dwoje dzieci i to wnętrze jest dostosowane do naszych potrzeb. Dizajn jest praktyczny. Przedmiotom należy się szacunek, ale nie są  „wazą w kredensie”, której nigdy nie można dotknąć. To podejście przekazuję swoim dzieciom. Dobry dizajn jest stałym, oczywistym elementem ich życia. Takie otoczenie również uwrażliwia estetycznie.

Stawiasz na twórczość polskich projektantów. To świadomy wybór?

Bardzo lubię wspierać polskich artystów. Zarówno, jeśli chodzi o modę, jak i o dizajn. Nie twierdzę, że coś jest „dobre, bo polskie” ale „dobre i polskie”. To, że coś jest polskie nie wystarczy, żebym to kupiła. Społecznie dopiero zaczynamy doceniać sztukę użytkową i dojrzewać do postrzegania artysty jako pełnoprawnego zawodu. Wiem, jak dużego wysiłku wymaga od twórców utrzymanie się na rynku. Działam na rynku influencerskim i mam świadomość, że to, co robię, zostaje pomnożone. Kiedy jesteś na świeczniku, twoje wybory są pod lupą, dlatego tym bardziej staram się wybierać mądrze i wspierać polskich artystów. Chcę dawać dobry przykład. Czuję odpowiedzialność, ponieważ ludzie mi ufają. Nie chcę lansować chińskich rzeczy, czy takich, które nam nie służą. Skupiam się na przedmiotach, naprawdę zasługujących na uwagę. Nie liczy się dla mnie wyłącznie szybki zysk. Zawsze staram się patrzeć długodystansowo i nie promuję rzeczy,
których bym nie używała na co dzień.

Czy możesz opowiedzieć o dodatkach, które są dla Ciebie szczególnie ważne?

Oczywiście, to na przykład wisząca na ścianie rzeźba nagiej kobiety w żółtej ramie, która jest również misą na owoce. Autorem tego dzieła jest Michał Zaborowski, który „bawi się” metaloplastyką. Zabawna historia wiąże się z obrazem, który kupiliśmy na aukcji w Zakopanem.

Robiąc zaproszenia na nasz ślub, który był właśnie w Zakopanem, znalazłam w Internecie grafikę górala. Potem, gdy braliśmy udział w pewnej aukcji, ten sam „Góral” został wystawiony na sprzedaż, więc oczywiście automatycznie zdecydowałam się go kupić. Takie przedmioty mają dla mnie ogromną wartość sentymentalną. Przy obrazie, który wisi teraz na ścianie nad kanapą, bawiłam się przez całe dzieciństwo.

Jesteś rodzinnie i zawodowo związana z gotowaniem. Często mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Czy tak też jest u Ciebie?

Choć może brzmi to banalnie, moja kuchnia rzeczywiście jest sercem domu. Jest miejscem, w którym toczy się życie. Jest źródłem ciepła, dosłownie, ale i w sensie emocjonalnym. Gotowanie ma dziś wymiar wspólnotowy – towarzyski, rodzinny. Kuchnia jest sposobem na dbanie o innych i pielęgnowanie relacji. Dlatego tak lubię to pomieszczenie.

Co jest dla Ciebie kluczowe w kontekście urządzaniu kuchni – funkcjonalność czy estetyka?

Ważne jest, żeby kuchnia była funkcjonalna. Lubię, kiedy stanowi tło, na którym wszystkie elementy mogą wybrzmieć. Nie lubię przeładowania. To dla mnie przestrzeń do pracy, kreatywnego myślenia. Gotowanie wymaga takiej przestrzeni – czystej kartki dla umysłu. Moja kuchnia nie jest zbyt duża, jednak pozostawia miejsce na kreację. Wszystkie elementy, które się w niej znajdują, od razu dają się zauważyć, chociaż ich wygląd nie „bije po oczach”. Nie lubię połysku, barokowości, przepychu, zdecydowanie preferuję prostą formę, taki dojrzały styl. Najbardziej w mojej kuchni podoba mi się właśnie to, że to taki dojrzały design.

Widzimy tu ciekawy mebel, jaką pełni funkcję?

Jest to zarówno wyspa jak i blat roboczy. To mebel mojego projektu, z założenia wielofunkcyjny. Pierwotnie służył jako przewijak dla mojej córki, w pokoju dziecięcym. Potem był stolnicą, potem przewijakiem dla mojego syna i znowu wrócił do kuchni. Zmieniał miejsce kilka razy w ciągu ostatnich lat.

W Twojej kuchni pojawiła się nowa bateria OMNIRES SWITCH. Jak stosowanie baterii z filtrem wody wpłynęło na Waszą codzienność, nawyki?

Dużo ułatwiło, bo ja bardzo staram się żyć świadomie i ekologicznie. Wcześniej miałam wątpliwości, czy używanie kranówki jest w pełni bezpieczne, szczególnie dla dzieci. Lubię, jak jest czysto i ładnie, więc opcja dzbanków do wody nigdy mnie nie przekonywała.

One po prostu zawsze są zakamienione. Bardzo szybko wyglądają brzydko, plastik nieładnie się starzeje. Woda w nich wolno się filtruje. Nie wiadomo też, kiedy filtr się zużyje. Po kilku podejściach zrezygnowałam z tego rozwiązania. Bateria OMNIRES SWITCH tak naprawdę rozwiązała wszystkie moje problemy. Spowodowała, że już nie mam wątpliwości. Używam wody filtrowanej do płukania warzyw i owoców dla dzieci, do ekspresu, do czajnika i do picia na co dzień. Używam jej również do gotowania. Nie muszę się obawiać, zastanawiać ani kupować wody butelkowanej. Pijemy też wodę gazowaną i na nią używamy butelek zwrotnych, aby uniknąć plastiku. Natomiast woda niegazowana zawsze stanowiła kłopot i to była luka w moim rozpracowanym świecie ekologii i zdrowia. Nowa bateria zdjęła ten problem z naszych barków. Okazało się, że jest rozwiązanie, które odpowiada na wszystkie nasze potrzeby.

Jak ta zmiana została przyjęta przez innych domowników?

Wszyscy domownicy zareagowali na nową baterię wspaniale i tak szybko się do niej przyzwyczaili, jakby była w naszej kuchni od zawsze. Nie było najmniejszego problemu z szybkim nauczeniem się, która funkcja baterii odpowiada za jaki rodzaj wody. Jest to bardzo intuicyjne i sprawia nam frajdę.

Wybrałaś baterię o nietypowym wykończeniu – postawiłaś na biel o przyjemnej w dotyku, matowej powierzchni. Co Cię w tej wersji urzekło?

Ta bateria od razu rzuciła mi się w oczy. Moja kuchnia ma wiele matowych wykończeń. Przeważa tu skandynawski styl, który ma w sobie pewną skromność. Biały mat podkreślił charakter tej kuchni. Taka biel zawsze rozjaśnia wnętrze, sprawia, że wydaje się zarazem czyste i przytulne. W zasadzie ta bateria wygląda jakby tu była od początku. Idealnie wkomponowała się w tę kuchnię.

Czym jest dla Ciebie dom?

W domu przede wszystkim odpoczywam. Oczywiście kreacja w mojej głowie dzieje się cały czas, ciężko jest temu powiedzieć „stop”. Nawet w nocy. Wiele rzeczy wymyślam przez sen. Jednak dom to zdecydowanie miejsce do regeneracji, „przegrupowania sił”. Kiedy pracuję, wolę być poza domem i tam się z tej pracy „wystrzelać”. Natomiast dom ma dawać ukojenie. Chciałabym, żeby wszyscy czuli się w nim otoczeni opieką.

Materiał powstał w ramach kampanii "OBJECTS THAT ENHANCE MY LIFE | OMNIRES SWITCH". To inspirujące historie ludzi, którzy są równie wyjątkowi jak miejsca, w których żyją, pracują i tworzą. Miejsca, które odzwierciedlają ich tożsamość i duszę. Każda z tych historii opowiada o człowieku i przedmiotach odgrywających ważną rolę w jego życiu. Opowiada o codziennych detalach, które tworzą magiczne chwile i wspomnienia. Te na pierwszy rzut oka zwyczajne rzeczy, wprowadzają subtelne, ale istotne zmiany. Pokazują, jak styl życia łączy funkcjonalność z pięknem, podkreśla znaczenie indywidualnych preferencji oraz wspomnień. To, czym się otaczamy ma wpływ na to, jak się czujemy.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.